Wydanie nr 326/2024, Czwartek 21.11.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Janusz, Twardosław, Maria, Elwira, Albert, Rufus, Regina, Konrad, Wiesław, Heliodor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przekop Mierzei Wiślanej. Ilu pracowników choruje na COVID-19? Urząd Morski odpowiada.

Czy pandemia koronawirusa wpływa na prace budowlane związane z przekopem Mierzei Wiślanej? Z tym i innymi pytaniami zwróciliśmy się do Magdaleny Kierzkowskiej Rzecznika Prasowego Urząd Morskiego w Gdyni

Tak jak wszędzie, sytuacja związana z panującą pandemią koronawirusa ma zarówno pośredni jak i bezpośredni wpływ na prace na budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.


Ma to swoje odzwierciedlenie w pojawiających się utrudnieniach organizacyjnych i logistycznych. Absencja pracowników w przypadku nałożenia obowiązku kwarantanny wymusza wewnętrzne przeorganizowania kadrowe.  

Do Wykonawcy docierają także informacje dotyczące podobnych problemów w szeregach firm Podwykonawczych, Inwestora czy Nadzoru.

Na szczęście z racji specyfiki realizowanych prac,  prowadzonych w przeważającej części w terenie (na powietrzu) pozwala na ograniczanie kontaktów między pracownikami i zachowanie warunków dystansu społecznego.

 

Czy w związku z pandemią wystąpiły lub występują opóźnienia w prowadzonych pracach?

Prace budowlane postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem, ale trudno  w tej chwili jednoznacznie stwierdzić czy efekt związany z istniejącą pandemią nie wpłynie na opóźnienia w przyszłości.

 

Jakie procedury zostały wprowadzone na terenie inwestycji związanej z przekopem Mierzei Wiślanej, które chronią pracowników przed zakażeniem COVID-19?

W ramach działań prewencyjnych na terenie inwestycji wprowadzono:

·        bezwzględny nakaz noszenia maseczek ochronnych w pomieszczeniach biurowych;

·        ograniczono kontakty z przedstawicielami firm podwykonawczych do niezbędnego minimum wynikającego z potrzeb trwających prac budowlanych;

·        wprowadzono ograniczenia w dostępie do pomieszczeń biura budowy, do którego wejście możliwe jest po wypełnieniu specjalnego oświadczenia i poddania się obowiązkowi pomiaru temperatury ciała;

·        pomieszczenia biurowe wyposażono w niezbędną ilość środków dezynfekujących oraz ochronnych m.in. w postaci maseczek i rękawiczek jednorazowych;

·        wprowadzono limity osobowe dla spotkań realizowanych w pomieszczeniach biura budowy;

·        wszelka korespondencja (z nielicznymi wyjątkami) przekazywana jest drogą elektroniczną;

·        preferowane jest prowadzenie spotkań z podwykonawcami, inwestorem i nadzorem w formie elektronicznych telekonferencji;

·        ograniczono liczbę kadry kierowniczej i administracyjnej poprzez umożliwienie zmianowej pracy zdalnej – w biurze pozostaje przynajmniej reprezentacja dla każdego działu;

·        prowadzone są cykliczne akcje mające na celu badanie pracowników na obecność koronawirusa (także na terenie inwestycji).

 

Oprócz tych procedur, każdy pracownik, który zaobserwuje u siebie jakiekolwiek objawy choroby górnych dróg oddechowych ma obowiązek niezwłocznego powrotu lub pozostania w domu i skonsultowania się ze swoim lekarzem POZ.

 

Czy do tej pory któryś z pracowników chorował na COVID-19? Ilu ich było i czy wszyscy wrócili z powrotem do pracy?

 

Aktualnie chorobę związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 przeszło ok 1/3 kadry. W ramach kadry realizującej prace na terenie placu budowy Wykonawca ma informacje o 27 osobach aktualnie przebywających w izolacji lub na kwarantannie.

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.