Wydanie nr 261/2021, Sobota 18.09.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Folwark zamkowy Piaski. Historia Malborka 1457 – 1772.

Folwark zamkowy Piaski. Historia Malborka 1457 – 1772. fot. Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg/Ilustracje: Piaski w 1751 r., Archiwum Główne Akt Dawnych
Każdy mieszkaniec Malborka wie, gdzie dzisiaj znajduje się dzielnica Piaski. Jednak w dawniejszych czasach lokalizacja Piasków była odmienna. Folwark zamkowy Piaski (Sandhof) istniał już w czasach krzyżackich. Jego grunty rozciągały się na obszarze bezpośrednio przylegającym do głównej bramy wjazdowej do zamku od wschodu. Mniej więcej tam, gdzie później powstały wspominane „włoskie ogrody”.

Stąd w okresie nowożytnym jej nazwa „Brama na Piaski” (obecnie zespół Bramy Nowej), czyli brama, przez którą droga prowadziła do folwarku Piaski. Istniały dwie „Bramy na Piaski” - zamkowa i miejska. Po 1750 roku obszar folwarku został faktycznie wchłonięty przez rozrastającą się jurydykę zamkową, która obejmowała już wówczas ulice Włoskie Ogrody, Złoty Pierścień, na Kapustniku, na Glinkach, Królewską i cały obszar nad rowem młyńskim. Piaski zaczęto wówczas nazywać w dokumentach skarbowych Przedmieściem Malborskim Zamkowym.

Powołana przez króla Augusta III w roku 1748 Komisja Skarbowa, w związku z niekończącymi się sporami (w tym sądowymi) z miastem o jurydykę, rekomendowała oddanie całego jej obszaru, wszystkich browarów, gorzelni i karczm zamkowych wraz z wyposażeniem ruchomym w dzierżawę miastu Malborkowi. Dlatego w 1751 r. Piaski w dawnej lokalizacji zostały zlikwidowane, a większość gruntów rozparcelowano i wydzierżawiono.

We wrześniu 1750 r. i marcu 1751 r. na nowo folwark rozmierzył w zastępstwie chorego geometry ekonomicznego Jan Gotfryd Patzer, geometra przysiężny miasta Gdańska zakontraktowany do wykonania tej pracy. Nowe budynki folwarczne znajdowały się odtąd przy dzisiejszym skrzyżowaniu ulicy Alei Wojska Polskiego i Koszykowej.

Ilustracje: Piaski w 1751 r., Archiwum Główne Akt Dawnych; pierwotna i późniejsza lokalizacja folwarku Piaski.

źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.