Wydanie nr 274/2022, Sobota 1.10.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Szlachecka działalność dobroczynna w Malborku. Historia Malborka 1457 – 1772.

  • Wydanie nr 274/2022
  • 4 sierpnia 2019, 09:00
  • Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
  • HistoryczneKultura
Szlachecka działalność dobroczynna w Malborku. Historia Malborka 1457 – 1772. fot. Szlachcic polski, Rembrandt van Rijn, 1637, National Gallery of Art, Washington/Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
Akty publicznej dobroczynności wobec ubogich miały stanowić element obrazu szlachcica – rycerza chrześcijańskiego. Eksponowano chętnie takie czyny pobożne, jak jałmużny dla ubogich, darowizny na rzecz klasztorów, fundacje nowych kościołów. Liczne ofiary na rzecz Kościoła były wyrazem potęgi rodu zmarłego, zasobności finansowej, jednocześnie też zadośćuczynieniem za grzechy i eksponowały ważną rolę zmarłego w społeczności.

W Malborku w końcu XVII wieku działalnością dobroczynną wobec Kościoła i ubogich chciał wyróżniać się ambitny ekonom malborski, podskarbi pruski i krajczy koronny Tomasz Działyński. W Wielki Czwartek 1697 roku, który przypadał wówczas na 4 kwietnia, obmył i ucałował nogi 12 ubogim, ufundował im ubranie i pożywił przy suto zastawionym stole. Toż samo uczyniła jego żona Teresa z Bielińskich wobec 12 ubogich staruszek.

W ramach swojej działalności dobroczynnej samowolnie zwolnił jezuitów malborskich z rocznego podatku od posiadanych przez nich majątków ziemskich i pogłównego, następnie zaś pozwolił im na wyrąb dużej ilości drewna z lasów ryjewskich. A drewno na Żuławach było wówczas na wagę złota.
Ambitnemu krajczemu, mimo posiadanych już licznych tytułów i królewszczyzn marzyło się jednak krzesło senatorskie. W zajętym przez jego oddziały wojskowe zamku malborskim, gdzie przechowywano skarb pruski, doprowadził do zawarcia układu Stanów Pruskich z ambasadorem francuskim Polignacem. Celem pertraktacji było przeforsowania kandydatury księcia francuskiego Franciszka Ludwika de Conti na tron polski.

W nagrodę Stany Pruskie nadały mu bezprawnie urząd wojewody chełmińskiego, do czego uprawniony był jedynie król. Działalność dobroczynna przychodziła krajczemu tym łatwiej, że w okresie panującego bezkrólewia pobierał znaczne kwoty pieniężne z ambasady francuskiej.


źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.


Ilustracja: Żebracy przyjmujący jałmużnę w drzwiach domu, 1648, odbitka, Katalog Gabinetu Rycin PAU w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie.

Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.