Wydanie nr 261/2021, Sobota 18.09.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Port Morski w Elblągu. Obrotnica statków za 20 milionów złotych?

Port Morski w Elblągu. Obrotnica statków za 20 milionów złotych? fot. TvMalbork.pl / Zulawyimierzeja24.pl / TvRegionalna24.pl / TvSztum.pl Piotr Wąsowicz
Nawet 20 milionów złotych może kosztować budowa obrotnicy dla statków na rzece Elbląg. Inwestycja jest niezbędna, by do portu po przekopaniu Mierzei Wiślanej mogły wpływać jednostki o długości stu metrów i większej.

Obrotnica dla statków to fragment akwenu, przeznaczony do bezpiecznego wykonywania manewrów statków, wchodzących do portu. Elbląg takiej obrotnicy nie ma, a będzie ona konieczna po wykonaniu przekopu Mierzei i pogłębieniu toru wodnego, by mogły do portu zawijać dłuższe jednostki. Obrotnica ma powstać na rzece Elbląg, na wysokości wejścia do Kanału Jagiellońskiego. Zarząd Portu Morskiego ma już przygotowaną koncepcję budowy obrotnicy w trzech wariantach – o szerokości 120 metrów (koszt 8 mln zł), o szerokości 144 m (koszt w zależności od zabezpieczenia brzegów od 11 do 12 mln zł) i o szerokości 180 m (koszt 15,5 mln złotych).

- Trzeci wariant jest naszym zdaniem i zdaniem praktyków z Urzędu Morskiego w Gdyni najlepszy i najbardziej przyszłościowy. Stwarza dodatkowe możliwości, gdyby pojawiły się na rzece dłuższe jednostki – informuje Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu. - Koncepcja powstawała we wrześniu 2019 roku i nie był w niej brany pod uwagę wzrost cen materiałów i robocizny. Szacujemy, że według obecnych cen koszt budowy obrotnicy o średnicy 180 metrów to około 20 mln złotych.

Skąd wziąć na ten cel pieniądze? Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej deklarował, że samorząd będzie mógł się ubiegać o środki na ten cel z Funduszu Morskiego dla małych portów, który ma być wkrótce wyodrębniony z budżetu państwa. - Ze wstępnych informacji wynika, że koncepcja utworzenia takiego funduszu jest na etapie uzgodnień międzyresortowych. Minister deklarował, że z tego źródła moglibyśmy zabezpieczyć środki na projekt i budowę obrotnicy. Z naszych środków sfinansowaliśmy koncepcję tej  inwestycji– dodaje Arkadiusz Zgliński.

Budowa obrotnicy ma potrwać od dwóch do trzech lat. 

Zobacz: Port Morski Elbląg z drona - stan na 1 czerwca 2021. Zapraszamy na materiał wideo

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.