Wydanie nr 267/2021, Piątek 24.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Teodor, Gerard, Maria, Uniegost, Tomir, Gerarda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum. Co tam panie, w polityce?

Sztum. Co tam panie, w polityce? fot. TvMalbork.pl
Konflikt pomiędzy Antonim Filą, sztumskim przedsiębiorcą a Leszkiem Taborem, burmistrzem Sztumu ciągnie się od kilku lat i momentami przypomina przysłowiową brazylijską telenowelę. Mieszkańcy wielokrotnie mieli okazję być świadkami sądowej batalii obu panów. A wszystko za sprawą banneru, który wisiał sobie w centrum Sztumu.

 

Bannery z treścią zarzucającą nieprawidłowości w działaniu burmistrza Sztumu, Leszka Tabora można było zobaczyć rozwieszone nie tylko w Sztumie, ale również w Gdańsku. W styczniu 2016 r. banner wiszący w centrum Sztumu został zniszczony, jak się później okazało, przez burmistrza Sztumu, który wówczas w swoim oświadczeniu napisał, że dokonał „tego czynu będąc bardzo wzburzony, pod wpływem silnego impulsu, niejako w obronie koniecznej”. Sprawa trafiła do sądu, który w marcu 2017 r. umorzył postępowanie przeciwko Leszkowi Taborowi. Jednak na tym się nie zakończyło, bowiem burmistrz pozwał Antoniego Filę o zniesławienie. W kwietniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Kwidzynie, który uznał sztumskiego przedsiębiorcę winnym znieważenia włodarza Sztumu. Przedsiębiorca zapowiedział wówczas, że na tym jeszcze nie koniec sprawy.

 

 

 

 

(Nie taki już) Nowy, większy banner.

W ostatnim czasie kierowcy podróżujący DK55 na trasie Malbork – Sztum mają okazję po raz kolejny przekonać się, że rzeczywiście sprawa nadal jest w toku. Wzdłuż pobocza drogi, między drzewami zawieszony jest dużej wielkości banner, który widoczny jest już z daleka. I po raz kolejny z treści wynika, że przedsiębiorca ze Sztumu zarzuca burmistrzowi nieprawidłowości w jego działaniu. Ale czy banner można było powiesić w takim miejscu?

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do kilku instytucji z prośba o komentarz w tej sprawie.

 

 

 

 

Może wisieć czy nie?

- Zgodnie z informacją rzecznika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, który sprawdził tę kwestię w miejscowym nadleśnictwie, las, w którym stoi banner pokazany na Pani zdjęciach jest własnością prywatną. Oczywistym jest, że nie będziemy komentowali tego, co umieszcza w swoim lesie prywatny właściciel” - poinformował Krzysztof Trębski, główny specjalista Służby Leśnej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Z kolei Piotr Michalski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przyznał, że również ich służby drogowe zauważyły ten banner.

- Ze względu na fakt, że banner jest poza pasem drogowym, ale zbyt blisko krawędzi jezdni oraz jest trwale zamocowany do gruntu, został zawiadomiony – zgodnie z procedurami - nadzór budowlany. W dniu 25.11.2020 r. odbyła się wizja lokalna w terenie związana z procedurą prowadzoną przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Sztumie. Obecnie czekamy na decyzję tego organu” - napisał Piotr Michalski.

 

- „Kwestia umieszczenia przedmiotowego banneru znana jest Prokuraturze Rejonowej w Kwidzynie od początku 2020 r. Tutejsza prokuratura podejmowała ocenę czy wywieszenie bannera jest zgodne z prawem” - czytamy w piśmie przesłanym przez Renatę Mierzyńską, Prokurator Rejonową w Kwidzynie. - „Dokonano analizy spektrum przepisów i podstaw do działań administracyjno-prawnych prokuratury (m. in. w oparciu o zapisy ustawy prawo o ruchu drogowym, ustawy o drogach publicznych). Prokuratura Rejonowa w Kwidzynie nie dopatrzyła się naruszenia prawa administracyjnego i możliwości podjęcia jakichkolwiek działań na tym gruncie prawa”.

 

Do tej pory nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi w tej sprawie od burmistrza Sztumu, Leszka Tabora oraz z Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
siema
siema 15.12.2020, 11:45
ziobro kur ebana
Pinpong
Pinpong 06.12.2020, 19:27
A wy jak zwykle zajmujecie się pierdołami.