Wydanie nr 212/2021, Sobota 31.07.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Alfonsa, Justyn, German, Helena, Demokryt, Ignacy, Ernesta, Emilian, Beat, Ludomir, Adam, Lubomir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Polskie nazwiska w rejestrze z 1510 r. Historia Malborka 1457 – 1772.

  • Wydanie nr 212/2021
  • 20 pażdziernika 2019, 10:00
  • Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
  • HistoryczneKultura
Polskie nazwiska w rejestrze z 1510 r. Historia Malborka 1457 – 1772. fot. Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg/Ilustracja: fragment mapy Prus z Wielkimi i Małymi Żuławami Malborskimi, Riksarkivet, Krigsarkivet.
Zastanawialiście się, jaka ludność zamieszkiwała dobra zamku malborskiego na Wielkich i Małych Żuławach Malborskich kilkadziesiąt lat po inkorporacji Prus? Odpowiedź na to pytanie w pewnej mierze daje rejestr czynszów zamku malborskiego z 1510 r. Spotkać tutaj możemy wiele polskich imion i nazwisk.

W pobliżu zamku, młynów zamkowych i w Kałdowie mieszkali zagrodnicy, czyli małorolni zajmujący się również pracą najemną, o nazwiskach (przezwiskach): Paweł Wróbel, Rusin, Grabicz, Szutka czy Ścierzynka. Z włók w Miłoradzu czynsz płacili Maciej Patoka, Krzysztof Pole, zaś z tamtejszej karczmy Maciej Bochenek. Karczmarzy zresztą było tam więcej – w Szymankowie niejaki Kaszuba, w Kończewicach Wojtek Kobyłka, zaś w Ząbrowie karczmę o malowniczej nazwie Szalony Dwór prowadził niejaki Szenkowski.

W Bystrzu zamieszkiwali Hans Rzepka, Jakub Kaczka, Bartłomiej Czech, w Pogorzałej Wsi Stefan Pierśk, Szymon Mazur oraz znowu karczmarz Maciej Konopka. Ponadto spotykamy jeszcze min. Wawrzyńca Wojtycha w Starej Wiśle, Szymona Garbatego, Jerzego Kiełbasę i Mikołaj Kolanko w Gnojewie a także Wawrzyńca Wolnego, Piotra Cygana w Lichnowach, Macieja Kunika, Wawrzyńca Barszcza w Palczewie, Hansa Szarpnika i Pawła Szubę w Pordenowie oraz Kaspra Brożka w Kościeleczkach. Znacznie rzadziej Polacy zamieszkiwali Małe Żuławy. Można tu wymienić niejakich Jaśka i Stanisława z Krzyżanowa, Michała Pauneczko z Kikojt i Stanisława Polaka w Szlangowie.


Na obydwu Żuławach najwięcej występowało popularnych nazwisk pochodzenia niemieckiego, jak Krüger, Königk, Schröter, Schmid, Schultz, Neuman, Möller, Stein, Lange, Braun, Hofman, Schneider, Schumacher, Neübauer, Becker, Bucholtz, Hoppe itd. Oprócz nich występowały często niemieckie nazwiska odimienne: Wilhelm, Friedrich, Arnold, Ludwik, Baltzer, Joachim, Werner etc. oraz odmiejscowe, jak: Stolpner (z Słupska), Westphal (z Westfalii), Thorner (z Torunia), Posner (z Poznania) itd.
Wreszcie w spisie znaleźć można osoby o najpewniej staropruskim pochodzeniu, jak Skuder, Mayke, Phischwir, Cotheist, Wjernczwir (w Lichnówkach) czy Piotr Druso, Hans Preus albo Paweł Koyte.

Od drugiej połowy XVI wieku, kiedy na Żuławach zaczęło rozwijać się osadnictwo mennonickie, powolnej zmianie ulegały również stosunki ludnościowe.

źródło: http://www.facebook.com/polski.malborg/

Misją osób tworzących tę stronę jest krzewienie wiedzy historycznej na temat Malborka, Żuław i województwa malborskiego w okresie nowożytnym.

Pytania prosimy kierować na adres: polski.malborg@gmail.com

Strona powstała w związku z projektem o roboczej nazwie "Polski Malborg" przygotowywanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku.

Ilustracja: fragment mapy Prus z Wielkimi i Małymi Żuławami Malborskimi, Riksarkivet, Krigsarkivet.


 

Historia Malborka 1457-1772 – Polski Malborg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.