Wydanie nr 37/2023, Poniedziałek 6.02.2023
imieniny: pokaż (6 imion)Dorota, Leon, Paweł, Leona, Amanda, Zdziewit
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum: Lekarze SOR składają wypowiedzenia. Czy istnienie oddziału Szpitala Polskiego jest zagrożone? - 19.02.2018

Sztum: Lekarze SOR składają wypowiedzenia. Czy istnienie oddziału Szpitala… fot. Archiwum TVSztum.pl
W lipcu 2017 lipca mieszkańcy Sztumu dowiedzieli się o nowym oddziale Szpitala Polskiego w Sztumie – Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Projekt, który złożył sztumski szpital w tym zakresie został wysoko oceniony i ostatecznie zrealizowany. Niestety dotarły do nas niepokojące informacje – część lekarzy SOR jest niezadowolonych z warunków pracy i jak nas poinformowano - wszyscy mieli złożyć wypowiedzenia umów kontraktowych. Zdaniem naszego informatora, w marcu może nie być już lekarzy na tym oddziale.

Poprosiliśmy o potwierdzenie tej informacji dyrektor Szpitala Polskiego w Sztumie - Marzannę Kaczanowską, która zaprzeczyła jakoby wypowiedzenia miały dotyczyć wszystkich lekarzy SOR.

 

- Część lekarzy złożyła wnioski o rozwiązanie umowy – stwierdziła dyr. Marzanna Kaczanowska. - Nikogo nie można, jednak zmusić do wykonywania danej pracy. Jeżeli pracownik „ma ochotę” wypowiedzieć umowę, to ma takie prawo. Naszym zadaniem jako dyrekcji szpitala jest dołożenie wszelkich starań, by SOR funkcjonował bez żadnego uszczerbku. Na tę chwilę mam podpisane umowy z obecną kadrą SOR i ten oddział będzie funkcjonował, tak jak do tej pory.

 

Zdaniem pani dyrektor na razie nic jeszcze nie jest przesądzone.

 

- Trwają negocjacje, cały czas rozmawiamy. Nie jest przesądzone, że ci lekarze, który zapowiedzieli złożenie wypowiedzeń ostatecznie zrezygnują z pracy.

 

Jak stwierdziła dyrektor szpitala, codziennie pacjentów w SOR przyjmuje dwóch lekarzy, ale równie dobrze mógłby to być tylko jeden. Wszystko zależy od tego ile dyżurów przyjmie dany lekarz.

 

 

- Chciałabym uspokoić środowisko służby zdrowia, mieszkańców Sztumu i pacjentów, byśmy nie przesądzali tych rzeczy. Włożyliśmy zbyt dużo pracy, by w naszym Szpitalu powstał SOR i dołożymy wszelkich starań aby nie stracić tego dorobku. Na pewno nie zdarzy się sytuacja, w której pacjent nie będzie miał dokąd zgłosić się po pomoc, w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia.

 

Trudno odmówić racji temu ostatniemu stwierdzeniu. Zanim szpital w Sztumie otrzymał pieniądze na powstanie SOR w lipcu ub. r., konieczne było przygotowanie poszczególnych pomieszczeń i zakupienie niezbędnej aparatury medycznej. Stosunkowo niedawno otrzymano refundację kosztów.

 

Przypomnijmy, 24 kwietnia 2017 r. zakończyła się formalna ocena wniosku dot. projektu „Przekształcenie Izby Przyjęć w Sztumie w Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z budową lądowiska dla helikopterów LPR.” Ostatecznie SOR powstał na bazie izby przyjęć ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk wstępnej intensywnej terapii (roboty budowlane, doposażenie). Na stronach szpitala możemy znaleźć zaproszenie do składania ofert na kontynuowanie dalszych prac z tego projektu...

Trudno sądzić, że placówka z tego wszystkiego, co niewątpliwie podnosi prestiż i wartość, nagle zrezygnuje. Warto przypomnieć, że na powstanie oddziału ratunkowego szpital otrzymał dotację z UE, co oznacza że projekt trzeba doprowadzić do końca, w przeciwnym razie należy liczyć się z koniecznością zwrócenia przyznanych środków...

Z drugiej strony sytuacja wydaje się poważna, bo z kadrą lekarską SOR współpracuje wielu lekarzy szpitala. Poza tym wszystkim praca na SOR-ach nie cieszy się wielką popularnością w branży lekarskiej... Pozostaje mieć nadzieję, że strony mimo wszystko dojdą do porozumienia.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Rysiooo
Rysiooo 03.01.2019, 16:28
100zł za godzinę pracy to faktycznie kiepskie warunki pracy;) szczególnie biorąc pod uwagę że ratownicy medyczni zarabiają około 25zl za godzinę..
zyz
zyz 21.02.2018, 08:06
Ta cała służba zdrowia wiecznie nie zadowolona. To nie powinny być zmieniane procedury tylko nastawienie i zaangażowanie tych lekarzy nie wszystkich ale w większości. Biedaki tak mało zarabiają tak ciężko muszą pracować w takich warunkach i te biedne pielęgniarki no co oni mogą niech w pi..u wszyscy wypowiedzą umowę i idą na kuronia no ,,bo mogą'' tylko niech za darmowe studia oddadzą. Oni nie są od stawiania warunków.
rodzina pacjenta
rodzina pacjenta 20.02.2018, 09:17
Byłem tam i tempo pracy szokująco ślimacze, mogło by być i 10 lekarzy to by mieli więcej partnerów do kawy i ciastek. Czeka się pół dnia przy prostych sprawach a oni snują się po pomieszczeniach i śmiechy-chichy i przekomarzania wzajemne. Oczywiście mowa tu też o pielęgniarkach i ratowniku medycznym. Czekanie na wyniki z laboratorium to kuriozum, trwa godzinami.
Byłem kiedyś w Elblągu w szpitalu wojewódzkim na SOR i szok działanie sprawne jak w amerykańskim filmie.
Beata
Beata 20.02.2018, 10:13 (odpowiedź do rodzina pacjenta)
Może snują się bo właśnie czekają na te badania o których piszesz. Myśl logicznie. Najlepiej to niech w ogóle zlikwidują sor albo jeszcze lepiej szpital to bedziesz mógl częściej jeździć do Elbląga. Ja jestem bardzo zadowolona ze sztumskiego soru bo też korzystałam z ich pomocy i nie mam żadnych zastrzeżeń.
rodzina pacjenta
rodzina pacjenta 20.02.2018, 11:54 (odpowiedź do Beata)
Nie chodzi o likwidację tylko o sprawne działanie ! Trzeba poprawiać co szwankuje, a zbyt zażyłe stosunki między lekarzem który za sporą kasę leczyć i dowodzić personelem nie pomagają jak widzę. Można tez chyba usprawnić pracę laboratorium ?
zniesmaczona
zniesmaczona 19.02.2018, 20:49
Tak to prawda, przyjmuje dwóch lekarzy. Byłam widziałam na własne oczy. Czas oczekiwania na lekarza to około 2 h . Spędziłam tam cały dzień widziałam przypadki oczekiwania 6h jak i również przypadek pół przytomnego człowieka, któremu zaproponowano, że jak nie może siedzieć to może się położyć, Dwóch lekarzy się nie wyrabia, a co dopiero jeden. To jest żart? skąd w Was taka znieczulica dyrekcjo/pielęgniarki? Jak to możliwe, że osadzony z ZK ma pierwszeństwo RTG przed osobą z wypadku? Mundur na Was tak działa? Jak można osobie z urazem kręgosłupa ledwo idącej nie podsunąć wózka inwalidzkiego? Nie chodzi tu o lekarzy, którzy biegają w kółko i nie wiedzą gdzie ręce wsadzić tylko o personel wspomagający. To jest chore. Rozumiem, że to wasza codzienność, ale ogarnijcie się. To nie jest praca na produkcji tylko służba drugiemu człowiekowi jesteście tam żeby pomagać, a nie powtarzać co chwilę "PROSZĘ CZEKAĆ". Dwóch lekarzy to za mało. Nie dziwię się, że się zwalniają bo bez wsparcia i adekwatnych pieniędzy do wykonywanej roboty sama bym dała sobie spokój z takim chaosem.
Pacjentka
Pacjentka 19.02.2018, 17:41
Jak stwierdziła dyrektor szpitala, codziennie pacjentów w SOR przyjmuje dwóch lekarzy, ale równie dobrze mógłby to być tylko jeden. Wszystko zależy od tego ile dyżurów przyjmie dany lekarz.
Nie wiem jak to rozumieć. .. ile dyżurów przyjamie lekarz? Czy ma pracować bez przerwy ?non stop? W chwili obecnej pacjentów przyjmuje dwóch lekarzy owszem i nie wyrabiają się więc nie wyobrażam sobie tego jak miałby robić to jeden . W "rejestracji" na SOR jedna Pani to tez chyba za mało bo formalnosci przy przyjęciu tyle ze ma się wrażenie, że prędzej się umrze niż dostanie się do lekarza po nagła pomoc.
Przezylam ostatnio wizytę na SOR w Sztumie na wlasnej skórze. ....

Pacjent
Pacjent 20.02.2018, 12:48 (odpowiedź do Pacjentka)
Obsługa lekarska traktuję pacjenta jak zło.Za karę pracują. Kiepska obsługa.