Wydanie nr 274/2022, Sobota 1.10.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pokój oliwski. Historia Malborka 1457 – 1772.

  • Wydanie nr 274/2022
  • 29 września 2019, 10:00
  • Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
  • HistoryczneKultura
Pokój oliwski. Historia Malborka 1457 – 1772. fot. Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg/Ilustracja: główny negocjator strony polskiej Jan z Leszna Leszczyński, wojewoda poznański i starosta malborki, Biblioteka Cyfrowa Polona
3 maja 1660 r. podpisano w opactwie oliwskim pod Gdańskiem teksty traktatu pokojowego zawartego między Rzeczpospolitą a Szwecją. Głównym negocjatorem i komisarzem ze strony polskiej, jako reprezentant senatu był Jan z Leszna Leszczyński, starosta malborski i jednocześnie wojewoda poznański, starosta generalny Wielkopolski oraz marszałek dworu królowej. Wymieniony on został na pierwszym miejscu pośród członków polskiej delegacji. W tekście pokoju oliwskiego wspomniano kilkukrotnie Malbork i Żuławy Malborskie.

W przeciągu 4 dni ustać miały wszelkie działania wojenne w Prusach Królewskich i Książęcych a Szwedzi zobowiązani byli zwrócić Rzeczpospolitej w ciągu 8 dni od podpisania traktatu zamki w Malborku i Sztumie. Załogi szwedzkie tych zamków powinny przejść do Elbląga, który miano zwrócić dopiero po ratyfikacji traktatu. Szwedzi zobowiązywali się pozostawić w rzeczonych twierdzach przejętą tam artylerię. Strona polska gwarantowała, że groby oficerów i żołnierzy poległych w służbie szwedzkiej pochowanych w kościołach malborskich, elbląskich oraz innych miast pruskich pozostaną wolne od wszelkiego gwałtu.

Ogłoszono powszechną amnestię, w ramach której miastom pruskim gwarantowano min. wcześniej posiadane prawa i przywileje religijne. Mieszkańcy Żuław mieli być zwolnieni z wszystkich zaległych dziesięcin, których nie płacili na rzecz Kościoła w trakcie okupacji szwedzkiej. Wreszcie obie strony zobowiązały się, że po ostatecznym zatwierdzeniu traktatu, nie później niż w 3 miesiące od jego podpisania, na granicy ekonomii malborskiej i terytorium miasta Elbląga (przy szańcu koło Nowego Dworu Elbląskiego) dojdzie do uroczystej wymiany aktów ratyfikacji.

źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.


Ilustracje: główny negocjator strony polskiej Jan z Leszna Leszczyński, wojewoda poznański i starosta malborki, Biblioteka Cyfrowa Polona; Pierwsza strona traktatu pokojowego, Archiwum Główne Akt Dawnych, Zbiór Dokumentów Pergaminowych, sygn. 5611.

Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.