Wydanie nr 269/2022, Poniedziałek 26.09.2022
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Piaski. Historia Malborka 1457-1772

  • Wydanie nr 269/2022
  • 11 maja 2019, 13:32
  • Historia Malborka 1457-1772 @polski.malborg
  • HistoryczneKultura
Każdy mieszkaniec Malborka wie, gdzie dzisiaj znajduje się dzielnica Piaski. Jednak w dawniejszych czasach lokalizacja Piasków była odmienna.

Folwark zamkowy Piaski (Sandhof) istniał już w czasach krzyżackich. Jego grunty rozciągały się na obszarze bezpośrednio przylegającym do głównej bramy wjazdowej do zamku od wschodu. Mniej więcej tam, gdzie później powstały wspominane "włoskie ogrody". Stąd w okresie nowożytnym jej nazwa "Brama na Piaski" (obecnie zespół Bramy Nowej) czyli brama, przez którą droga prowadziła do folwarku Piaski.

 

Istniały dwie "Bramy na Piaski": zamkowa i miejska. Po 1750 roku obszar folwarku został faktycznie wchłonięty przez rozrastającą się jurydykę zamkową, która obejmowała już wówczas ulice Włoskie Ogrody, Złoty Pierścień, na Kapustniku, na Glinkach, Królewską i cały obszar nad rowem młyńskim. Piaski zaczęto wówczas nazywać w dokumentach skarbowych Przedmieściem Malborskim Zamkowym. Powołana przez króla Augusta III w roku 1748 Komisja Skarbowa, w związku z niekończącymi się sporami (w tym sądowymi) z miastem o jurydykę, rekomendowała oddanie całego jej obszaru, wszystkich browarów, gorzelni i karczm zamkowych wraz z wyposażeniem ruchomym w dzierżawę miastu Malborkowi. Dlatego w 1751 r. Piaski w dawnej lokalizacji zostały zlikwidowane a większość gruntów rozparcelowano i wydzierżawiono.

 

We wrześniu 1750 r. i marcu 1751 r. na nowo folwark rozmierzył w zastępstwie chorego geometry ekonomicznego Jan Gotfryd Patzer, geometra przysiężny miasta Gdańska zakontraktowany do wykonania tej pracy. Nowe budynki folwarczne znajdowały się odtąd przy dzisiejszym skrzyżowaniu ulicy Alei Wojska Polskiego i Koszykowej.


Ilustracje: Piaski w 1751 r., Archiwum Główne Akt Dawnych; pierwotna i późniejsza lokalizacja folwarku Piaski.

źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misja
Krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.
 
DANE KONTAKTOWE
 

Informacje

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.
Historia Malborka 1457-1772 @polski.malborg
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Koło Przewodników Malborskich Koło Przewodników Malborskich
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.