Wydanie nr 261/2021, Sobota 18.09.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Na przekopie Mierzei Wiślanej znajduje się 7 ton bursztynu?

Temat złóż bursztynu na przekopie Mierzei Wiślanej znowu powrócił. Tym razem jednak okazuje się, że jest go więcej, niż pierwotnie zakładano. Podczas swojego czwartkowego wystąpienia w sejmie Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych przekazał, że złoża bursztynu w tym miejscu wynoszą 6,9 tony, a nie – jak podawano w roku 2019 – 1,4 tony.

 

Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w maju zeszłego roku, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformował, że na terenie przekopu Mierzei Wiślanej odkryto dwa złoża bursztynu o wadze 1,4 tony o szacunkowej wartości 1,4 mln zł. Przy czym podkreślał, że do obliczeń zastosowano przelicznik równoważny 1 tys. zł za 1 kg bursztynu. Tak było w 2019 r.

 

 

 

W czwartek, 23 lipca br. Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych przekazał posłom informację, że jednak złoża bursztynu na terenie przekopu Mierzei Wiślanej wynoszą 6,9 tony. Wiceminister wyjaśnił również, że wielkość złoża oszacowana została na podstawie badań geologicznych, a dotycząca tego dokumentacja zatwierdzona przez Ministra Środowiska. Według Macieja Małeckiego, prowadzone na przekopie prace nie dotarły jeszcze do wspomnianego złoża i resort nie posiada informacji dotyczących nielegalnego wydobycia bursztynu w tym miejscu. Jednak zlecono dla nadzoru górniczego zbadanie tej sprawy.

Czy rzeczywiście Mierzeja Wiślana skrywa takie ilości złóż bursztynu? Czy po raz kolejny okaże się to tylko tematem służącym głównie publicystycznej dyskusji? Czas pokaże, a tymczasem prace na przekopie w dalszym ciągu są kontynuowane.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.