Wydanie nr 300/2021, Środa 27.10.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Frumencjusz, Sabina, Iwona, Wincenty, Siestrzemił, Manfred, Manfreda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Znamy Najpiękniejszą Wieś Pomorską 2021.

Znamy Najpiękniejszą Wieś Pomorską 2021. fot. Starostwo Powiatowe w Sztumie
W tegorocznej edycji konkursu Piękna Wieś Pomorska zwyciężyła znajdująca się na skraju sztumskiej ziemi Żuławka Sztumska. W nagrodę wieś otrzymała 30 tys. zł. Uroczysta gala i wręczenie nagród odbyło się w środę, 22 września br. w Żuławce Sztumskiej.

 

Każdego roku komisja konkursowa ocenia kilkanaście wniosków.

 

- „W 2021 ocenialiśmy 14 wsi, a także 13 zagród” – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Na jakie rzeczy komisja konkursowa zwracała uwagę? - „Zwracaliśmy między innymi uwagę na ogólny wygląd wsi, troskę o stan środowiska czy formy aktywizacji i zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalnej społeczności” – dodaje Sarnowski.

 

Natomiast przy ocenie zagrody liczył się jej m.in. stan techniczny oraz ład i porządek siedliska oraz pielęgnowanie tradycji miejsca Wybór tych najpiękniejszych nie był łatwy. Ostatecznie tytuł najpiękniejszej wsi zdobyła Żuławka Sztumska w gminie Dzierzgoń.

 

 

 

 

Najpiękniejsze wsie.

Tytuł najpiękniejszej wsi zdobyła Żuławka Sztumska w gminie Dzierzgoń, która otrzymała 30 tys. zł. Ale nagrodzonych miejscowości jest więcej. Drugie miejsce zajęła wieś Swołowo w gminie Słupsk, która dostała 20 tys. zł. Na najniższym stopniu podium uplasował się Glincz w gminie Żukowo. Komisja przyznała również trzy wyróżnienia. Otrzymały je: Tujsk w gminie Stegna, Rekownica w gminie Nowa Karczma oraz Smażyno w gminie Linia. Wyróżnione wsie otrzymały po 3 tys. zł.

 

 

 

 

Nagrodzone zagrody.

W plebiscycie nagradzane są nie tylko wsie, ale i najpiękniejsze zagrody.

 

- „W tym roku zwyciężyli państwo Arleta i Mieczysław Grulkowscy z Borowiny w gminie Przywidz. To ich gospodarstwo wzbudziło zachwyt członków komisji” – podkreśla Józef Sarnowski.

 

Zwycięzcy otrzymali 5 tys. zł. Druga najpiękniejsza zagroda należy do pana Dominika Szerszeń z Bierkowa w gminie Słupsk, a trzecia do Sylwii i Jana Szczepańskich z Czarnowa w gminie Brusy. Również i w tej kategorii przyznano wyróżnienia. Otrzymali je: Grażyna i Mateusz Wieccy z Dalwina w gminie Tczew, Anna i Marcin Czapiewscy z Malarów w gminie Skarszewy oraz Ewa i David Hopewell z Trzebiatkowa w gminie Tuchomie.

 

- „Gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym. Dziękuję za udział w konkursie. To wspaniale pokazuje, jak nasza pomorska wieś się zmienia i jak pięknieje” – podkreśla wicemarszałek.

 

 

 

 

Czym jest Piękna Wieś Pomorska?

Piękna Wieś Pomorska to organizowany już od prawie 30 lat konkurs, w którym pomorskie wsie rywalizują o tytuł tej najpiękniejszej. Służy on poprawie estetyki i stanu środowiska pomorskich wsi i zagród, których mieszkańcy wykazują się gospodarnością oraz działaniami na rzecz ochrony i pielęgnacji dziedzictwa kulturowego i kształtowania krajobrazu naturalnego. Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Etap wojewódzki organizowany jest przez samorząd województwa pomorskiego.

 

 

 

 

Źródło: pomorskie.eu

Zdjęcia: FB Starostwo Powiatowe w Sztumie

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Ela
Ela 23.09.2021, 17:51
A gdzie zdjęcia pokazujące piękno tej wsi? Uważam, że na fb powinniście je zamieścić.