Wydanie nr 116/2024, Czwartek 25.04.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Kaliksta, Ewodia, Markusław, Jarosław, Ewodiusz, Marek, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wiatrołomy i kokony owadów - raport sztumskich służb mundurowych.

  • Wydanie nr 116/2024
  • 26 sierpnia 2021, 13:07
  • KP PSP Sztum
  • Na sygnale
Wiatrołomy i kokony owadów - raport sztumskich służb mundurowych. fot. Zdjęcie poglądowe
W ostatnim tygodniu funkcjonariusze straży pożarnej z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

W poniedziałek, 16 sierpnia br. o godzinie 09.54 cztery zastępy skierowano do Nowego Targu, gdzie paliło się ściernisko na powierzchni około 0,5 ha w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Występowało duże zadymienie. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdów z włączoną sygnalizacją świetlną i błyskową oraz podaniu dwóch ruchomych prądów wody W-52 w natarciu na palące się ściernisko. Ratownicy przelewali wodą i dogaszali pożar przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego - łopaty i tłumice.

W godzinach od 15.13 do 21.13 zastępy wyjeżdżały do kilku interwencji dotyczących usunięcia konarów drzew. Działania polegały na pocięciu piłą drewna na mniejsze kawałki i usunięcie na pobocze drogi.

O godzinie 18.16 zastęp zadysponowano do Dzierzgonia, gdzie na Osiedlu Jana Pawła II na poddaszu budynku jednorodzinnego znajdował się kokon owadów. Ratownik w ubraniu pszczelarskim wszedł na poddasze, skąd zebrał kokon wraz z owadami do rojnicy. Po chwili ratownik zauważył, że pozostałe owady wchodzą pod podbitkę dachową. Po rozmowie z właścicielem podjęto decyzję o częściowej rozbiórce podbitki. Usunięto kilka desek, gdzie zlokalizowano kolejny kokon. Ratownik ponownie zebrał kokon z owadami, a miejsce po kokonie spryskał środkiem owadobójczym dostarczonym przez właściciela budynku. W drodze powrotnej strażacy wypuścili owady w lesie.  

 

 

 

 

We wtorek, 17 sierpnia br. zastępy wyjeżdżały do dwóch interwencji dotyczących usunięcia konarów drzew – do miejscowości Barlewiczki i Tropy Sztumskie.

O godzinie 11.03 zastęp skierowano do Sztumu, gdzie na Osiedlu Sierakowskich w jednym z domów spod wiatrownicy lukarny wylatywały  pojedyncze owady. Brak możliwości rozbiórki ściany bocznej lukarny. Strażacy podali środek owadobójczy na wlot do gniazda i zamknęli okna pomieszczeń sąsiadujących.

 

 

 

 

W środę, 18 sierpnia br. o godzinie 11.07 zastęp zadysponowano do Dzierzgonia, gdzie na ulicy Westerplatte konar drzewa znajdował się na drodze powiatowej 2936 G i blokował jeden pas jezdni. Upadając, wcześniej uszkodził dwa samochody osobowe marki Renault Clio i Audi 80. Policja i właściciele samochodów byli na miejscu zdarzenia. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną. Ruch na drodze odbywał się wahadłowo -  kierowano ruchem. Ratownicy pocięli drzewo na mniejsze kawałki i złożyli je w pobliskim rowie. Przywrócono ruch w obu kierunkach.

O godzinie 15.45 dwa zastępy pojechały do miejscowości Goraj, gdzie paliło się rżysko na polu o wymiarach 20 m x 10 m.

O godzinie 15.58 zastęp skierowano do wsi Postolin, gdzie na drodze powiatowej znajdowała się plama oleju o powierzchni około 30 m².

O godzinie 20.59 dwa zastępy zadysponowano do miejscowości Brzozówka, gdzie palił się balot sprasowanej słomy.

 

 

 

 

 

W czwartek, 19 sierpnia br. o godzinie 07.55 dwa zastępy pojechały do miejscowości Ankamaty, gdzie w budynku mieszkalnym paliły się sadze w przewodzie kominowym. Nie było osób poszkodowanych. Brak zadymienia wewnątrz budynku. Ratownicy pracując w koszu podnośnika rozpoczęli czyszczenie komina z palących się sadz, które były usuwane przez wyczystkę przy piecu na parterze. Po ugaszeniu, temperatura komina zaczęła spadać. Ratownicy sprawdzili mieszkanie detektorem wielogazowym, które nie wykazało zagrożenia.

O godzinie 12.16 dwa zastępy skierowano do miejscowości Tropy sztumskie, gdzie złamana gałąź na wysokości około 5 m nad jezdnią DW517 stwarzała zagrożenie dla ruchu.

 

 

 

 

W piątek, 20 sierpnia br. o godzinie 16.04 dwa zastępy zadysponowano do Dzierzgonia, gdzie na ulicy Traugutta na drodze powiatowej 3114G znajdowała się plama oleju o długości około 100m i szerokości 1m. Intensywne opady deszczu sprawiły, że było bardzo ślisko.

O godzinie 17.03 zastęp pojechał do Mikołajek Pomorskich, gdzie na ulicy Prabuckiej na DW 522 znajdował się ułamany konar drzewa o średnicy około 40 cm, który całkowicie zablokował ruch w obu kierunkach.

O godzinie 18.17 zastęp skierowano do miejscowości Barlewiczki, gdzie na poddaszu budynku jednorodzinnego znajdował się kokon owadów stwarzających zagrożenie dla mieszkańców. Ratownik w ubraniu pszczelarskim wszedł po drabinie i zebrał owady wraz z kokonem do rojnicy. Miejsce po kokonie spryskał środkiem owadobójczym dostarczonym przez właścicielkę posesji. W drodze powrotnej owady wypuszczono w lesie.

 

 

 

 

W niedzielę, 22 sierpnia br. o godzinie 09.40 zastęp pojechał do miejscowości Bruk, gdzie złamana gałąź zwisała około 3m nad jezdnią i stanowiła zagrożenie dla kierowców.

O godzinie 11.08 zastęp zadysponowano do miejscowości Cieszymowo, gdzie w piwnicy budynku wielorodzinnego pękła rura instalacji wodnej. Woda zalała część piwnicy, jednak systematycznie uchodzi do kanalizacji burzowej. Przed przybyciem JOP mieszkańcy budynku zamknęli częściowo zawór na przyłączu - woda wypływała dzięki temu pod mniejszym ciśnieniem. Lustro wody znajdowało się na wysokości około 10 cm. Ratownicy zacisnęli rurę narzędziem hydraulicznym. Na miejsce zdarzenia dojechał hydraulik, który zabezpieczył rurę.

O godzinie 17.08 zastęp skierowano do Starego Targu, gdzie na ulicy Głównej znajdowała się plama oleju silnikowego o wymiarach 200 x 0,15m.

O godzinie 20.26 zastęp pojechał do Sztumskiego Pola, gdzie gniazdo szerszeni znajdowało się pod dachem wiaty na terenie posesji. Na posesji mieści się rodzinny dom dziecka - owady użądliły w ciągu dnia kilkoro dzieci, które na szczęście nie wymagały pomocy medycznej. Ratownik w ubraniu pszczelarskim wszedł na drabinę i zebrał gniazdo do worka.

 

 

 

 

Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum

 

KP PSP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.