Wydanie nr 271/2022, Środa 28.09.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Herb Prus Królewskich. Historia Malborka 1457 – 1772.

  • Wydanie nr 271/2022
  • 23 czerwca 2019, 12:00
  • Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
  • HistoryczneKultura
Herb Prus Królewskich. Historia Malborka 1457 – 1772. fot. Herb Prus Królewskich z Bramy Wyżynnej w Gdańsku. Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
Herb Prus Królewskich ustanowił i nadał w roku 1454 stanom pruskim król Kazimierz Jagiellończyk. Przez cały okres istnienia Prus Królewskich herb prowincji był także herbem dwóch spośród jej trzech województw: malborskiego i chełmińskiego.

Herb Prus Królewskich przedstawiał czarnego orła z koroną na szyi lub tułowiu, ze zbrojnym ramieniem w srebrnym, czyli w białym polu. Korona wyraża opiekę i władzę króla polskiego nad Prusami i jest symbolem Korony Królestwa Polskiego. Zbrojne ramię wywodzi się z herbu Pogoń Litewska i wyraża opiekę dynastii Jagiellonów nad całością Prus.
Pod panowaniem zakonnym herbem Prus pozostawało godło wielkiego mistrza. Był to krzyż złoty w polu srebrnym obwiedziony na czarno, z tarczą złotą na przecięciu się jego ramion, w której mieścił się cesarski orzeł czarny.

Na wyrażenie praw i pretensji królów polskich do ziem pruskich, nawiązujących jeszcze do zagarnięcia Pomorza przez krzyżaków w 1308 r., Kazimierz Jagiellończyk potrzebował symbolu heraldycznego. Czarny orzeł z mieczem, przyjęty z herbu krzyżackiego, jest zatem wyrazem żądania zwrotu Pomorza oraz pretensji do całych Prus, popartych dobrowolnie wyrażoną prośbą miejscowego rycerstwa i mieszczan. Aby zaznaczyć, że jest to herb dawnych ziem zakonnych, które obecnie weszły w skład Korony Polskiej i znalazły się pod opieką dynastii Jagiellonów, Kazimierz Jagiellończyk dodał do herbu koronę na szyi orła i opancerzoną rękę z mieczem.
Herb na załączonym zdjęciu znajduje się na Bramie Wyżynnej w Gdańsku. Budowla wzniesiona została w 1588 r. według projektu flamandzkiego architekta i rzeźbiarza Willema van den Blocka. Przez bramę prowadziła główna droga wjazdowa do miasta. Górną kondygnację ozdobiono układem heraldycznym z godłem Polski pośrodku podtrzymywanym przez anioły oraz herbami Gdańska i Prus Królewskich po bokach.

Rysunek chorągwi wielkiego mistrza z dzieła Jana Długosza „Banderia Prutenorum”.

 

źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.

Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.