Wydanie nr 274/2022, Sobota 1.10.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Szkaplerz z kaplicy św. Anny. Historia Malborka 1457 – 1772.

  • Wydanie nr 274/2022
  • 11 sierpnia 2019, 10:00
  • Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
  • HistoryczneKultura
Szkaplerz z kaplicy św. Anny. Historia Malborka 1457 – 1772. fot. Szkaplerz malborski z krypty Rexinów, Makulec Anna, Tkaniny grobowe z krypty pod kaplicą św. Anny w zamku w Malborku/Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
Muzeum Zamkowe w Malborku posiada niewiele zachowanych oryginalnych zabytków pochodzących z malborskiego „okresu polskiego”. Większość z nich zostanie pokazana na planowanej na koniec 2020 r. wystawie.

Do grupy tej zaliczają się zabytki pozyskane podczas badań archeologicznych w 2015 r. w dawnej krypcie grobowej rodu Rexinów. Odkryto tam między innymi wtórne pochówki jezuickie. Jednym z najciekawszych eksponatów jest płatek szkaplerza ozdobiony jezuickim chrystogramem.

Skąd wiadomo, że ten niewielki fragment tkaniny ma związek z jezuitami malborskimi? Świadczy o tym symbolika monogramu. W centralnej części zabytku znajdują się litery IHS, będące skrótem imion Jezus i Chrystus. Założyciel Towarzystwa Jezusowego św. Ignacy Loyola przyjął monogram IHS za godło zakonu jezuitów.

W tym przypadku monogram zwieńczony jest krzyżem z trzema gwoździami symbolizującymi ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Ten właśnie szczegół stał się znakiem wyróżniającym jezuitów. Trzy gwoździe kojarzono również z trzema ślubami zakonnymi: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Poniżej krzyża umieszczono serce również przebite trzema gwoździami.

Chodzi o Serce Maryi, która współcierpiała z Jezusem. Całość otacza słońce oznaczające Maryję, która czerpie swe światło z Chrystusa jako słońca. Umieszczone dookoła emblematu litery V-C-F-E można odczytać jako skrót wersu z ewangelii św. Jana: verbum caro factum est, czyli „Słowo ciałem się stało”.
Szkaplerze nosili często na piersi pod ubraniem konwertyci na znak czci dla NMP. Neofitą był starosta i ekonom malborski, Michał Ernest Rexin, przekonwertowany przez jezuitów z luteranizmu.

źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.


Ilustracja: emblemat jezuicki z druku jezuickiego z 1586 r.

Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.