Wydanie nr 269/2022, Poniedziałek 26.09.2022
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jurydyka starościńska w XVII wieku. Historia Malborka 1457 – 1772.

  • Wydanie nr 269/2022
  • 16 czerwca 2019, 12:00
  • Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
  • HistoryczneKultura
  • 1 komentarz
Jurydyka starościńska w XVII wieku. Historia Malborka 1457 – 1772. fot. Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
Po 1663 r. w celu pozyskania wykwalifikowanych rzemieślników do wykonania zadań wymaganych kontraktem zawartym z ekonomem Franciszkiem Janem Bielińskim, zaczęto sprowadzać i osiedlać na terenach zamkowych należących do starostwa malborskiego licznych rzemieślników różnych profesji. Na początku w szczególności murarzy, cieśli i stolarzy, a później także browarników, gorzelników oraz handlarzy i karczmarzy.

Powstała w ten sposób faktycznie nowa osada o charakterze rzemieślniczym ulokowana obok miasta i zamku, niepodlegająca władzom miejskim i miejskiemu sądownictwu, czyli tzw. jurydyka zamkowa lub starościńska, w oficjalnej nomenklaturze zwana Podzamczem.

Początkowo w skład Podzamcza wchodził teren położony wzdłuż Nogatu po stronie zachodniej zamku (obecnie międzymurze zachodnie), podzielony biegnącą środkiem ulicą na strony "od zamku" i "od Nogatu", a także tereny przed zamkową Bramą Piaskową, zwane "między wałami". Nowa osada była solą w oku mieszczan malborskich, ponieważ tamtejsi rzemieślnicy nie należeli do cechów miejskich i nie odprowadzali podatków od dochodów do kasy miejskiej, ale do skarbu ekonomii.

W 1691 r. na wniosek mieszczan król Jan III powołał specjalną komisję do zbadania, czy istnienie jurydyki starościńskiej nie narusza praw i przywilejów Malborka. Komisja stwierdziła naruszenie praw miasta, w związku z czym w 1695 r. król najpierw uznał jej postanowienia, po czy jednak w tym samym roku je cofnął. Spór o jurydykę nie został rozwiązany aż do połowy XVIII wieku, kiedy to jej obszar wydzierżawiono na 20 lat miastu.

 

źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.

Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
KJ
KJ 16.06.2019, 19:35
źródło: http://www.facebook.…
NIE DZIAŁA