Wydanie nr 273/2022, Piątek 30.09.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Wiara, Felicja, Grzegorz, Zofia, Hieronim, Imisław, Wiktor, Honoriusz, Znamir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malborska ekonomia królewska. Historia Malborka 1457 – 1772.

  • Wydanie nr 273/2022
  • 2 czerwca 2019, 10:00
  • Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
  • HistoryczneKultura
Malborska ekonomia królewska. Historia Malborka 1457 – 1772. fot. Mapa Żuław Wiślanych z ok. 1642 r., Olao Joannis Gotho, Biblioteka Cyfrowa Polona, domena publiczna. Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
Ekonomia malborska została przekształcona z tzw. dóbr zamku malborskiego w 1590 r. i wchodziła w skład dóbr stołowych królów polskich, obejmując swoim zasięgiem Wielkie i Małe Żuławy Malborskie.

W wiekach XVI–XVIII zaliczała się ona do największych i najbardziej dochodowych ekonomii królewskich w Koronie. Administracja ekonomii rezydowała w malborskim zamku. Żuławy posiadały własny dobrze zorganizowany samorząd chłopski, zwany wspólnotami grobelnymi. Podstawowym zadaniem wspólnot grobelnych było prowadzenie prac melioracyjnych, konserwacja całego systemu wodnego Żuław, umacnianie wałów przeciwpowodziowych Wisły i Nogatu oraz innych mniejszych rzek, organizowanie wacht lodowych, utrzymywanie w dobrym stanie mostów i dróg.

Na czele wspólnot stały kolegia grobelne/wałowe (osobne dla Małej i Wielkiej Żuławy), na czele z dygrawą (deichgraf) i przysiężnymi, które kierowały życiem gospodarczym i kulturalnym całej wspólnoty żuławskiej. Pośredniczyły też w kontaktach z władzą zwierzchnią, czyli ekonomami malborskimi i samym królem oraz przekładały supliki, czyli pisemne prośby i skargi na sejmik generalny Prus Królewskich, który od 1526 r. odbywał się naprzemiennie w Malborku i Grudziądzu.

Najwyższą instancją odwoławczą był król, jako właściciel dóbr ekonomicznych, który w odpowiedzi na ich skargi wysyłał do swoich urzędników tzw. mandaty królewskie, czyli pisemne rozporządzenia.

źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.

Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.