Wydanie nr 261/2021, Sobota 18.09.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Krynica Morska. Zakończono prace przy zabezpieczeniu przeciwpowodziowym.

  • Wydanie nr 261/2021
  • 14 maja 2021, 11:15
  • Urząd Morski w Gdyni
  • Wiadomości
Krynica Morska. Zakończono prace przy zabezpieczeniu przeciwpowodziowym. fot. Urząd Morski w Gdyni
W zeszłym tygodniu Urząd Morski w Gdyni dokonał technicznego odbioru zabezpieczenia przeciwpowodziowego w Krynicy Morskiej. Celem całej inwestycji jest poprawa sprawności reagowania w sytuacji wystąpienia powodzi sztormowych, a mianowicie  zabezpieczenie Krynicy Morskiej przed powodziami od strony Zalewu Wiślanego, poprawa ochrony brzegu Morza Bałtyckiego oraz minimalizowanie strat, wynikających z erozji lądu i cofania się brzegu. Dzięki uniknięciu powodzi, oprócz ochrony infrastruktury, znajdującej się w tym obszarze, zachowane zostaną również istniejące walory przyrodnicze.

 

W ramach inwestycji wykonano budowę nowych wałów przeciwpowodziowych, przebudowę istniejących wałów przeciwpowodziowych poprzez podwyższenie korony wału, budowę rowu wału wzdłuż skarpy w celu odprowadzenia wód opadowych, budowę drogi serwisowej na koronie wału oraz montaż mobilnych zapór przeciwpowodziowych w portach rybackim i pasażerskim.

 

 

 

Zapory są proste w montażu, co jest niezwykle ważne z uwagi na krótki czas, jaki jest potrzebny do ich rozstawienia. Ten rodzaj zabezpieczenia przeciwpowodziowego, a mianowicie połączenie stałej konstrukcji wału z przesłonami mobilnymi, montowanymi w razie wystąpienia zagrożenia, jest bardzo korzystny i funkcjonalny m.in. z uwagi na możliwość zachowania walorów krajobrazu, który wyłącznie w sytuacji nadzwyczajnej zostanie zasłonięty przez zapory.

 

 

 

 

Droga na koronie wału, choć w zamierzeniu służy jego obsłudze technicznej,  jest również przepięknym ciągiem spacerowym, który niewątpliwie uatrakcyjni turystycznie fragment brzegu Zalewu Wiślanego, znajdujący się w Krynicy Morskiej.

W ramach projektu  zaplanowano również zakup specjalistycznego wyposażenia do obsługi wału - jest to quad wraz z przyczepą oraz zestaw do montażu przegród mobilnych oraz ładowarki czołowej.

 

 

 

 

Długość linii brzegowej, na której prowadzone były działania z zakresu ochrony brzegów morskich to 4 km. Koszt projektu współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 35 mln zł.

 

 

 

 

Informację, zdjęcia i materiał wideo przekazała: Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni 

Urząd Morski w Gdyni
Przejdź do komentarzy

 

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.