Wydanie nr 263/2021, Poniedziałek 20.09.2021
imieniny: pokaż (13 imiona)Klemens, Mieczysława, Irena, Faustyna, Oleg, Eustachiusz, Eustachy, Fausta, Dionizy, Miłostryj, Barbara, Perpetua, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dlaczego nie zostaniesz policjantem? To niekonkurencyjna oferta pracy. Niepokojący list od widza.

Brak szacunku, pretensje, liczne przezwiska i bardzo specyficzny charakter pracy. Jeżeli dodamy do tego zestawienia niskie pensje, to wyłania nam się ogłoszenie o pracę, na które mało kto odpowie pozytywnie. Czy państwo i obywatele są więc w stanie funkcjonować bez policji? Odpowiedź jest oczywista. Skoro nie, to jak przyciągnąć nowych funkcjonariuszy? Na pewno nie wyżyłowanymi statystykami, których w policji nie brakuje. Nasz widz, który chce zostać anonimowy, jest bardzo zaniepokojony psuciem formacji od środka.
O tym, że coraz mniej osób jest zainteresowanych służbą w policji, możemy się przekonać z licznych raportów publikowanych chociażby przez KGP. Młodzi ludzie zdecydowanie częściej decydują się na wstąpienie w szeregi wojska, gdyż korzyści z tej służby jest zdecydowanie więcej. Oprócz pieniędzy, które są głównym elementem przyciągającym do pracy, jest też organizacja samej pracy. W policji jest z tym spory problem. Funkcjonariusze w czynnej służbie bardzo często narzekają na liczne obowiązki, które kompletnie nie poprawiają stanu bezpieczeństwa obywateli. Przełożeni mają również znajdować sposoby, aby na papierze nie było widać zbyt dużej liczby wakatów. O sytuacji napisał nasz widz w liście do redakcji Telewizji Malbork. Zachęcamy do lektury i komentowania sprawy.

 

„Nie chce się przedstawiać, gdyż w późniejszym czasie mogłoby się to odbić negatywnie na mojej osobie, gdyż chce poruszyć temat bardzo nieprzyjemny dla wielu osób.
    Chodzi mianowicie o to jaka sytuacja panuje obecnie w Policji w całym województwie pomorskim, może także w Polsce, ale tego na pewno nie wiem. O tym, że jest coraz więcej wolnych etatów w tej formacji, która powinna bronić bezpieczeństwa obywateli, wszyscy zapewne doskonale wiedzą. Z miesiąca na miesiąc funkcjonariusze odchodzą na emerytury lub przenoszą się do innych służb np. Żandarmeria Wojkowa czy Wojsko Polskie. Jest coraz mniej chętnych do tej niewdzięcznej i bardzo niebezpiecznej pracy mimo ostatnich podwyżek pensji i zapewnień rządzących o kolejnych wzrostach zarobków. Praca w policji jest najzwyczajniej nie konkurencyjna z innymi zawodami na rynku pracy. Dlatego bardzo ale to bardzo dziwi mnie fałszowanie statystyk policyjnych. Zapewne wiele takich statystyk jest sztucznie tworzonych dla zaspokajania próżnego ego komendantów wojewódzkich czy nawet komendanta głównego policji, pomimo wielu zapewnień byłych i obecnych komendantów, że w policji nie ma statystyk. Jak jest naprawdę proszę zapytać pracujących funkcjonariuszy bo oni wiedzą ile jest ich każdego dnia, tygodnia czy miesiąca do wypełnienia i przesłania wyżej. Jednak z tych statystyk, wszystkie są w SESPol-u czyli Systemie Elektronicznej Sprawozdawczości w Policji, nazywa się IS-2 tzn. wykaz policjantów i patroli ruchu drogowego pełniących służbę w podległych garnizonach. Jest to informacja dotycząca ilu policjantów i patroli ruchu drogowego na poszczególnych zmianach pracy /I, II czy III / zostało skierowanych z całego stanu ruchu drogowego każdej z komend skierowanych do służby. Te codzienne sprawozdania są bezpośrednim nadzorem ministra Zielińskiego i są zapewne dla niego bardzo ważne. Aby pomimo braku wielu funkcjonariuszy w wydziałach ruchu drogowego wielu jednostek policji, jak wspomniałem wyżej, zadowolić komendantów oraz osoby ich nadzorujące bezpośrednio, fałszuje się tą statystykę, oczywiście za zgodą komendanta wojewódzkiego.

 


Otóż aby liczba patroli ruchu drogowego utrzymywała się na zadowalającym poziomie i aby osiągać zadowolenie ministra, komendanci powiatowi     policji rozkazami personalnymi delegują funkcjonariuszy z innych wydziałów, przede wszystkim prewencji lub samodzielnych stanowisk, także rzecznicy prasowi w komendach, do pełnienia służby w określonych dniach miesiąca w ruchu drogowym. Służb tych miesięcznie jest po kilka i zazwyczaj są one na pierwszych zmianach, A to dlatego aby pomimo „papierowego” wysyłania ich na drogi mogli oni wykonywać nadal swoje obowiązki w biurach przy swoich codziennych pracach do których są przydzieleni.  Zdarzają się sytuacje, że niektórzy z nich nie wychodzą w ogóle ze swoich pokoi, gdyż są tak „zawaleni” pracą bieżącą, że wyjazd na kilkugodzinny patrol w ruchu drogowym spowodowałby takie nawarstwienie ich pracy, że później musieliby zostać po godzinach aby to nadrobić bez większych problemów dla nich samych. Przecież terminy urzędowe wszystkich czynności lecą nadal, a przełożonych nie interesuje tłumaczenie, że ktoś był delegowany do innego wydziału.

 

    Dzięki temu posunięciu, nic nie kosztującemu, liczb patroli ruchu drogowego, pomimo wielu wakatów w tych wydziałach, osób przebywających na zwolnieniach lekarskich czy urlopach, pozostaje na zbliżonym poziomie – ale tylko na papierze. Policjantów tych faktycznie nie ma na ulicach i nie wpływa to w żaden sposób na poprawę bezpieczeństwa. Jest to najzwyczajniej w świecie wielkie oszustwo i pokazywania opinii publicznej, że w polskiej policji wszystko jest w porządku ale tylko statystycznie. Otóż to wielkie kłamstwo i chcę powiedzieć, że najprawdopodobniej, o ile nic się nie zmieni, będzie jeszcze gorzej. Już w chwili obecnej do odejścia na tzw. emeryturę w 2020 roku szykuje się bardzo duża liczba policjantów. Można to łatwo sprawdzić, gdyż w tym zakresie również prowadzone są odpowiednie statystyki w policji. Nowych kandydatów do pracy w tej formacji jest jak na lekarstwo i nic się nie robi aby ich przyciągnąć do wstąpienia do policji.

 


    Z góry dziękuję w imieniu tzw. „liniowych”: policjantów tzn. z pierwszej linii, za zainteresowanie się i nagłośnienie tego problemu dla dobra ogółu społeczeństwa.

Pragniemy zaznaczyć, że autor listu nie opisał sytuacji w konkretnej komendzie, a przedstawił swoje spostrzeżenia dotyczące pomorskiej policji.

 

Waszym zdaniem, co powinno się zmienić, by postrzeganie policji uległo poprawie? Co zrobić, aby policjantów było więcej?

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (76)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
MS
MS 13.08.2019, 22:47
Jak dla mnie zrównanie wszelkich zasad z wojskiem od pensji, awansów w stopniach po dodatki za brak mieszkania, do budowy domu etc... bo Policja leży i płacze w tym zakresie...
john
john 13.08.2019, 22:26
F I R M A
Droga siostro, drogi bracie
Chcesz niebieskie nosić gacie
Mieć pistolet i kajdanki
W pracy spędzać wszystkie ranki
Na wypłatę mieć jałmużnę
Obowiązki bardzo różne
Dla przykładu dwudziestego
Do kościoła marsz kolego
Jedenasty gdy przychodzi
Na nowennę czas nadchodzi
Świątki, piątki i niedziele
Będziesz spędzał wciąż w kościele
To zadania podstawowe
One są obowiązkowe
Policjantem będziesz z nazwy
To już zawód nie tak ważny
Społeczeństwo z nas się śmieje
Resort nie wie co się dzieje
Związki pisma wysyłają
Na odpowiedź wciąż czekają
Do premiera się udają
Lecz go w pracy nie zastają
Starzy mają dość wszystkiego
Także przychodź ty kolego
Testy zdać ci pomożemy
Do Policji cię przyjmiemy
Jeśli księdza w rodzie masz
Świetnie sobie radę dasz
Dzisiaj będziesz kierownikiem
A za tydzień naczelnikiem…
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie
Co to będzie, jak to będzie
Gdy starszyzny już nie będzie…
Nad tą trumną zapłaczemy
Gdy Policję pogrzebiemy…
• Powyższy tekst jest wymysłem autora i nie ma żadnego związku z ewentualnymi wydarzeniami rzeczywistymi
Koko
Koko 13.08.2019, 21:32
Co zrobic? Wykopac do cywila dzieci szczytna....oficerow ktorzy gwiazdki dostali bez jakiejkolwiek praktyki po kilku latach wbijania koslawej teorii do łbów....druga rzecz, zlikwidowc statystykę - to nie fabryka śrubek, nie mozna karać policjantow za zbyt niską liczbę wykrytych przestepstw w rejonie (a tak sie dzieje gdy np. ilosc kradziezy spada bo wylapano kilku złodziei) trzecie...kasa misiu kasa....gdy przyjmowalem sie 20lat temu po wyjsciu w pierwszy patrol zarobilem 2x tyle co w cywilu....teraz pensja poczatkujacego policjanta niebezpieczne zbliża się do najnizszej krajowej.
Emeryt 2014
Emeryt 2014 13.08.2019, 21:14
Ta formacja kuleje od 24.lipca 1990 r . Ale jak obserwuje, to teraz jest najgorzej . Dobrze że mnie to juz nie dotyczy , ale zboczenie zawodowe chyba zostanie juz na zawsze . Kazdy temat mmie imtetesuje, czytam posty wasze i naprawdę zastanawia mnie to czy tam na górze czytają je . Może nic nie wiedzą bo jest dobrze takie mają raporty od waszych przełożonych. Czas to zmienić
mrv
mrv 13.08.2019, 20:48
Najlepiej napisać "to się zwolnij"- ok, zwolnię się w 2020 r- po 25 latach odejdę na emeryturę, chociaż mógłbym jeszcze 5 lat pracować, ale za te pieniądze nie warto. Takich ludzi jak ja jest więcej, my odejdziemy a chętnych do służby brakuje. A tym którzy cwaniakują w komentarzach życzę powodzenia w oczekiwaniu na przyjazd patrolu...