Wydanie nr 216/2021, Środa 4.08.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Alfred, Mironieg, Perpetua, Maria, Arystarch, Protazy, Dominika, Andrzej
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy podatki w Niemczech są niższe niż w Polsce?

Czy podatki w Niemczech są niższe niż w Polsce? fot. Czy podatki w Niemczech są niższe niż w Polsce?
Nikt z nas nie lubi płacić podatków. Trwają walki o to, by zmniejszyć ich wysokość, aby najbiedniejsze osoby mogły otrzymać pomoc. Dla populistów o wiele lepszym sposobem jest zwiększenie kwoty wolnej od podatków, która co ciekawe, w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej jest bardzo niska. Czy podatki w Niemczech są niższe niż w Polsce? Jakie są różnice?

Wysokość podatku dochodowego w Polsce

Czy podatek dochodowy tak naradę jest wysoki w Polsce? Okazuje się, że jego kwota jest nawet kilkakrotnie wyższa, niż w wielu innych państwach Unii Europejskiej. Wiele osób uważa jednak, że obciążenia z tytułu podatku dochodowego nie są wcale tak wysokie. Czy osoby te mają rację? Tak naprawdę władza każde wierzyć obywatelom w to, że nakładane zobowiązania płatnicze nie są wcale tak wysokie, jak w przypadku innych krajów, dlatego ślepo w to wierzymy. Po dokonaniu researchu prawda okazuje się jednak zupełnie inna. W państwach Unii Europejskiej obowiązują najwyższe na świecie stawki, jakie należy przeznaczyć na podatek.

Kwota wolna od podatku w Polsce

W Polsce kwota wolna od podatku to 3091 zł. Jest to stała wartość od 2009. Na przestrzeni lat nie uległa absolutnie żadnym zmianom. Wcześniej podniesiona została zaledwie o 2 zł. Można śmiało stwierdzić, że przeszła ona w stan całkowitego zmrożenia. Czym jest kwota wolna od podatku? Jest to dochód, który nie jest w żaden sposób obciążony podatkiem dochodowym. W skrócie można powiedzieć, że osoby, które nie uzyskały w danym roku podatkowym kwoty 3091 zł, nie są zobowiązane do podatku dochodowego.

Kwota wolna od podatku w Niemczech

W ostatnim czasie miały miejsce przemiany dotyczące niemieckiego podatku dochodowego. Uważa się, że podatki dochodowe połączone wraz ze składkami na ubezpieczenie uważane są za jedne z najwyższych na świecie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę Europę, jedynie osoby zamieszkujące Belgię płacą znacznie więcej. Na szczególną uwagę zasługuje jednak tutaj kwota wolna od podatku, która w ostatnich czasie wzrosła o 168 euro, co oznacza, że kwota wolna od podatku w Niemczech to 9.168 na podatnika. Rachunki nie są w tym przypadku trudne, gdyż małżeństwo może zarobić w danym roku 18.336 euro i są zwolnieni z zapłaty podatku. W życie mają wejść kolejne korekty, które zwiększą tę kwotę o kolejne 240 euro. W tym kraju kwota wolna od podatku uważana jest za minimum socjalne i państwo do tej wysokości nie nakłada żadnych podatków.

Kwota wolna od podatku w Niemczech na dzieci

W życie weszły również zmiany dotyczącej kwoty wolnej od podatku na dzieci. Osoby wykazujące wysokie dochody otrzymują zwrot podatku, jednak nie otrzymują zasiłku na dziecko. Obecnie kwota ta oscyluje na 2.049 euro na rodzica i dziecko, jednak w przyszłym roku ma ona wzrosnąć do 2.586 euro.

Stawki PIT w Polsce

Najnowsze publikacje dowodzą, że Polska nie jest tak naprawdę krajem wolności podatkowej, jak twierdzi wielu obywateli. W innych krajach stawki te są o wiele niższe lub o wiele wyższe niż w Polsce. Dotyczy to szczególnie krajów, które pod względem gospodarczym są do nas zbliżone. W tych krajach obowiązuje nie tylko niska, stawka, ale mająca również charakter liniowy. Kraje, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku liniowego to:

  • Węgry- 16%,
  • Czechy- 15%,
  • Rumunia- 16%,
  • Litwa- 15%,
  • Bułgaria- 10%.

Dlaczego w wielu publikacjach Polska prezentuje się jako kraj mający jedne z najniższych stawek podatku dochodowego? To bardzo proste. Wystarczy, że przyrównamy Polsce do innych krajów, w których obowiązują dużo wyższe stawki niż u nas. Okazuje się jednak, że są to kraje wysoko rozwinięte, a nie takie, które dopiero się rozwijają i poprawiają swoją sytuację ekonomiczną. Skoro już jesteśmy porównywani z takimi krajami, warto wziąć pod uwagę, że często nawet w nich podatki są dużo niższe. Doskonałym przykładem może być tutaj Francja, Holandia, czy Finlandia oraz oczywiście Niemcy. W Polsce zostały wprowadzone jednak pozytywne dla niektórych obywateli zmiany, które pozwalają na złożenie PIT-a online. Wystarczy wejść na Twój e-PIT i wysłać dane do Urzędu Skarbowego.

Stawki PIT w Unii Europejskiej

Stawki PIT w krajach Unii Europejskiej są wysokie. Nie jest to równoznaczne jednak z tym, że faktycznie wyższe jest obciążenie podatkiem dochodowym. Zupełnie inną sprawą jest nominalna stawka podatku, a czym innym efektywna stopa opodatkowania. Druga wartość jest zupełnie inna, gdyż uwzględnia istnienie kwoty wolnej od podatku.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.

Czy podatki w Niemczech są niższe niż w Polsce?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.