Wydanie nr 274/2022, Sobota 1.10.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Złote monety i medale z kaplicy św. Anny. Historia Malborka 1457 – 1772.

  • Wydanie nr 274/2022
  • 25 sierpnia 2019, 10:00
  • Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
  • HistoryczneKultura
Złote monety i medale z kaplicy św. Anny. Historia Malborka 1457 – 1772. fot. Monety i medale wchodzące w skład depozytu odkrytego w kaplicy św. Anny/Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
Oprócz niezwykle ciekawych krypt grobowych kaplica św. Anny na Zamku Wysokim posiadała również inne tajemnice. W 1945 r. w wyniku ostrzału artyleryjskiego zawaliła się wschodnia część kościoła zamkowego NMP, wieża główna i runęła części sklepienia położonej pod nim kaplicy św. Anny. Po rozpoczęciu pierwszych robót porządkowych i konserwatorskich w kaplicy natrafiono na odsłoniętą w wyniku zniszczeń zamurowaną niszę. Znajdowało się w niej 10 wyjątkowo cennych złotych monet i dwa medale pochodzących z XVI i XVII wieku. Nie wiadomo w jakich okolicznościach depozyt ten został ukryty.

Przeważa opinia, że pochodzą one z dawnych malborskich zbiorów numizmatycznych, choć nie wymieniono ich w przedwojennym katalogu monet przechowywanych w zamku malborskim. Być może stanowiły dar lub zakup pozyskany tuż przed wojną lub w trakcie jej trwania. Ze względu na chronologię samych monet prawdopodobna wydaje się również inna hipoteza. Najstarszą monetą jest dukat Zygmunta Augusta, najmłodszą donatywa pięciodukatowa Jana III Sobieskiego z 1678 r. Zarówno wszystkie dukaty i donatywy, jak i dwa medale okolicznościowe z lat 1646 i 1660 wybito w mennicy w Gdańsku. Możliwe jest zatem, że depozyt monet i medali został zamurowany w kaplicy np. podczas burzliwych dziejów zamku pod koniec XVII lub na początku XVIII w. Być może doszło do tego w trakcie wojny o sukcesję polską między obranym królem Franciszkiem ks. Conti a elektorem Saskim Augustem II lub podczas III wojny północnej.
Wszystkie monety i medale wchodzące w skład depozytu prezentowane będą również na wystawie „Polski Malborg” w listopadzie 2020 r.
Opr. na podst. J. Czarnowska, http://straty.zamek.malbork.pl/zlote-monety-z-dawnych-zbio…/
 

źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.

 

Ilustracje: zrujnowane wnętrze kaplicy po 1945 r.


 

 

Historia Malborka 1457-1772 - Polski Malborg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.