Co to są taryfy dynamiczne?
Taryfy dynamiczne to inaczej taryfy czasu rzeczywistego (ang. Time of Use, w skrócie TOU). To sposób rozliczania ceny zużycia prądu na podstawie innych stawek obowiązujących w różnych częściach dnia. Do niedawna z taryf dynamicznych mogli korzystać wyłącznie przedsiębiorcy, jednak od sierpnia 2024 roku opcja ta jest dostępna także dla gospodarstw domowych.
Taryfy dynamiczne – ile zapłacisz za prąd zgodnie z „dynamicznym” taryfikatorem?
Cena prądu w taryfie dynamicznej dla gospodarstw domowych może zmieniać się co nawet 60 minut. Jest ona zależna od tego, ile na rynku kosztuje w danym momencie kilowatogodzina energii. Stawkę tę określa się na podstawie notowań TGE – Towarowej Giełdy Energii. Taryfy dynamiczne to przeciwieństwo tradycyjnych cenników, które były dostępne dla gospodarstw domowych do sierpnia 2024 roku. Zakładały one stałą stawkę za zużycie prądu – niezależnie od pory dnia.
Wiadomo już, kiedy klienci, którzy przeszli na taryfę dynamiczną, płacą mniej za energię, a kiedy więcej. Prąd, zgodnie z wahaniami cen na TGE, jest zwykle najdroższy w godzinach 18:00-21:00 oraz 8:00-9:00. W nocy, przed południem i przez większą część po południa płaci się za niego mniej.
Czy i komu opłaca się przejść na taryfę dynamiczną?
Zgodnie z założeniem wprowadzenia taryf dynamicznych nowy cennik ma pomóc gospodarstwom domowym optymalizować zużycie energii. Taki sposób rozliczania zużycia prądu ma:
-
generować oszczędności na rachunkach za energię – obniżenie ich wysokości jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy domownicy będą korzystać z urządzeń na prąd w godzinach, w których jest on najtańszy. Wymaga to wcześniejszego planowania harmonogramu dnia i jego przestrzegania. W przeciwnym razie przejście na taryfę dynamiczną może mieć efekt odwrotny do zamierzonego. Rachunki za prąd mogą być jeszcze wyższe niż te naliczane zgodnie ze standardowym cennikiem;
-
zwiększyć świadomość dotyczącą zużycia energii – planowanie zużycia prądu i znajomość ceny za kilowatogodzinę motywuje do rozsądniejszego korzystania z energii. Przyczynia się to nie tylko do obniżenia rachunków z elektrowni, ale też do ochrony środowiska.
Taryfy dynamiczne wydają się rozsądnym rozwiązaniem, które może przynieść korzyści osobom potrafiącym zaplanować zużycie prądu w gospodarstwie domowym. Jednak tak jak w przypadku każdej usługi trzeba zachować czujność i uważnie poznać warunki nowego cennika energii. Mimo że taryfa dynamiczna może wydawać się kusząca, to podpisując umowę z dostawcą prądu, należy powoli i dokładnie ją przeczytać. Trzeba zwrócić uwagę na to, jak wysokie dodatkowe koszty będą naliczane do rachunków za energię. Dotyczy to m.in. opłaty handlowej, która może być inna u każdego dostawcy prądu.
Jak zacząć korzystać z taryfy dynamicznej?
Z taryfy dynamicznej mogą korzystać jedynie gospodarstwa domowe, w których jest zamontowany LZO – licznik zdalnego odczytu. Zgodnie z ustawą o Prawie Energetycznym od 2031 r. będzie on musiał być używany przez każdego odbiorcę energii i być zamontowany zarówno we wszystkich domach, jak i w przedsiębiorstwach.
Ci, którzy mają licznik zdalnego odczytu i chcą przejść na taryfę dynamiczną, muszą
podpisać umowę z dostawcą prądu i wyrazić zgodę:
-
na naliczanie rachunków na podstawie innego cennika niż do tej pory;
-
udostępnienie danych dotyczących profilu zużycia energii Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego;
Klienci korzystający z taryfy dynamicznej mogą (tak jak ci, których obowiązuje „zwykły” cennik za prąd) otrzymywać rachunki za energię co miesiąc lub co dwa. Jest to zależne od warunków umowy zawartej z operatorem.
Jak wykorzystać oszczędności na prądzie? Ubezpiecz mieszkanie!
Nawet jeśli korzystając z taryfy dynamicznej, zaoszczędzisz na rachunkach za prąd jedynie kilkanaście złotych miesięcznie, to pomyśl o przeznaczeniu tej kwoty na polisę mieszkaniową. Tylko tyle w skali miesiąca może kosztować cię ubezpieczenie mieszkania i domu zapewniające wypłatę odszkodowania na wypadek pożaru, włamania z kradzieżą i zalania lokalu. Twój domowy budżet nie ucierpi, a zyskasz finansową poduszkę bezpieczeństwa na wypadek nieszczęśliwego zrządzenia losu. Ubezpieczenie nieruchomości znajdziesz np. na rankomat.pl. By wybrać takie na swoją kieszeń i zgodne z potrzebami, wystarczy użyć intuicyjnej porównywarki polis online.
To, czy opłaca ci się przejść na taryfę dynamiczną, zależy od twojego stylu życia i możliwości dostosowania harmonogramu dnia tak, by faktycznie oszczędzać na energii. Pamiętaj też, aby uważnie przeczytać warunki umowy podpisywanej z dostawcą prądu – pozwoli ci to uniknąć niemiłego rozczarowania po otrzymaniu rachunku z elektrowni.