W poniedziałek, 14 czerwca br. o godzinie 04.46 trzy zastępy skierowano do Sztumskiego Pola, gdzie palił się garaż blaszany o wymiarach: 6 m x 3 m, znajdujący się około 1 m od budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Płomienie oddziaływały na elewację budynku mieszkalnego oraz na zewnętrzny zbiornik gazu. Patrol policji obecny był na miejscu zdarzenia.
W środę, 16 czerwca br. o godzinie 09.50 zastęp pojechał na cmentarz do Dzierzgonia, gdzie palił się grób. Pożar prawie przygasł, widać było niewielkie płomienie i dym.
O godzinie 12.32 dwa zastępy zadysponowano do Sztumu na ulicę Mickiewicza, gdzie na drodze krajowej nr 55 znajdowała się plama oleju hydraulicznego o długości 300 m i szerokości 0,3 m.
O bezpieczeństwie z dziećmi i młodzieżą.
Sztumscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych podejmują wiele działań profilaktycznych, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, żeby uchronić ich przed zagrożeniami na jakie narażone są w codziennym życiu.
W środę, 16 czerwca br. policjant profilaktyki społecznej spotkał się z uczniami z zerówki oraz uczniami klas I – VIII Szkoły Podstawowej w Bągarcie, gdzie podczas pogadanek przekazywał im wiele cennych rad o bezpieczeństwie w nadchodzących wakacjach. Dzieci dowiedziały się o zasadach bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, w miejscu zabaw, jak należy się zachowywać w przypadku kontaktu z obcymi osobami, jak należy bezpiecznie korzystać z dróg oraz pod jaki numer alarmowy należy zadzwonić, jeżeli będziemy potrzebować pomocy. Największą frajdą była możliwość zobaczenia prawdziwego radiowozu i włączenia sygnałów dźwiękowych.
Z kolei na spotkaniu z uczniami klas VI - VIII funkcjonariusz, poza w/w zagadnieniami, omówił problematykę sięgania młodzieży po używki, tj. alkohol, dopalacze oraz narkotyki. Młodzież miała okazję założyć alkogogle oraz narkogogle i zobaczyć, jak ich młody organizm reaguje na alkohol czy środki odurzające. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na drodze, funkcjonariusz kolejny raz przypominał jak wielką rolę odgrywają odblaski, które niejednokrotnie ratują ludzkie życie. Spotkania policjanta z młodymi ludźmi przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Na zakończenie uczestnicy spotkań w ramach powtórki chętnie odpowiadali na zadawane pytania, a tym samym wykazali się szeroką wiedzą na tematy o których mówił policjant.
W czwartek, 17 czerwca br. o godzinie 11.21 zastęp skierowano do Sztumu na ulicę Sienkiewicza, gdzie na drodze krajowej nr 55 znajdowała się plama oleju o powierzchni około 1m². Patrol policji obecny był na miejscu.
W piątek, 18 czerwca br. o godzinie 10.21 zastęp pojechał do Zespołu Szkół w Barlewiczkach, gdzie uczniów nie było w szkole. Pracownik szkoły powiadomił KDR, że w szkole jest tylko rada pedagogiczna. Brak zagrożenia. Alarm fałszywy.
O godzinie 12.58 dwa zastępy skierowano do miejscowości Pachoły, gdzie w budynku wielorodzinnym mieszkanka nie chciała dobrowolnie otworzyć drzwi do mieszkania dla pracownika MOPS. Kobieta groziła, że się zabije. Na miejscu był patrol policji.
O godzinie 20.17 zastęp pojechał do miejscowości Grzymały do pożaru. Po dojeździe zastępu GBA z OSP Szropy na miejsce zdarzenia nie było widocznych oznak pożaru i dymu. Powrót do bazy.
O godzinie 21.44 trzy zastępy zadysponowano do wsi Przezmark, gdzie pomogli PRM przy osobie poszkodowanej oraz zabezpieczyli lądowanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Bezpieczne wakacje.
W piątek, 18 czerwca br. policjant z sztumskiej komendy przeprowadził spotkanie z dziećmi Szkoły Podstawowej nr 2 w Sztumie. Mundurowy opowiadał, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich w czasie tegorocznych wakacji. Celem spotkania było uwrażliwienie dzieci na zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać podczas wakacji oraz pokazanie sposobu postępowania w różnych sytuacjach.
Funkcjonariusz instruował uczestników jak zachowywać się nad wodą i zwracał uwagę, aby wybierać tylko strzeżone kąpieliska i stosować się do regulaminu i znaków ustawionych na plażach. Dzieci usłyszały też wiele cennych wskazówek jak uniknąć oddalenia się od swoich opiekunów i dowiedziały się, jak należy postępować w kontaktach z rówieśnikami i z osobami obcymi. Jak zawsze podczas tego typu spotkań omówiono też zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Z prezentowaną tematyką policjant profilaktyki oraz dzielnicowi regularnie docierają do uczniów ze szkół, na terenie powiatu sztumskiego. Tego rodzaju spotkania będą odbywały się do końca roku szkolnego oraz podczas letniego wypoczynku na organizowanych koloniach i obozach.
W sobotę, 19 czerwca br. o godzinie 13.09 zastęp pojechały do Sztumu na ulicę Jagiełły, gdzie osy wlatywały pod deski podbitki budynku mieszkalnego na wysokości około 5 m. Właściciel nie mógł otworzyć okna, które znajduje się w pobliżu. W mieszkaniu przebywała 85-letnia kobieta o małej zdolności poruszania się.
W niedzielę, 20 czerwca br. o godzinie 11.02 zastęp skierowano do Starego Dzierzgonia, gdzie doszło do zalania piwnicy w w budynku jednorodzinnym. Lustro wody na wysokości kolan (około 0,5m). Zalanie spowodowane było prawdopodobnie w wyniku prowadzonych prac ziemnych i uszkodzeniem sieci wodociągowej na pobliskiej działce. Właścicielka poinformowała, że do zdarzenia doszło kilka dni temu. W wykopie w ciągu kilku dni zebrała się woda, która przesącza się do piwnicy. Właścicielka o zdarzeniu poinformowała Urząd Gminy.
O godzinie 18.50 zastęp pojechał do Nowej Wsi, gdzie na drodze krajowej nr 55 znajdowała się plama oleju na odcinku około 250 m (szerokość 30 cm) z nieustalonego pojazdu. Na miejscu obecna była policja.
O godzinie 19.01 zastęp zadysponowano do wsi Gintro, gdzie w budynku jednorodzinnym przy oknie dachowym znajdowało się gniazdo owadów. Właściciel otwierając okno uszkodził gniazdo, jednak owady nie wleciały do środka budynku. Wewnątrz znajdowały się małe dzieci.
Bez prawka i z dużą prędkością.
W miniony weekend policjanci Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie dokonując pomiaru prędkości w miejscowości Ramoty zatrzymali osobowego Volkswagena, który przekroczył dopuszczalną prędkość. W trakcie kontroli okazało się, że kierujący 21-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, a pojazd, którym się poruszał, nie był dopuszczony do ruchu. Za popełnione wykroczenia, mieszkaniec gm. Stary Targ został ukarany wysokimi mandatami karnymi na kwotę 1 tys. zł.
Wobec 21-latka toczy się wcześniejsze postępowanie karne sprzed miesiąca, kiedy to również został zatrzymany za kierowanie pojazdem bez uprawnień jednocześnie znajdując się pod wpływem alkoholu i narkotyków.
Pijany i bez uprawnień za kółkiem.
W niedzielę, 20 czerwca br. policjanci Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie, patrolując ulice miasta zauważyli kierującego osobowym Mercedesem, który najprawdopodobniej nie posiada uprawnień do kierowania. Pojazd zatrzymano do kontroli. Przypuszczenia mundurowych potwierdziły się. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnej bazie okazało się, że nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. W trakcie dalszej kontroli funkcjonariusze wyczuli od kierującego zapach alkoholu. Badanie alkomatem u 36-latka wykazało blisko 2 promile. Mężczyzna został zatrzymany, a za popełnione przestępstwo odpowie niedługo przed sądem.
Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości mieszkańcowi gm. Sztum grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Wobec 36-latka toczy się wcześniejsze postępowanie karne sprzed blisko dwóch miesięcy, kiedy to również został zatrzymany za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Niecodzienna interwencja policjantów.
Niecodzienną interwencję przeprowadzili policjanci ruchu drogowego sztumskiej komendy.
W niedzielę, 20 czerwca br. po południu w miejscowości Gościszewo policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód, którego kierująca znacznie przekroczyła prędkość. Jak się okazało, powodem pośpiechu była bardzo poważna sytuacja, gdyż kobieta wiozła mężczyznę, który nagle źle się poczuł i doznał częściowego paraliżu. Kierująca kobieta chciała jak najszybciej dostać się do szpitala, gdyż mężczyźnie zagrażało niebezpieczeństwo. Policjanci sztumskiej drogówki wiedzieli, że w takiej sytuacji liczy się każda minuta. Mundurowi natychmiast przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych podjęli eskortę auta do oddziału SOR w Sztumie. Jednocześnie o wszystkim poinformowali dyżurnego komendy.
Natychmiastowa reakcja policjantów i sprawnie przeprowadzona pomoc pozwoliły na szybkie udzielenie mężczyźnie profesjonalnej pomocy medycznej, a tym samym być może uratowanie mu życia.
Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP Sztum
Zdjęcie: KPP Sztum