Wydanie nr 265/2021, Środa 22.09.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Daria, Maurycy, Tomasz, Ignacy, Joachim, Prosimir, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Koalicja wybrała, teraz chce odwołać. Sylwia Celmer straci posadę starosty? „Wnioskodawcy prawdopodobnie kierują się niespełnionymi ambicjami.”

Koalicja wybrała, teraz chce odwołać. Sylwia Celmer straci posadę starosty? „Wnioskodawcy prawdopodobnie kierują się niespełnionymi ambicjami.” fot. Profil FB - Sylwia Celmer
Najpierw w kontrowersyjny sposób rządząca większość wybrała Sylwię Celmer na stanowisko starosty sztumskiego. Głosy sprzeciwu wywoływał fakt, iż zgłoszona kandydatka nie pochodziła z grona radnych. Zwycięstwo było symboliczne – teraz koalicja chce odwołania „swojego” starosty.

To może być ewenement w skali kraju. Rządząca większość w radzie zgłasza i wybiera swojego kandydata na starostę. Po zaledwie pięciu miesiącach składa wniosek o jego odwołanie.
O co tu chodzi? - to pierwsze pytanie jakie się nasuwa.

Wnioskodawcy (Zbigniew Pędziwilk, Sylwia Kubik, Karolina Skowrońska, Dobrosława Frączek oraz Marcin Jarocki) w uzasadnieniu twierdzą, że utracili zaufanie do szefowej zarządu. Głównym argumentem ZA odwołaniem jest jednak problem związany ze stosunkiem pracy Sylwii Celmer. Zdaniem radnych, którzy podpisali się pod wnioskiem – Sylwia Celmer po wyborze na stanowisko starosty nie zrezygnowała z pracy w KRUS, co w ocenie wnioskodawców narusza ustawę o samorządzie powiatowym i może stanowić asumpt do zakwestionowania skuteczności prawnej czynności i aktów dokonywanych przez zarząd obsadzony niezgodnie z prawem.


Sylwia Celmer odpowiada na zarzuty i nie kryje zaskoczenia.

Dla Sylwii Celmer, to przede wszystkim cios od własnego zaplecza politycznego. Sama zainteresowana nie zgadza się argumentami zawartymi w złożonym piśmie. Zdaniem szefowej zarządu - wniosek jest zupełnie bezzasadny i może być podyktowany „niechęcią osobistą i niespełnionymi ambicjami.”
Poprosiliśmy starostę o ustosunkowanie się do zarzutów podnoszonych we wniosku: (treść w załączniku do artykułu)
1. Naruszenie art. 26 ptk.3 ustawy o samorządzie powiatowym.
2. Utrata zaufania Radnych.


Pierwszy głos w sprawie zabrał mecenas Stanisław Ziętek (cała opinia prawna dostępna w załączniku). W przesłanym stanowisku możemy poznać wykładnię prawną na temat stosunku pracy pani Sylwii Celmer w KRUS. W podsumowaniu mecenas stwierdza:

„Osoba, która została wybrana na członka zarządu powiatu jest zobowiązana złożyć wniosek o urlop bezpłatny u dotychczasowego pracodawcy, będącego jednostką administracji rządowe, w terminie 7 dni od dnia wyboru. Z niekwestionowanego stanu faktycznego wynika, że Pani Sylwia Celmer wymogu tego dopełniła, zatem wniosek o odwołanie jej ze stanowiska Starosty, na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy o samorządzie powiatowym jest niezasadny.”


W wypełnianiu obowiązków Starosty Sztumskiego kieruję się dobrem wszystkich mieszkańców – odpowiada Sylwia Celmer.

Do naszej redakcji wpłynęła również odpowiedź pani starosty.
W piśmie Sylwia Celmer ustosunkowuje się do zarzutów, które były podnoszone w mediach. Mowa o kwestii niewywiązywania się z obowiązków przez szefową zarządu.

Odnosząc się do Państwa zapytania chcę oświadczyć, że wniosek o moje odwołanie z funkcji starosty złożony przez grupę radnych, nie ma w żaden sposób merytorycznego uzasadnienia. Jestem zaskoczona, że wniosek wpłynął od osób, które jesienią mnie wybierały i powierzyły tę funkcję.  Podnoszone argumenty o rzekomym złym wykonywaniu powierzonych obowiązków oraz utracie zaufania nie mają odzwierciedlenia w faktach, gdyż dotychczas podczas każdej sesji Rady Powiatu sprawozdania z działalności Zarządu, którym kieruję były przyjmowane przez radnych jednogłośnie i nie wzbudzały w nich wątpliwości.

Uważam, że wnioskodawcy nie kierują się merytoryczną oceną mojej pracy. Należy zaznaczyć, że Zarząd nie jest jedno osobowym, a kolegialnym organem. Zaskoczeniem jest dla mnie, że współdecyzyjny  członek Zarządu, również taki wniosek podpisał. Może było to do przewidzenia, skoro pani radna Sylwia Kubik, tuż po wyborach była wstanie opuścić swoją dotychczasową grupę, co świadczy o jej niestabilności. Wnioskodawcy prawdopodobnie kierują się niechęcią osobistą i niespełnionymi ambicjami.  Można również przypuszczać, że złożony wniosek o dowołanie starosty ma „zatuszować” sprawę wniosku o wygaszenie mandatu Przewodniczącej Rady Powiatu Pani Dobrosławy Frączek. Obecna sytuacja znacząco ogranicza zaufanie do osób, z którymi współpracuję.  Uważam, że sytuację tę należy jak najszybciej ustabilizować aby zapewnić odpowiednie warunki do pracy na rzecz powiatu.

Nieoficjalnie jest mi wiadomo, że ta sama grupa radnych,  w nieco zwiększonym składzie, już w grudniu 2018 r. (2 tygodnie po wyborach)  zbierała podpisy pod moim odwołaniem. Tamten wniosek jednak  nie wpłynął. Dziś mówimy o kolejnym wniosku, który wpłynął do kancelarii naszego urzędu, a o jego istnieniu można było uzyskać informację z lokalnych mediów. Faktem jest, że grono osób jakie wniosek popierały w grudniu 2018 r. zmniejszyło się znacząco. Jakie będzie oficjalne rozstrzygnięcie przekonamy się w najbliższym czasie.

Reasumując chcę z całą stanowczością zaznaczyć, że w wypełnianiu obowiązków Starosty Sztumskiego kieruję się dobrem wszystkich mieszkańców i nie zamierzam ulegać naciskom wąskich grup biznesowo-politycznych.

Z pewnością cała dyskusja będzie nabierała tempa. Już dzisiaj możemy spodziewać się wymiany argumentów podczas sesji o godzinie 15:30 (wideo poniżej) . Głosowanie w sprawie odwołania może mieć miejsce w trakcie następnego posiedzenia.

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Załączone pliki do pobrania (3)

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (181)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Pracownik
Pracownik 18.08.2019, 02:13
To pierwsza osoba w starostwie i ostatnia, która wychodzi, beszczelne kłamstwa. Jest otwarta na współpracę i kontakty. Bardzo się stara, ale stary układ nie daje jej szansy !!! Bardzo pracowita, z nowym spojrzeniem osoba.
Obserwator
Obserwator 12.05.2019, 10:24
Problem w tym że Starosta nie pracuje, bawi się ta posada. Do pracy przychodzi spóźniona , zatrula pracownikom i im rodzinom życie tak jak w krus. Okazała się chora osoba która potrzebuje opieki medycznej. PIOTR I ADAM TO DOBRY DUET...........
Kodeks Pracy
Kodeks Pracy 18.08.2019, 02:31 (odpowiedź do Obserwator)
Starosta, Wójt, Burmistrz ma nienormowany czas pracy kolego Obserwatorze !!!
Pracownik ????
Pracownik ???? 13.05.2019, 14:38 (odpowiedź do Obserwator)
Niby komu zatruła życie? Panu Wice ? :)
tomek
tomek 12.05.2019, 13:31 (odpowiedź do Obserwator)
Tylko czy Jola na to pozwoli?
Leopold
Leopold 11.05.2019, 13:42
Patrząc na to co się dzieje w Sztumie,odnoszę wrażenie,nie stając po niczyjej stronie iż wdać że, to lewactwo walczy o władzę.Stawiane zarzuty są wydumane i nie mają żadnego wpływu na prace starosty.
wyborca
wyborca 10.05.2019, 14:04
To był od początku zły wybór. Starosta powinien być pan Piotr jako doświadczony samorządowiec a jego zastępcą pan Adam, który zrobil swietny wynik w Sztumie. To byłby dobry duet.
Jepetto
Jepetto 18.08.2019, 02:17 (odpowiedź do wyborca)
Chyba nie wierzysz w to co piszesz.Stec to osoba, która oprócz budowy przystani w Białej Górze, która rocznie generuje blisko 200 tys zł strat nic nie zrobił i drogi do Postolina. Niech lepiej rzeźbi w drewnie nadal. Jego doświadczenie było takiej jak obecnego starosty.
antek
antek 13.05.2019, 18:37 (odpowiedź do wyborca)
A co wtedy robiłby P> Szewczun? Całe to zamieszanie było robione pod niego.
Jeszcze zobaczycie jaką karierę on zrobi, już pewne osoby o to zadbają.
Mieszkaniec powiatu
Mieszkaniec powiatu 10.05.2019, 14:49 (odpowiedź do wyborca)
Moze i tak, to trzeba bylo tak zdecydowac w listopadzie, a nie teraz wystawiac siebie i Pis na smiesznosc. Przeciez Pan Stec bardzo chcial, ale Wam wtedy nie pasowal, a juz wtedy byl doswiadczonym samorzadowcem.
Janek
Janek 09.05.2019, 20:19
Gdzie dwuch się bije trzeci korzysta ot cała prawda.
Justyna
Justyna 16.05.2019, 11:29 (odpowiedź do Janek)
DWÓCH się pisze Jacku K. zdejmij maskę i pisz spod swojego prawdziwego nazwiska.
Zszokowana
Zszokowana 09.05.2019, 22:23 (odpowiedź do Janek)
Ortografia się kłania