Wydanie nr 267/2021, Piątek 24.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Teodor, Gerard, Maria, Uniegost, Tomir, Gerarda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Szpital Polski w Sztumie podsumowuje miniony rok. Nowy budżet większy o ok. 17 mln zł. - 11.01.2018

Szpital Polski w Sztumie podsumowuje miniony rok. Nowy budżet większy o ok. 17 mln zł. - 11.01.2018 fot. W. Mocny
Nowy rok to także nowe otwarcie dla Szpitala Polskiego w Sztumie. Ostatnia – budżetowa sesja Rady Powiatu przyniosła także dyskusję wokół spraw placówki. Zapytaliśmy dyrektora zarządzającego Szpitali Polskich Michała Michalaka o to czy 2017 rok był udany i o kwestie finansowe, które pojawiły się na wspomnianej sesji.

 

Władze szpitala oceniają miniony rok jako udany. Mówią o wielu pozytywnych zmianach. Dyrektor Michał Michalak do najważniejszych osiągniętych celów zaliczył:  

- Wejście do „sieci” szpitali, co dało gwarancje finansowania przez NFZ leczenia pacjentów;

- Pozyskanie finansowania NFZ na działalność oddziału Kardiologicznego oraz oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej;

- Zakontraktowanie przez NFZ Szpitalnego Oddziału Ratunkowego;

- Uzyskanie dofinansowanie na budowę lądowiska oraz utworzenie SOR w ramach środków z Funduszy Europejskich.

 

Nowe kontrakty i dostosowanie budynków do wymogów

 

- Pozyskaliśmy w oddzielnym kontraktowaniu nowy kontrakt na działalność Oddziału Laryngologii.- Wyraźnie odczuliśmy zwiększenie zakresu budżetu – zauważa dyr .Michał Michalak. - Całość budżetu Szpitala wzrosła z około 30 mln zł w 2015 roku do 47 mln zł na 2018 rok. Udało się też wykonać szereg prac dostosowujących placówkę (poza Blokiem Operacyjnym) do wymogów przepisów sanitarno-epidemiologicznych.

 

Radni podczas obrad budżetowych mieli szereg pytań, dotyczących opłacania dzierżawy za użytkowanie budynków starostwa na potrzeby Szpitala Polskiego w Sztumie:

 

- Oczywistym jest, że należy płacić dzierżawę i chcemy to robić – uzupełnia dyrektor. - W takim razie można sobie zadać pytanie, dlaczego tego nie robimy? Jak było widać w 2017 r. zainicjowaliśmy wiele nowych przedsięwzięć. Wszystkie one niestety kosztowały i to duże pieniądze. Na przykład otrzymaliśmy pieniądze na powstanie SOR. Zanim jednak to nastąpiło, musieliśmy przygotować poszczególne pomieszczenia i zakupić niezbędną aparaturę medyczną. Dopiero później otrzymaliśmy refundację kosztów...

 

Nieplanowane koszty i podziękowania

Oprócz tego, jak pamiętamy szpitalna kardiologia działała prawie 3 miesiące bez kontraktu, czyli bez finansowania z NFZ, co ostatecznie nie pozostało bez wpływu tego oddziału na finanse całego szpitala.

 

- Miesięczne utrzymanie takiego oddziału liczone jest na około 500 tys. zł. Zwrot tych kwot właśnie ustaliliśmy z NFZ. Procedury są skomplikowane i przez to długoterminowe. W najbliższych dniach sfinalizujemy podpisanie z NFZ czyli stosownej umowy w tym temacie. Najważniejsze jest to, że w dość szybkim tempie zmniejsza się zadłużenie szpitala wobec starostwa. Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom Szpitala, bez zaangażowania których świadczenie usług medycznych, a co za tym idzie wypracowanie kontraktu na takim poziomie nie byłoby możliwe. Pragnę podziękować Panom Starostom Wojciechowi Cymerysowi i Antoniemu Downarowiczowi i wszystkim Radnym Powiatu za wsparcie, którego mi nie szczędzili w moich działaniach, mających na celu zarządzanie szpitalem i wypełnienie mojej misji, jaką jest troska o dobro pacjenta. Dziękuję Panu Prof. Pawłowi Buszmanowi i Panu Dr Zbigniewowi Czyżowi za wszelką pomoc, szczególnie finansową, która miała nieodzowny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie Szpitala. Dziękuję również Pani Prezes Monice Podziewskiej, która na co dzień profesjonalnie realizuje swoje zadania stojąc na czele szpitalnej spółki. Dziękuję dyrektorom Szpitala, Pani Marzannie Kaczanowskiej i Panu Tomaszowi Ławrynowiczowi. Oni, będąc na miejscu w Sztumie sumiennie wypełniają powierzone obowiązki.  

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.