Wydanie nr 329/2024, Niedziela 24.11.2024
imieniny: pokaż (13 imiona)Dobrosław, Pęcisław, Gerard, Emilia, Flora, Franciszek, Protazy, Jan, Biruta, Jaśmina, Felicjana, Felicjanna, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Teraz my! - Po policjantach i nauczycielach przyszedł czas na pracowników „Biedronki”.

  • Wydanie nr 329/2024
  • 22 stycznia 2019, 08:45
  • Redakcja
  • Wiadomości
  • 1 komentarz
Od 15 stycznia br. do 30 kwietnia br. będzie trwało referendum strajkowe, w którym ponad 65 tys. pracowników z około 3000 sklepów sieci Biedronka zadecyduje, czy w końcu dojdzie do strajku. Strajk mógłby odbyć się legalnie przy co najmniej 50 % poparciu osób uprawnionych do głosowania w tej sprawie. Związki zawodowe działające w Jeronimo Martins Polska przedstawiły kilka postulatów, na poparcie których ogromnie liczą ze strony pracowników.

Związki przede wszystkim zwracają uwagę na pogarszające się warunki pracy. Głównie chodzi o ograniczenie wielozadaniowości na stanowiskach pracy, zapewnienie stałej ochrony w placówkach handlowych w wieczornych godzinach oraz zmianę zasad magazynowania – m.in. usunięcie z magazynów zalegających towarów, zastawiających drogi ewakuacyjne.

Premia powinna być co miesiąc.

Postulują również wprowadzenie regulaminu uwzględniającego transparentne kryteria premiowania – m.in. premia uznaniowa powinna być zależna od wzrostu sprzedaży, wysokiego standardu obsługi klienta, a także utrzymania strat na minimalnym możliwym poziomie. Premie powinny być stałym dodatkiem do wynagrodzenia zasadniczego.

Zdaniem związkowców powinno się także wprowadzić zasady rozliczania delegacji ustalających m.in. termin wypłaty przez pracodawcę kosztów z tytułu podróży służbowej poniesionych przez pracownika.

Krócej, ale dłużej.

Wśród postulatów znajduje się poza tym ograniczenie godzin otwarcia placówek handlowych w dni poprzedzające wolne dni od handlu (Ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta) i niektóre inne dni, tj. piątki i soboty do godz. 21, a także wyrównanie wynagrodzeń pracowników bez względu na lokalizację sklepu.

Związki zawodowe działające w sieciach handlowych często skarżą się na warunki pracy w sklepach, które w ostatnim czasie znacznie się pogorszyły. Wskazują, że główną przyczyną jest zakaz handlu w niedzielę, z którym każda sieć radzi sobie w inny sposób. Jednym z nich są dodatkowe promocje w dni poprzedzające wolną niedzielę, w szczególności dotyczy to piątku i soboty.

Co za tym idzie – większe kolejki do kas, większe zniecierpliwienie mas i kwadratowe uśmiechy przemęczonych pracowników placówek handlowych.

 

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Były pracownik
Były pracownik 22.01.2019, 13:07
Dopiero teraz strajk? Od lat źle się dzieje w tych sklepach. Z roku na rok jest tylko gorzej. Mam nadzieję, że pracownicy wkońcu odważą się i zadziałają, solidarnie...