Wydanie nr 271/2022, Środa 28.09.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Stolica królewska. Historia Malborka 1457 – 1772.

  • Wydanie nr 271/2022
  • 7 lipca 2019, 12:00
  • Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
  • HistoryczneKultura
Stolica królewska. Historia Malborka 1457 – 1772. fot. Sułtan Murad III. Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
Fakt funkcjonowania w okresie nowożytnym w zamku malborskim rezydencji królów polskich jest powszechnie znany. Pomiędzy drugą połową XV a XVIII wiekiem w Malborku przebywali dłużej lub krócej niemal wszyscy polscy władcy. Nie udało się dotychczas ustalić, czy zawitali tutaj Henry Walezy, Michał Korybut Wiśniowiecki i August III. Nie istniała wówczas stolica państwa w dzisiejszym pojęciu.

Np. Zygmunt August preferował pobyt w Wielkim Księstwie Litewskim, Batory w Grodnie, ich następcy przebywali głównie w Krakowie i Warszawie. Podczas sejmu lubelskiego w 1569 r. wyznaczono na stałe miejsce odbywania sejmów Warszawę, co z czasem spowodowało, iż stała się ona głównym miastem rezydencjonalnym władców i urzędów centralnych.

W podróżach po kraju królowi towarzyszył jego dwór i kancelaria, oddziały wojskowe, grono senatorów rezydentów (zarówno świeckich jak i duchownych), urzędnicy centralni oraz szlachta.
W związku z tym można powiedzieć, że okresowo funkcję stolicy królewskiej pełnił też Malbork. Szczególnie było to widoczne w latach 1577–1578 podczas prowadzonej przez Stefana Batorego wojny z Gdańskiem, gdy zamek malborski na długie miesiące stał się siedzibą króla i jego kancelarii.

Stąd kierowano działaniami wojennymi oraz dyplomatycznymi. Księgi poselstw Metryki Koronnej zawierają np. ponad 70 wpisów korespondencji dyplomatycznej z okresu między majem a grudniem 1577 r. Z Malborka w tym czasie król prowadził wymianę listów z dyplomacją pruską i brandenburską, kurlandzką i miastami inflanckimi, palatynami Renu, papiestwem, Szwecją, księstwem Jülich i Bergu, Wenecją, cesarstwem, Danią, Mołdawią, Tatarami, Turcją itd.

Mało znany jest fakt podpisania przez króla Stefana Batorego 5 listopada w Malborku układu i przymierza z sułtanem tureckim Muradem III:
„Stefan z Bożej Łaski król Polski etc.
Oznajmujemy wszystkim wobec i każdemu z osobna, jakiegożkolwiek stanu i dostojeństwa ludziom poddanym moim, iż nam urodzony Jan Sienieński z Sienna kasztelan halicki, któregośmy w poselstwie do Turek posłali, przyniósł starodawne i zwykłe przymierze od cesarza J. Mści tureckiego, które on i przysięgą swoją i pismem uiścił i umocnił i My tymże sposobem toż przymierze uiściliśmy i umocniliśmy”.


Ilustracja: list Murada III do Stefana Batorego odnawiający przymierze turecko-polskie, Archiwum Główne Akt Dawnych, Wikimedia Commons.


źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.


 

 

Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.