Wydanie nr 274/2022, Sobota 1.10.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wielki pożar malborskiego zamku. Historia Malborka 1457 – 1772.

  • Wydanie nr 274/2022
  • 28 lipca 2019, 09:00
  • Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
  • HistoryczneKultura
Wielki pożar malborskiego zamku.  Historia Malborka 1457 – 1772. fot. Odbudowa południowo-zachodniego szczytu podczas rekonstrukcji Steinbrechta w 1887 r./ Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
Oglądając dramatyczne zdjęcia z Paryża, nie sposób skojarzyć ich z podobnym wielkim pożarem, który 26 maja 1644 r. doszczętnie strawił wyższe kondygnacje kościoła zamkowego NMP i Zamku Wysokiego w Malborku.

Pożar wybuchł przypadkowo podczas celebracji Bożego Ciała. Istniał wówczas powszechnie zwyczaj oddawania salw armatnich podczas uroczystości kościelnych. Puszkarz z cekhauzu malborskiego obsługujący działo miał pozostawić przez nieuwagę płonący lont, który spowodował zaprószenie ognia.
Spłonęły dachy nad wszystkimi czterema skrzydłami oraz nad kościołem i basztą Gdanisko. W kościele zamkowym zniszczeniu uległa część oszklenia witrażowego i zawaliła się część sklepienia nad wielkim ołtarzem, gdzie ziała wielka dziura. Podobnie sklepienie runęło od strony kościoła w sąsiednim Kapitularzu. Runęły południowe szczyty dachów, po części niszcząc po części rysując gotyckie sklepienia wyższych kondygnacji. Zniszczeniu uległo zadaszenie krużganków Zamku Wysokiego, spaliły się tzw. komnatki czyli mieszkania duchownych zamkowych. Spłonęła wieża główna i wieżyczka trębacza, potrzaskane były wewnętrzne sklepienia, zniszczeniu uległ znajdujący się na wieży zegar i dzwony.
Niezwłocznie po pożarze, ekonom malborski rozpoczął odbudowę dachów nad kościołem, oraz skrzydłami północnym i zachodnim, zaś skrzydła południowe i wschodnie pozostały nieprzykryte dachem przez następne 60 lat. Prace przerwała II wojna szwedzka i spowodowany przez nią upadek gospodarczy państwa. Zamek Wysoki został ponownie zadaszony dopiero w czasach panowania Augusta II.

źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.


Ilustracje: widok Zamku Wysokiego z 1643 r. (na rok przed pożarem) od strony zachodniej, widoczne zachowane wysokie, gotyckie zadaszenie; widoki zamku z ok. lat 1700 i 1720, widoczny brak zadaszenia nad częścią Zamku Wysokiego, Gdaniskiem oraz południowo-zachodniego szczytu, który runął w 1644 r.

Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.