Wydanie nr 274/2022, Sobota 1.10.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

W przededniu wybuchu „wojny kleszej”. Historia Malborka 1457 – 1772.

  • Wydanie nr 274/2022
  • 22 września 2019, 10:00
  • autor Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
  • HistoryczneKultura
W przededniu wybuchu „wojny kleszej”. Historia Malborka 1457 – 1772. fot. Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg/Ilustracja: zamek malborski w drugiej połowie XV wieku, fragment zaginionego obrazu „Oblężenie Malborka” z 1480 r.
Po śmierci biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa (zm. 1467) kapituła warmińska wybrała na jego następcę kanonika Mikołaja Tungena. Wbrew królowi polskiemu, który pragnął mieć wpływ na zatwierdzanie kandydata na to biskupstwo, papież potwierdził wybór Tungena. W 1472 r. Tungenowi udało się przedostać na Warmię i przy poparciu krzyżaków zająć większość biskupstwa.

Wkrótce biskup warmiński został objęty patronatem króla węgierskiego Macieja Korwina, zaś w 1476 r. również krzyżacy jawnie poparli patriarchę przeciwko królowi polskiemu. W 1477 król węgierski rozciągnął również swoją opiekę na Zakon, którego wielkim mistrzem został w sierpniu tr. wrogi Polsce Martin Truchsess von Wetzhausen. W ten sposób realny stał się wybuch wojny Polski z zakonem krzyżackim i zagrożone zostały Prusy Królewskie.

Tymczasem po śmierci w 1475 r. starosty malborskiego Jana Kościeleckiego zamek pozostał praktycznie bez opieki. Ówczesny spadkobierca starostwa Mikołaj Kościelecki będąc osobą duchowną (choć beż wyższych święceń), nie interesował się obronnością twierdzy malborskiej a jedynie dochodem z dzierżawy starostwa. Na skutek jego zaniedbań najemna załoga zamku była nieopłacona i groziła odejściem. Mogła więc powtórzyć się sytuacja z 1454 r. tzn. utrata zamku bez walki, co stwarzało ogromne niebezpieczeństwo odzyskania twierdzy przez krzyżaków. Zagrożenie spowodowało, że Kazimierz Jagiellończyk uświadomił sobie ogromne konsekwencje, jakimi groziła utrata zamku malborskiego.

W krótkim czasie w zamku pojawili się więc kolejno nowy dowódca załogi rycerz Piotr Dunin z Prawkowic, starosta Mikołaj Kościelecki oraz podkanclerzy i biskup włocławski Zbigniew Oleśnicki. O braku zaopatrzenia zamku na wypadek konfliktu uprzedzili tego ostatniego Gdańszczanie. Biskup na własny koszt zaopatrzył zamek w prochy, sól i inne zapasy wojenne, gotówkę na zapłacenie zaciężnych pożyczył zaś ostatecznie Gdańsk. Od wydarzeń roku 1477 zamek malborski stał się przedmiotem szczególnej opieki Jagiellonów: Kazimierza IV, Jana Olbrachta, Aleksandra i w szczególności Zygmunta Starego.

źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.


Ilustracja: zamek malborski w drugiej połowie XV wieku, fragment zaginionego obrazu „Oblężenie Malborka” z 1480 r.

autor Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.