Wydanie nr 261/2021, Sobota 18.09.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dlaczego nie zostaniesz policjantem? To niekonkurencyjna oferta pracy. Niepokojący list od widza.

Brak szacunku, pretensje, liczne przezwiska i bardzo specyficzny charakter pracy. Jeżeli dodamy do tego zestawienia niskie pensje, to wyłania nam się ogłoszenie o pracę, na które mało kto odpowie pozytywnie. Czy państwo i obywatele są więc w stanie funkcjonować bez policji? Odpowiedź jest oczywista. Skoro nie, to jak przyciągnąć nowych funkcjonariuszy? Na pewno nie wyżyłowanymi statystykami, których w policji nie brakuje. Nasz widz, który chce zostać anonimowy, jest bardzo zaniepokojony psuciem formacji od środka.
O tym, że coraz mniej osób jest zainteresowanych służbą w policji, możemy się przekonać z licznych raportów publikowanych chociażby przez KGP. Młodzi ludzie zdecydowanie częściej decydują się na wstąpienie w szeregi wojska, gdyż korzyści z tej służby jest zdecydowanie więcej. Oprócz pieniędzy, które są głównym elementem przyciągającym do pracy, jest też organizacja samej pracy. W policji jest z tym spory problem. Funkcjonariusze w czynnej służbie bardzo często narzekają na liczne obowiązki, które kompletnie nie poprawiają stanu bezpieczeństwa obywateli. Przełożeni mają również znajdować sposoby, aby na papierze nie było widać zbyt dużej liczby wakatów. O sytuacji napisał nasz widz w liście do redakcji Telewizji Malbork. Zachęcamy do lektury i komentowania sprawy.

 

„Nie chce się przedstawiać, gdyż w późniejszym czasie mogłoby się to odbić negatywnie na mojej osobie, gdyż chce poruszyć temat bardzo nieprzyjemny dla wielu osób.
    Chodzi mianowicie o to jaka sytuacja panuje obecnie w Policji w całym województwie pomorskim, może także w Polsce, ale tego na pewno nie wiem. O tym, że jest coraz więcej wolnych etatów w tej formacji, która powinna bronić bezpieczeństwa obywateli, wszyscy zapewne doskonale wiedzą. Z miesiąca na miesiąc funkcjonariusze odchodzą na emerytury lub przenoszą się do innych służb np. Żandarmeria Wojkowa czy Wojsko Polskie. Jest coraz mniej chętnych do tej niewdzięcznej i bardzo niebezpiecznej pracy mimo ostatnich podwyżek pensji i zapewnień rządzących o kolejnych wzrostach zarobków. Praca w policji jest najzwyczajniej nie konkurencyjna z innymi zawodami na rynku pracy. Dlatego bardzo ale to bardzo dziwi mnie fałszowanie statystyk policyjnych. Zapewne wiele takich statystyk jest sztucznie tworzonych dla zaspokajania próżnego ego komendantów wojewódzkich czy nawet komendanta głównego policji, pomimo wielu zapewnień byłych i obecnych komendantów, że w policji nie ma statystyk. Jak jest naprawdę proszę zapytać pracujących funkcjonariuszy bo oni wiedzą ile jest ich każdego dnia, tygodnia czy miesiąca do wypełnienia i przesłania wyżej. Jednak z tych statystyk, wszystkie są w SESPol-u czyli Systemie Elektronicznej Sprawozdawczości w Policji, nazywa się IS-2 tzn. wykaz policjantów i patroli ruchu drogowego pełniących służbę w podległych garnizonach. Jest to informacja dotycząca ilu policjantów i patroli ruchu drogowego na poszczególnych zmianach pracy /I, II czy III / zostało skierowanych z całego stanu ruchu drogowego każdej z komend skierowanych do służby. Te codzienne sprawozdania są bezpośrednim nadzorem ministra Zielińskiego i są zapewne dla niego bardzo ważne. Aby pomimo braku wielu funkcjonariuszy w wydziałach ruchu drogowego wielu jednostek policji, jak wspomniałem wyżej, zadowolić komendantów oraz osoby ich nadzorujące bezpośrednio, fałszuje się tą statystykę, oczywiście za zgodą komendanta wojewódzkiego.

 


Otóż aby liczba patroli ruchu drogowego utrzymywała się na zadowalającym poziomie i aby osiągać zadowolenie ministra, komendanci powiatowi     policji rozkazami personalnymi delegują funkcjonariuszy z innych wydziałów, przede wszystkim prewencji lub samodzielnych stanowisk, także rzecznicy prasowi w komendach, do pełnienia służby w określonych dniach miesiąca w ruchu drogowym. Służb tych miesięcznie jest po kilka i zazwyczaj są one na pierwszych zmianach, A to dlatego aby pomimo „papierowego” wysyłania ich na drogi mogli oni wykonywać nadal swoje obowiązki w biurach przy swoich codziennych pracach do których są przydzieleni.  Zdarzają się sytuacje, że niektórzy z nich nie wychodzą w ogóle ze swoich pokoi, gdyż są tak „zawaleni” pracą bieżącą, że wyjazd na kilkugodzinny patrol w ruchu drogowym spowodowałby takie nawarstwienie ich pracy, że później musieliby zostać po godzinach aby to nadrobić bez większych problemów dla nich samych. Przecież terminy urzędowe wszystkich czynności lecą nadal, a przełożonych nie interesuje tłumaczenie, że ktoś był delegowany do innego wydziału.

 

    Dzięki temu posunięciu, nic nie kosztującemu, liczb patroli ruchu drogowego, pomimo wielu wakatów w tych wydziałach, osób przebywających na zwolnieniach lekarskich czy urlopach, pozostaje na zbliżonym poziomie – ale tylko na papierze. Policjantów tych faktycznie nie ma na ulicach i nie wpływa to w żaden sposób na poprawę bezpieczeństwa. Jest to najzwyczajniej w świecie wielkie oszustwo i pokazywania opinii publicznej, że w polskiej policji wszystko jest w porządku ale tylko statystycznie. Otóż to wielkie kłamstwo i chcę powiedzieć, że najprawdopodobniej, o ile nic się nie zmieni, będzie jeszcze gorzej. Już w chwili obecnej do odejścia na tzw. emeryturę w 2020 roku szykuje się bardzo duża liczba policjantów. Można to łatwo sprawdzić, gdyż w tym zakresie również prowadzone są odpowiednie statystyki w policji. Nowych kandydatów do pracy w tej formacji jest jak na lekarstwo i nic się nie robi aby ich przyciągnąć do wstąpienia do policji.

 


    Z góry dziękuję w imieniu tzw. „liniowych”: policjantów tzn. z pierwszej linii, za zainteresowanie się i nagłośnienie tego problemu dla dobra ogółu społeczeństwa.

Pragniemy zaznaczyć, że autor listu nie opisał sytuacji w konkretnej komendzie, a przedstawił swoje spostrzeżenia dotyczące pomorskiej policji.

 

Waszym zdaniem, co powinno się zmienić, by postrzeganie policji uległo poprawie? Co zrobić, aby policjantów było więcej?

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (76)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Były ZOMO
Były ZOMO 15.08.2019, 12:01
.....................tylko porządne pałowanie a nie statystyki są najważniejsze w pracy Policji !
dd
dd 15.08.2019, 07:48
sama prawda,dodaję nic nie robi się żeby zatrzymać tych doświadczonych,NIC..uciekają na emerytury,nikomu nie zależy
Żółw Dolnośląski
Żółw Dolnośląski 14.08.2019, 22:19
Kiedyś policjant ceniony i wzbudzał strach uczciwego obywatela. Teraz się go nazywa psem i go się opluwa...
Społeczeństwo się zmienia a Policja jako formacja za tym nie nadąża. Sami policjanci to widzą i nie godzą się moralnie z tym faktem.
Nie łatwiej byłoby wprowadzić nagrody dla pożądanych obywateli? Przykładowo policjanci Ruchu Drogowego jadąc za kierujacym (potencjalnym sprawcą wykroczenia lub przestępstwa drogowego - bo na takich polują) nie znajdują przykładów łamania przez niego prawa... Wystarczy stworzyć jeden druk poparty ustawą dzięki któremu policjanci mogliby wypisać dane obywatela i jego wzorowe zachowanie i wysłać do KGP a tam ktoś zajalby się nagradaniem takich ludzi? Nagrodą mogłoby być zwrot np. 1% podatku od prowadzonego od dochodu w skali roku? Dlaczego Policja ma tylko karać i rozliczać? Nie mogłaby wyjść z inicjatywą nagradania prawilnych obywateli? Może w taki sposób odzyskalaby dobre imię. Może pisze opowieść jak z kosmosu ale wg. Mnie ludzie powinni czuć się bezpiecznie widząc policjanta a nie go się obawiać bo dla obywatela nagroda jest pouczenie ( a z punktu prawnego jest to forma kary) chore i komunistyczne zapisy ustawy...
PDW
PDW 16.08.2019, 22:58 (odpowiedź do Żółw Dolnośląski )
Sam zostałem przez nich pobity ponieważ stwierdzili że ich wyzywałem a nie byłem to ja tylko ta Malborka patola fakt nie lubię ich ale nie wyzywam z daleka i nie kozacze
Co?
Co? 14.08.2019, 14:57
W Policji teraz to tylko Klany i Sagi się liczą. Jak nie masz wojska, cioci lub szwagra to jesteś nikim. Awanse po 6 miesiacach bo albo nie nadaje się to na ulicę bo poplakało się na interwencji albo wujek zadzwonił. Patologia w tej formacji sięga szczytów. Kolesiostwo i kumoterstwo sięga zenitu. Komendanci zmieniają się co chwilę by łapać grupy i uciekają na emerytury. Za rok zacznie się eksodus. Nikt nie będzie chciał tu zostać. Samochody którymi jeżdżą policjanci to złom który normalnie nie przeszedł by przeglądu. Jeżdżące TRUPY PO TZW MODERNIZACJI.
I tak można dalej tylko po co się denerwować.
Malborczyk
Malborczyk 14.08.2019, 14:32
Znam Zygmunta. To bardzo porządny gość.Za kilka lub kilkanaście lat obecnych PISiorów będziemy wyklinać za wszystkie zło jakie wyrządzili Polsce i Polakom. Przecież Guru z Żoliborza ledwie się na zegarku zna. Żyło to to w PRL-u jak pączek w maśle, w nomenklaturowej rodzince, tytuły z Marksizmu zdobywało, w filmach grało, stan wojenny przespało, moczu nie trzymało i żadnej roli w demokratycznej Polsce nie odegrało. Ale teraz to ja bohater, wizjoner, ponadczasowy wódz. Za całe zło wyrządzone Polsce i Polakom - obyś z piekła nie wyszedł