Wydanie nr 113/2025, Środa 23.04.2025
imieniny: pokaż (8 imion)Adalbert, Wojciech, Gerard, Helena, Jerzy, Gabriela, Gerarda, Lena
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zakaz fotografowania w Polsce: Nowe, bardziej restrykcyjne przepisy od 17 kwietnia 2025

Zakaz fotografowania w Polsce: Nowe, bardziej restrykcyjne przepisy od… fot. wzór znaku zakazu fotografowania, fot. rozporządzenie MON Czytaj więcej: https://www.biznesinfo.pl/rzad-wprowadza-zakaz-fotografowania-w-calej-polsce-pojawia-sie-czerwone-tablice-mg-wsn-080425
Od 17 kwietnia 2025 roku w Polsce wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, które zaostrza obowiązujący od kilku lat zakaz fotografowania. Przepisy obejmują około 25 tysięcy miejsc, w tym infrastrukturę krytyczną, taką jak mosty, tunele czy budynki urzędowe. Zrobienie zdjęcia w niewłaściwym miejscu może skutkować grzywną do 5 tysięcy złotych, a nawet aresztem czy konfiskatą sprzętu. Nowe regulacje wprowadzają szczegółowe zasady, oznaczenia zakazu oraz wyjątki dla określonych grup. Warto zapoznać się z przepisami, by uniknąć surowych kar, które mogą dotknąć nawet za niewinne selfie.

Zakaz fotografowania w Polsce: Nowe, bardziej restrykcyjne przepisy od 17 kwietnia 2025


Z dniem wejścia rozporządzenia w życie obiekty, w których nie można wykonywać zdjęć, a także utrwalać ich wizerunku na filmach muszą być oznaczone specjalnymi tablicami, umieszczonymi w miejscach dobrze widocznych, najlepiej na elewacjach budynków lub na ogrodzeniach. Znak zakazu fotografowania stanowi tablica w kształcie kwadratu o boku 60 cm, z czerwoną obwódką o szerokości 3,35 cm, z umieszczonym na górze napisem „ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA” złożonym z liter w czarnym kolorze. Poniżej mają znajdować się trzy piktogramy z przekreślonym aparatem, kamerą oraz smartfonem. Pod rysunkami będą również napisy z tłumaczeniem na cztery języki obce: angielski, niemiecki, rosyjski oraz arabski.

Decyzja objęła 25 tys. miejsc w Polsce wyróżnionych w ustawie jako “szczególnie ważne”, gdzie wykonywanie fotografii będzie zakazane. Regulacja wprowadza kilka wyjątków, z którymi dobrze się zapoznać. W przypadku popełnienia tego wykroczenia kara finansowa będzie najmniejszym problemem.  

Choć rozporządzenie zostało wydane przez ministerstwo obrony narodowej, wbrew pozorom budynki wojskowe stanowią mniejszość jeśli chodzi o miejsca objęte zakazem fotografowania. To zaledwie 3 proc. ze wspomnianych 25 tysięcy obiektów, większość stanowi infrastruktura cywilna. Chodzi między innymi o infrastrukturę krytyczną, w tym mosty, tunele, zapory wodne, niektóre budynki sądów, urzędów, a nawet firm.
 

Regulacja dopuszcza robienie zdjęć, bez konieczności wcześniejszego starania się o pozwolenie między innymi w poniższych przypadkach:

wykonywania pamiątkowych fotografii przez przedstawicieli delegacji zagranicznych w związku z podpisaniem szczególnie ważnych umów;

rejestrowania przez telewizję konferencji organu właściwego w zakresie ochrony obiektu lub nagrywania wywiadów;

realizacji polityki informacyjnej przez dowódcę jednostki wojskowej;

przeprowadzania procesów inwestycyjnych, prac remontowych, działań inspekcyjnych, audytowych i kontrolnych lub

działań marketingowych realizowanych lub zlecanych przez organ właściwy w zakresie ochrony obiektu;

przeprowadzania prac geodezyjnych;

prowadzania działań ratowniczych przez Państwową Straż Pożarną;

realizacji czynności procesowych przez organy ścigania, sądy i Prokuraturę, w toku i na potrzeby postępowania karnego, lub czynności wyjaśniających w sprawie o wykroczenie oraz postępowania w sprawie o wykroczenie;

realizowania czynności związanych z postępowaniami prowadzonymi przez Państwową Komisję Badania Wypadków

Kolejowych i komisje kolejowe.

Nowe przepisy mają na celu dostosowanie środków bezpieczeństwa do współczesnych wyzwań. Technologiczny rozwój urządzeń rejestrujących sprawia, że nieuprawnione utrwalanie wrażliwych obiektów jest łatwiejsze niż wcześniej.

Nawet za zrobienie zdjęcia na użytek własny może grozić surowa kara. Lepiej wyrobić sobie nawyk rozglądania się za tablicami informującymi o zakazie fotografowania. Szkoda by było płacić spore sumy lub stracić telefon np. za pamiątkowe selfie przy urnie wyborczej po oddaniu głosu w majowych wyborach.
 

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Cezary
Cezary 20.04.2025, 09:17
To jest wolność. Super.
WTF
WTF 17.04.2025, 14:44
Ciekawe, czy będą amerykańskiego giganta (Google) ścigać za samochody, które jeżdżą i zdjęcia robią.
Ubaw......
omg7
omg7 17.04.2025, 11:08
A bo odpowiednie szpiegowskie instytucje nie posiadają oczywiście bieżących fotek. No ubaw po pachy z tym rozporządzeniem