Wydanie nr 271/2022, Środa 28.09.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zygmunt August z wizytą w Malborku w roku 1552. Historia Malborka 1457 – 1772.

  • Wydanie nr 271/2022
  • 14 lipca 2019, 09:00
  • Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
  • HistoryczneKultura
Zygmunt August z wizytą w Malborku w roku 1552. Historia Malborka 1457 – 1772. fot. Zygmunt August około roku 1550, Wiedeń, Kunsthistorisches Museum, Wikimedia Commons/ Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
11 kwietnia na odbywającym się w Malborku sejmiku, generalny Prus Królewskich wojewoda chełmiński Stanisław Kostka (jednocześnie podskarbi pruski i administrator dóbr zamku malborskiego) ogłosił zamiar przybycia króla Zygmunta Augusta do Torunia. Przy okazji władca zamierzał odwiedzić całą prowincję.

Ustalono, że na granicy Korony i Prus Królewskich w Służewie władcę powitają wojewoda malborski, kasztelan chełmiński oraz przedstawiciela Gdańska i Torunia, zaś na moście przez Wisłę koło Torunia w imieniu całej prowincji biskup warmiński Stanisław Hozjusz.

11 czerwca zgodnie z tym planem króla witały władze miejskie Torunia i liczne grono polskich panów. 22 czerwca król opuścił miasto i podróżując przez Chełmno, Grudziądz, Kwidzyn i Sztum 26 czerwca przybył do Malborka. Towarzyszyli mu przedstawiciele Rady Pruskiej: biskup warmiński, wojewoda malborski oraz przedstawiciele Gdańska i Elbląga.

29 czerwca król wyruszył do Elbląga, gdzie dotarł tego samego dnia. 3 lipca powrócił do Malborka, gdzie przebywał do 7 lipca, aby następnego dnia wraz z licznym orszakiem wyjechać do Gdańska. W towarzystwie króla, oprócz magnatów koronnych, znajdował się książę pruski Albrecht, książę pomorski Barnim, wojewoda wileński Mikołaj "Czarny" Radziwiłł, biskupi warmiński i chełmiński, wojewodowie chełmiński, malborski i pomorski, kasztelanowie chełmiński, elbląski i gdański, podkomorzy malborski, przedstawiciele Elbląga i Torunia.

1 sierpnia obchodzono hucznie w Gdańsku 32 urodziny władcy. Król przebywał w Gdańsku od 8 sierpnia do 1 września, a 2 września przybył po raz trzeci do Malborka. Pod przewodnictwem biskupa warmińskiego zebrały się ponownie i obradowały na zjeździe generalnym stany pruskie, których przedstawiciele zostali przyjęci następnego dnia w zamku przez Zygmunta Augusta i senatorów koronnych. Dyskutowano m.in. na temat problemu zasiadania członków Rady Pruskiej w senacie polskim, spraw podatków oraz planów królewskich inkorporacji Prus Królewskich do Korony. Na skutek sprzeciwu stanów pruskich stało się to jednak dopiero w roku 1569 na sejmie lubelskim.

Między 1 a 7 września działająca w zamku malborskim kancelaria koronna wystawiła szereg dokumentów i przywilejów, co potwierdzają wpisy do Metryki Koronnej. Po zakończonym sejmiku 7 września król opuścił Malbork i przez Królewiec udał się na Litwę.

źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.


 

Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.