Wydanie nr 269/2022, Poniedziałek 26.09.2022
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Polski zamek malborski. Historia Malborka 1457 – 1772.

  • Wydanie nr 269/2022
  • 26 maja 2019, 11:30
  • Historia Malborka1457-1772 - Polski Malborg
  • HistoryczneKultura
Polski zamek malborski. Historia Malborka 1457 – 1772. fot. Pieczęć ekonomii malborskiej z 1765 r. z wizerunkiem Matki Boskiej Malborskiej. Facebook Polski Malborg
Przez trwające 315 lat tzw. „okresu polskiego” dzieje zamku malborskiego w kontekście lokalnym, były nierozerwalnie związane z zarządem należących doń dóbr ziemskich położonych na Wielkich i Małych Żuławach Malborskich.

Zamek w tym okresie był centrum administracyjnym tych rozległych i ważnych dla finansów królewskich obszarów, zarządzanych najpierw przez starostów, a później przez administratorów i ekonomów królewskich.

Historię zamku w tym czasie trzeba również rozpatrywać w znacznie szerszym kontekście krajowym, a niekiedy nawet międzynarodowym. Twierdza była bowiem nie tylko czasową siedzibą królów polskich, ale również pomiędzy połową XV a połową XVIII wieku, pomimo postępującej degradacji umocnień, nadal ważne było jej znaczenie militarne. Dowodem na to są starania królów polskich o utrzymanie w zamku załogi wojskowej (do końca panowania Jana III) i dbanie na miarę możliwości finansowych o jego fortyfikacje.

O militarnym statusie zamku świadczą też oblężenia i dwukrotne zdobywanie zamku przez wojska szwedzkie w XVII wieku, jak i okupacę przez wojska szwedzkie, saskie i rosyjskie w XVIII wieku. Posiadanie zamku malborskiego umożliwiało bowiem kontrolowanie całego regionu ujścia Wisły, a przez to dostępu do położonego w pobliżu najpotężniejszego miasta Rzeczpospolitej – Gdańska.
 

źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

 

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.

Historia Malborka1457-1772 - Polski Malborg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.