Wydanie nr 274/2022, Sobota 1.10.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malborska historia rodu Piastów.

  • Wydanie nr 274/2022
  • 1 września 2019, 10:00
  • Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
  • HistoryczneKultura
Malborska historia rodu Piastów. fot. Portret księżnej Sybilli Małgorzaty około 1637 r., Österreichische Nationalbibliothek/Historia Malborka 1457-1772
W Ostródzie, 23 sierpnia 1637 r. księżniczka legnicka i brzeska, Sybilla Małgorzata z rodu Piastów poślubiła Gerarda Denhoffa, wówczas ekonoma malborskiego i sekretarza królewskiego. Jej ojcem był książę brzesko–legnicki Jan Chrystian, w prostej linii potomek księcia polskiego Bolesława Krzywoustego. Książę legnicki na skutek niepomyślnych dla niego wydarzeń wojny 30–letniej musiał wraz z rodziną uchodzić ze Śląska.

W 1633 r. rodzina książęca przybyła do Torunia, uzyskując uprzednio zgodę króla Polski Władysława IV na osiedlenie się w Polsce. W 1636 r. książę pruski Jerzy Wilhelm przekazał Piastowi za zgodą króla polskiego w użytkowanie dobra ostródzkie w Prusach Książęcych. Po ślubie para mieszkała głównie w malborskim zamku, później również w Warszawie, gdyż Denhoff pełnił funkcję marszałka dworu królowej. O małżeństwie tym tak pisał biograf Denhoffa:
„Upodobawszy sobie w stan małżeński Jaśnie Oświeconą Jej Mość Sybillę Małgorzatę, brzeską i lignicką księżnę, z którą żyjąc 11 lat w wielkiej także zgodzie i uprzejmej miłości, spłodził za błogosławieństwem Bożym pięcioro dziatek, trzech synów i dwie córki”.
Narodziny Władysława, drugiego syna Denhoffów, którego ojcem chrzestnym był król Władysław IV skomentował Everhard Wassenberg:
„Dodał Ci już bowiem Bóg drugie dziecię, drugiego potomka płci męskiej z księżnej, Najjaśniejszej Małżonki Twojej, z krwi piastowskiej królów polskich i domu elektora brandenburskiego, spokrewnionej prawie ze wszystkimi książętami chrześcijańskimi”.
Po śmierci męża w grudniu 1648 r. księżniczka pozostała w Prusach Królewskich, gdzie dzierżawiła kilka królewszczyzn. Po mężu była dożywotnio starostą kościerskim i trzymała arendę dóbr Krasnołęka pod Malborkiem. Zmarła w Gdańsku 26 czerwca 1657 r. i została pochowana w tamtejszym Kościele Mariackim.

 

źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.

Ilustracja: portret księżnej Sybilli Małgorzaty około 1637 r., Österreichische Nationalbibliothek; strona tytułowa mowy pogrzebowej wygłoszonej na pogrzebie księżnej przez Adriana Kitnowskiego, Elbląska Biblioteka Cyfrowa.

Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.