Wydanie nr 22/2021, Piątek 22.01.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Uriel, Anastazy, Dorian, Gaudencjusz, Gaudenty, Dobromysł, Wincenty, Jutrogost
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Bursztynem zapłacą za przekop Mierzei? Głos w sprawie zabrało ministerstwo.

  • Wydanie nr 22/2021
  • 12 marca 2019, 12:00
  • Redakcja
  • Wiadomości
  • 5 komentarzy
Bursztynem zapłacą za przekop Mierzei? Głos w sprawie zabrało ministerstwo. fot. pixabay
Gdy podjęto działania zmierzające do przekopu Mierzei Wiślanej wszyscy, jak jeden mąż szukali w tym przedsięwzięciu ukrytego powodu. I chyba wszystkich sceptyków tej inwestycji usatysfakcjonuje wieść, że rzeczywiście taki istnieje. Potwierdził to minister Marek Gróbarczyk mówiąc, że w rejonie przekopu Mierzei Wiślanej geolodzy zlokalizowali dwa złoża bursztynu. Zaczęły pojawiać się w związku z tym opinie, że wartość surowca znajdującego się pod powierzchnią Mierzei pozwoli sfinansować całą inwestycję.

Ile znajduje się bursztynu w miejscu przekopu tego nikt tak naprawdę nie wie. Na to intrygujące pytanie odpowiedzą specjaliści z Urzędu Morskiego w Gdyni, którzy mają przygotować ekspertyzę na zlecenie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Póki co wiadomo, że potwierdzono jedynie dwa niewielkie złoża tego surowca w rejonie przekopu.

Wartość bursztynu to prawie 900 mln zł?

Na temat znajdującego się złoża bursztynu w miejscu planowanego przekopu rozprawiano już w roku 2016. Mówiło się wówczas o złożach wartości blisko 900 mln zł. Jednak wtedy nikt tego nie potwierdził i wkrótce plotki na ten temat ucichły. Do teraz. Obecność surowca w tym miejscu oficjalnie potwierdził minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk, który stwierdził, że badania na obecność bursztynu tam przeprowadzone potwierdziły jego obecność w niektórych miejscach. Teraz należy tylko poczekać na wyniki ekspertyzy, które potwierdzą szacowaną wartość odkrytego złoża.

Co dalej będzie z Mierzeją Wiślaną?

Budowa kanału łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską ma planowo zostać całkowicie sfinansowany z budżetu państwa. Czy wartość znalezionego złoża bursztynu pokryje tę inwestycję? Na odpowiedź trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Z pewnością perspektywa przekopania terenu w tak dogłębny sposób, w jaki ma się odbyć w wyniku tej inwestycji jest szczególną okazją dla firm specjalizujących się w pozyskiwaniu bursztynu. Jak donoszą niektóre media, zaczął się już wyścig o koncesję na udział w tych pracach.
Czy rzeczywiście Mierzeja Wiślana może okazać się polskim Dzikim Zachodem i jego gorączką złota?

Jak na razie temat służy głównie publicystycznej dyskusji.

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
rybałt
rybałt 13.03.2019, 14:15
Ktoś się nachapie!
rob
rob 13.03.2019, 00:15
Ukraina i Rosja obniży ceny i zobaczymy ?
Ja
Ja 12.03.2019, 22:34
I co redaktorzy? Kiedy zrobiłem wpis w jednym z artykułów na temat przekopu, wiedząc, że Państwo upatruje tam nie idei samego przekopu tylko kasiory z wydobytego przy okazji bursztynu - to komentarz został usunięty. Ten też usuniecie? Prawda jest taka, że o ten bursztyn tak naprawdę chodzi. Tylko Państwo do tego się nie przyznawało. Pomysłodawcy, wierząc że ludzie nic nie wiedza na temat, próżno upatrywało sukcesu w samej idei przekopu. Ale ludzie głupi nie są. O szmal chodzi, o nic więcej. Mam nadzieję, że cenzury ponownej nie będzie.
Monika
Monika 12.03.2019, 22:12
CzeŚć , Mam na imie Monika i mam 22 lata :). Napisz do mnie na http://prywatnesexog… jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą.
Kopacz
Kopacz 12.03.2019, 13:05
...............................Z OSTATNIEJ CHWILI..............podoba mi się propozycja Min Szczerskiego co by inwestować w kopulację i takie tam. Ręce w górę , majtki w dół i kładę 500 na stół - ryknął do Prezydentowej Agaty stary kawaler Szczerski ! Ręce wolne, nogi wolne tylko środek pracuje dodał już mocno podniecony ! Taki doradca Prezydenta to naprawdę skarb. Prawda ?