Wydanie nr 211/2021, Piątek 30.07.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Ubysław, Ubysława, Ludomiła, Julita, Maryna, Abdon, Julia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dlaczego nie zostaniesz policjantem? To niekonkurencyjna oferta pracy. Niepokojący list od widza.

Brak szacunku, pretensje, liczne przezwiska i bardzo specyficzny charakter pracy. Jeżeli dodamy do tego zestawienia niskie pensje, to wyłania nam się ogłoszenie o pracę, na które mało kto odpowie pozytywnie. Czy państwo i obywatele są więc w stanie funkcjonować bez policji? Odpowiedź jest oczywista. Skoro nie, to jak przyciągnąć nowych funkcjonariuszy? Na pewno nie wyżyłowanymi statystykami, których w policji nie brakuje. Nasz widz, który chce zostać anonimowy, jest bardzo zaniepokojony psuciem formacji od środka.
O tym, że coraz mniej osób jest zainteresowanych służbą w policji, możemy się przekonać z licznych raportów publikowanych chociażby przez KGP. Młodzi ludzie zdecydowanie częściej decydują się na wstąpienie w szeregi wojska, gdyż korzyści z tej służby jest zdecydowanie więcej. Oprócz pieniędzy, które są głównym elementem przyciągającym do pracy, jest też organizacja samej pracy. W policji jest z tym spory problem. Funkcjonariusze w czynnej służbie bardzo często narzekają na liczne obowiązki, które kompletnie nie poprawiają stanu bezpieczeństwa obywateli. Przełożeni mają również znajdować sposoby, aby na papierze nie było widać zbyt dużej liczby wakatów. O sytuacji napisał nasz widz w liście do redakcji Telewizji Malbork. Zachęcamy do lektury i komentowania sprawy.

 

„Nie chce się przedstawiać, gdyż w późniejszym czasie mogłoby się to odbić negatywnie na mojej osobie, gdyż chce poruszyć temat bardzo nieprzyjemny dla wielu osób.
    Chodzi mianowicie o to jaka sytuacja panuje obecnie w Policji w całym województwie pomorskim, może także w Polsce, ale tego na pewno nie wiem. O tym, że jest coraz więcej wolnych etatów w tej formacji, która powinna bronić bezpieczeństwa obywateli, wszyscy zapewne doskonale wiedzą. Z miesiąca na miesiąc funkcjonariusze odchodzą na emerytury lub przenoszą się do innych służb np. Żandarmeria Wojkowa czy Wojsko Polskie. Jest coraz mniej chętnych do tej niewdzięcznej i bardzo niebezpiecznej pracy mimo ostatnich podwyżek pensji i zapewnień rządzących o kolejnych wzrostach zarobków. Praca w policji jest najzwyczajniej nie konkurencyjna z innymi zawodami na rynku pracy. Dlatego bardzo ale to bardzo dziwi mnie fałszowanie statystyk policyjnych. Zapewne wiele takich statystyk jest sztucznie tworzonych dla zaspokajania próżnego ego komendantów wojewódzkich czy nawet komendanta głównego policji, pomimo wielu zapewnień byłych i obecnych komendantów, że w policji nie ma statystyk. Jak jest naprawdę proszę zapytać pracujących funkcjonariuszy bo oni wiedzą ile jest ich każdego dnia, tygodnia czy miesiąca do wypełnienia i przesłania wyżej. Jednak z tych statystyk, wszystkie są w SESPol-u czyli Systemie Elektronicznej Sprawozdawczości w Policji, nazywa się IS-2 tzn. wykaz policjantów i patroli ruchu drogowego pełniących służbę w podległych garnizonach. Jest to informacja dotycząca ilu policjantów i patroli ruchu drogowego na poszczególnych zmianach pracy /I, II czy III / zostało skierowanych z całego stanu ruchu drogowego każdej z komend skierowanych do służby. Te codzienne sprawozdania są bezpośrednim nadzorem ministra Zielińskiego i są zapewne dla niego bardzo ważne. Aby pomimo braku wielu funkcjonariuszy w wydziałach ruchu drogowego wielu jednostek policji, jak wspomniałem wyżej, zadowolić komendantów oraz osoby ich nadzorujące bezpośrednio, fałszuje się tą statystykę, oczywiście za zgodą komendanta wojewódzkiego.

 


Otóż aby liczba patroli ruchu drogowego utrzymywała się na zadowalającym poziomie i aby osiągać zadowolenie ministra, komendanci powiatowi     policji rozkazami personalnymi delegują funkcjonariuszy z innych wydziałów, przede wszystkim prewencji lub samodzielnych stanowisk, także rzecznicy prasowi w komendach, do pełnienia służby w określonych dniach miesiąca w ruchu drogowym. Służb tych miesięcznie jest po kilka i zazwyczaj są one na pierwszych zmianach, A to dlatego aby pomimo „papierowego” wysyłania ich na drogi mogli oni wykonywać nadal swoje obowiązki w biurach przy swoich codziennych pracach do których są przydzieleni.  Zdarzają się sytuacje, że niektórzy z nich nie wychodzą w ogóle ze swoich pokoi, gdyż są tak „zawaleni” pracą bieżącą, że wyjazd na kilkugodzinny patrol w ruchu drogowym spowodowałby takie nawarstwienie ich pracy, że później musieliby zostać po godzinach aby to nadrobić bez większych problemów dla nich samych. Przecież terminy urzędowe wszystkich czynności lecą nadal, a przełożonych nie interesuje tłumaczenie, że ktoś był delegowany do innego wydziału.

 

    Dzięki temu posunięciu, nic nie kosztującemu, liczb patroli ruchu drogowego, pomimo wielu wakatów w tych wydziałach, osób przebywających na zwolnieniach lekarskich czy urlopach, pozostaje na zbliżonym poziomie – ale tylko na papierze. Policjantów tych faktycznie nie ma na ulicach i nie wpływa to w żaden sposób na poprawę bezpieczeństwa. Jest to najzwyczajniej w świecie wielkie oszustwo i pokazywania opinii publicznej, że w polskiej policji wszystko jest w porządku ale tylko statystycznie. Otóż to wielkie kłamstwo i chcę powiedzieć, że najprawdopodobniej, o ile nic się nie zmieni, będzie jeszcze gorzej. Już w chwili obecnej do odejścia na tzw. emeryturę w 2020 roku szykuje się bardzo duża liczba policjantów. Można to łatwo sprawdzić, gdyż w tym zakresie również prowadzone są odpowiednie statystyki w policji. Nowych kandydatów do pracy w tej formacji jest jak na lekarstwo i nic się nie robi aby ich przyciągnąć do wstąpienia do policji.

 


    Z góry dziękuję w imieniu tzw. „liniowych”: policjantów tzn. z pierwszej linii, za zainteresowanie się i nagłośnienie tego problemu dla dobra ogółu społeczeństwa.

Pragniemy zaznaczyć, że autor listu nie opisał sytuacji w konkretnej komendzie, a przedstawił swoje spostrzeżenia dotyczące pomorskiej policji.

 

Waszym zdaniem, co powinno się zmienić, by postrzeganie policji uległo poprawie? Co zrobić, aby policjantów było więcej?

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (76)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
WÓŁ DO ROBOTY
WÓŁ DO ROBOTY 23.08.2019, 14:08
Prawda i tyż prawda. Jak na 100 letniego pacjenta (POLICJI) sztucznie podtrzymywanego do życia (medialnie) ubieranego w nowe mundurki (niedostępne na większą skalę, tylko dla wybranych. Nie komentuję co do specyfikacji, wygody do warunków pogodowych i trwałości, bo przecież wszystko jest w należytym porządku, Kroplowki kiedyś się skończą to i tak ten już leżący pacjent w glosem agoni wołał o pomoc. Nikt go nie słyszy bo tak jest wygodniej. Obrazki które mają przysłonić w mediach obecną sytuację-jaką to mamy wspaniałą ARMIĘ... I ŚRODKI które na nią idą tego pacjenta dawno by postawiły na nogi. Lekarz zmienia tylko pacjenta bo go nie wyleczył i poszedł do zdrowszego bo przecież ten nie umrze. Wystarczy jakaś dżuma i czar pryśnie a nikt z raportów NIKu nie wyciąga wniosków. Przełożeni do samej góry mają się lepiej po co im problemy. I tak nie przestrzega się wszelkich przepisów jeden koń pociągnie 1o wozów bez paszy i odpoczynku. To tak jak z szumnymi KIA które po 4-5 latach poszły na złom (zardzewiałe, silniki zatarte samoistnie pomimo pełnego stanu oleju a ludzie do roboty się nie liczą. Pracują w chińskim systemie po "osiem godzin" od 8 do 8. Czyli całą dobę. Nadgodziny kto się tym przejmuje przecież oddadzą. ;) A i tak żaden z nas nie ma wolnego które przysługuje z urzędu w każdym miesiącu. Urlopy wykorzystywać w trzynastym miesiącu. Lepiej już nie będzie a każdy z nas zastanawia się z dnia na dzień co to będzie... Prewencja od dłużego czasu leży i kwiczy po przecież już nie ma kto jeździć na interwencje z szumnego "112"- zwanego przez niektórych kolcenter, bardzo profesjonalnie działającego chyba tylko w serialu Na ratunek... WSZYSTKIM FUNKCJONARIUSZOM ŻYCZĘ WYTRWAŁOŚCI W TEJ cHOREJ RZECZYWISTOŚCI I PRZEDEWSZYSTKIM SIŁY WASZYM RODZINOM tym którzy jeszcze je mają oraz zdrowia bo przecież to jest SŁUŻBA. nIE KAŻDEGO Z NAS STAĆ BY ROZBIJAĆ SIĘ LIMUZYNAMI I LATAĆ SAMOLOTAMI NA WEEKENDY CZY TEŻ URLOPY bo statystycznie wszyscy je mają. Pozdro.
DDD
DDD 23.08.2019, 13:44
Tyż prawda
Marcin D.
Marcin D. 22.08.2019, 22:31
A przecież to samo jest w KPP OSTRÓDA
Genik
Genik 23.08.2019, 07:38 (odpowiedź do Marcin D.)
Ale tam prokuratura śledztwo prowadzi w tej sprawie
glina
glina 21.08.2019, 07:45
Młodzi policjanci skonfrontowani z tak straszliwym nepotyzmem i kolesiostwem w policji, po prostu tego nie wytrzymują i odchodzą. Nie odchodzą z powodu niskich zarobków czy ciężkiej pracy, tylko z powodu nieuczciwych przełożonych, którym sprzyjają przepisy, bo przełożony może awansować i nagradzać finansowo kogo chce. Zasada uznawalności daje mu takie uprawnienia. Wykształcenie policjanta, lata służby, kursy i szkolenia w ogóle się nie liczą. Takie są przepisy w policji. Nie dziwne więc, że młodzi policjanci uciekają, starzy mają dość, a mądrzy ludzie nie chcą wstępować do policji. Bo po co? Po to, żeby po10 latach służby stać w tym samym miejscu i wykłócać się, żeby przełożony nie oszukiwał przy nadgodzinach, nie oszukiwał przy premiach,nie oszukiwał przy grafiku służby, bo oficjalnie to koleś jest na grafiku i ma dyżur, ale oficjalnie to go nie ma. Ileż można wytrzymywać coś takiego? Miesiąc ? Rok? 10 lat? Zmieńcie przepisy, to nikt nie będzie uciekał z policji i będą do niej chętni na poziomie.
dyżurny
dyżurny 20.08.2019, 22:24
Potwierdzam to co autor listu napisał. Jestem dyżurnym w komendzie powiatowej i codziennie rano wypełniam formularz IS2 w Sespolu. Często zdarza się tak że (podam dla przykładu): stan etatowy policjantów z ruchu drogowego wynosi 20, a tutaj nagle oddelegowane są na służbę 3 drużynki z OPP. i co jest najciekawsze? Stan etatowy 20 a do służby weszło np 30 policjantów. I wszyscy są szczęśliwi bo policjantów zostało dużo skierowanych na drogę.