Wydanie nr 149/2025, Czwartek 29.05.2025
imieniny: pokaż (9 imion)Maksymina, Teodor, Bogusława, Maksymin, Ermentruda, Urszula, Rajmunda, Magdalena, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Bezcenny powrót do Malborka. XVIII-wieczny starodruk odzyskany przez Muzeum Zamkowe.

  • 26 maja 2025, godz. 16:14
  • ilość zdjęć: 16
Po blisko 80. latach nieobecności do zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku powrócił cenny starodruk z XVIII wieku – „Żywot Stanisława I”. Odzyskano go dzięki współpracy Muzeum z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Projektu Straty. Uroczystość przekazania odbyła się w Przyziemiu Ośrodka Konferencyjnego Karwan.
Muzeum Zamkowe w Malborku odzyskało wyjątkowy zabytek: XVIII-wieczny starodruk zatytułowany „Żywot Stanisława I”, autorstwa Jerzego Daniela Seylera, opisujący biografię króla Stanisława Leszczyńskiego. Dzieło, które przed II wojną światową znajdowało się w zbiorach malborskiego zamku, zostało odnalezione na aukcji antykwarycznej w Sztokholmie i po blisko dwóch latach starań wróciło na swoje miejsce.
Starodruk zawiera bogaty opis życia króla, jego politycznej drogi, edukacji, podróży i realiów Rzeczypospolitej na przełomie XVII i XVIII wieku. Uzupełniony jest portretami oraz rycinami przedstawiającymi ówczesne medale i postaci historyczne. Egzemplarz, który wrócił do Malborka, jest znacznie bardziej kompletny niż dotąd posiadane wydanie z 1741 roku, pozbawione niektórych ilustracji.
Uroczyste przekazanie zabytku miało miejsce w czwartek, 22 maja w Przyziemiu Ośrodka Konferencyjnego Karwan. Aktu w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokonała wiceminister Marta Cienkowska.
– „To dla mnie ogromna radość i wzruszenie, że dziś w murach zamku w Malborku możemy być świadkami powrotu cennego fragmentu naszej historii” – mówiła podczas wydarzenia.
Odzyskany starodruk dołączy do kolekcji Muzeum Zamkowego, jako jeden z symboli sukcesu programu „Badanie polskich strat wojennych”, realizowanego przez placówkę od siedmiu lat.
– „Zrealizowaliśmy pięć wielowątkowych i szeroko zakrojonych projektów obejmujących zarówno badania proweniencyjne, kwerendy muzealne i archiwalne, organizacje konferencji oraz wielu działań propagujących zagadnienie polskich strat wojennych w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. Zidentyfikowaliśmy wiele obiektów zabytkowych, a efektem tych działań jest sześć naukowych publikacji, które pokazują jak wielkie straty wyrządziła II wojna światowa” - podkreśliła Aleksandra Siuciak, lider zamkowego programu poszukiwania strat wojennych i zabytków rozproszonych.
Tagi

Powiązane artykuły