Wydanie nr 274/2022, Sobota 1.10.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Trudne braterstwo broni. Historia Malborka 1457 – 1772.

  • Wydanie nr 274/2022
  • 8 września 2019, 10:00
  • Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
  • HistoryczneKultura
Trudne braterstwo broni. Historia Malborka 1457 – 1772. fot. Johann von Tieffen, wielki mistrz krzyżacki/Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
Zawarcie II pokoju toruńskiego kończącego w 1466 r. wojnę trzynastoletnią nie zamykało okresu trudnych stosunków polsko - krzyżackich. Zakon nie pogodził się z nową rzeczywistością oznaczającą utratę dużej części terytorium i nałożenie nań zwierzchnictwa polskiego. Wiązało się z tym nieakceptowanie utraty zamku malborskiego, dawnej stolicy zakonu. Pewien przełom w stosunkach nastąpił dopiero za rządów wielkiego mistrza Johanna von Tieffen (1489-1497).

Na wezwanie Kazimierza Jagiellończyka złożył on hołd królowi w Radomiu, na prośbę władcy udzielając rady w sprawie konfliktu z Turcją i obiecując zbrojną pomoc. Ponowił następnie przysięgę wierności nowemu władcy Janowi Olbrachtowi. Późną jesienią 1494 r. i na początku 1495 r. król przebywał w Prusach Królewskich, przyjmując przysięgi miast i Stanów Pruskich. Zaraz po Nowym Roku 1495 w styczniu był w Malborku, gdzie mieszkał niemal miesiąc, załatwiając ważne sprawy państwowe, w tym plany wojny z Turcją. Spotkał się w tym celu z biskupem warmińskim, Łukaszem Watzenrode, który przedstawił projekt przeniesienia zakonu krzyżackiego z Prus na Podole w celu walki z niewiernymi i poddania terytorium Prus Zakonnych bezpośrednio pod zwierzchność Korony.

W 1497 r. wielki mistrz na czele oddziału 400 zbrojnych lojalnie stawił się we Lwowie na wyprawę turecką. Niestety po miesiącu tamże zmarł na skutek choroby. Pomimo tego, liczący około 140 zbrojnych oddział krzyżacki wziął udział w zakończonych niepowodzeniem walkach na Bukowinie i oblężeniu Suczawy.

Nowy wielki mistrz książę Fryderyk Saski nie kontynuował przyjaznej polityki swego poprzednika. Dlatego z udziału w toczonych roku następnym na Rusi Czerwonej walk z Turkami, zwolniony został starosta malborski i wojewoda łęczycki Maciej ze Służewa oraz jego poczet zbrojny, których zadaniem było zabezpieczenie malborskiej twierdzy na czas wojny na południu kraju.

Wszyscy rycerze Służewskiego pochodzili z Kujaw, co obrazuje demonstracyjną niechęć do obsadzania Malborka miejscowym rycerstwem pruskim.

źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.


Ilustracje: Johann von Tieffen, wielki mistrz krzyżacki; król Jan Olbracht, wizerunek XVII wieczny z ratusza w Toruniu.


 

Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.