Sztuczna inteligencja a rekrutacja pracowników
Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wspomaga przedsiębiorstwa. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań usprawnia pracę, jednocześnie pozwalając uzyskać lepsze efekty. AI nie omija również działów rekrutacyjnych, których pracownicy zajmują się przede wszystkim poszukiwaniem kandydatów na konkretne stanowiska. W jaki sposób wspomagają się sztuczną inteligencją? Podstawowe jej zadania to:
- kreowanie wzorca idealnego kandydata,
- porównywanie poszczególnych zgłoszeń,
- przygotowywanie treści ofert pracy,
- tworzenie baz danych kandydatów,
- zapamiętywanie cech poszczególnych kandydatów na potrzeby kolejnych rekrutacji.
Można więc stwierdzić, że zakres obowiązków sztucznej inteligencji w dziale HR jest naprawdę szeroki. Niemniej jednak nie każda firma korzysta z niej w takim samym zakresie. Często AI służy jedynie przygotowywaniu/segregowaniu ogłoszeń na portale z ofertami takimi jak np. https://www.aplikuj.pl/praca/sztum. Trudno zgadnąć, które było przygotowane przez człowieka, a które przez sztuczną inteligencję, zwłaszcza że często wymagają one korekty pracownika działu HR.
Jakie zadania wciąż wykonuje pracownik?
Wydaje się, że sztuczna inteligencja jest w stanie sama przygotować cały proces rekrutacyjny, a człowiek potrzebny jest wyłącznie do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Niemniej jednak nie jest to do końca prawdą. AI potrafi wykonać wiele zadań technicznych, które tak naprawdę wspomagają pracę. Nie potrafi natomiast zrealizować wszelkich obowiązków ciążących na pracownikach HR. W dalszym ciągu są oni odpowiedzialni za wprowadzenie danych, na podstawie których AI tworzy profil kandydata. Muszą oni ocenić, czy oferta pracy jest czytelna oraz poprawić ewentualne błędy. W zakresie ich obowiązków leży również weryfikacja przesłanych życiorysów – potencjalni pracownicy czasami nie podają prawdziwych informacji, zwłaszcza tych dotyczących zakresu obowiązków na poprzednim stanowisku. Dobry rekruter potrafi zweryfikować je za pomocą kilku pytań. Pracownicy działu HR bacznie śledzą też rynek pracy, korzystając z artykułów specjalistycznych, takich jak (by trzymać się podanej wcześniej siedziby powiatu sztumskiego): https://tvsztum.pl/aktualnosci/35695,rynek-pracy-w-powiecie-sztumskim Muszą oni być na bieżąco z trendami, które na nim obowiązują. Dotyczy to małych, jak i dużych miast.
Jaka jest przyszłość AI w rekrutacji?
Czy możemy spodziewać się, że AI w przyszłości całkowicie przejmie kontrolę nad procesami rekrutacyjnymi? Wydaje się, iż nie jest to do końca możliwe, zwłaszcza że nawet teraz firmy stawiają na pracowników, oddelegowując sztucznej inteligencji wykonywanie prostszych zadań. Obecnie przypomina ona raczej wysokiej jakości program dla HR, który wspomaga przeprowadzanie procesów rekrutacyjnych. Nie należy więc obawiać się, że AI zabierze pracę rekruterom. Wciąż nie posiada ona tak zwanego czynnika ludzkiego – niezbędny na przykład do przeprowadzania rozmów z kandydatami. Można natomiast spodziewać się, że więcej firm będzie korzystać z rozwiązania, jakim jest sztuczna inteligencja. Już teraz staje się ona coraz powszechniejsza.