Wydanie nr 267/2021, Piątek 24.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Teodor, Gerard, Maria, Uniegost, Tomir, Gerarda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork: Dlaczego nie można kąpać się w fontannie miejskiej na Kościuszki?

Pozwalasz dziecku kąpać się w fontannie? Okazuje się, że to spory błąd. Przedstawiamy listę zagrożeń, które wywołuje ta z pozoru bezpieczna zabawa.

Bezpieczeństwo zdrowotne dzieci oraz osób korzystających z fontann ulicznych - stanowisko Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego- Państwowego Zakładu Higieny


1. Fontanny i podobne urządzenia wodne, instalowane poza budynkami (parki,ulice) mogą czasami stwarzać zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w ich sąsiedztwie lub korzystających z nich. Dzieje się to tak przede wszystkim w przypadku ich niewłaściwego zaprojektowania i utrzymania, a także niezgodnego z przeznaczeniem korzystania z nich, w tym np. picia wody lub kąpieli czy wręcz pływania w otwartym zbiorniku fontanny.

2. Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny/ zbiornika, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie i zakażeniem drogą doustną poprzez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych z powłok ciała poprzez ręce lub trzymane w nich przedmioty do jamy ustnej. Ryzyko to jest mniejsze gdy woda w fontannie jest dezynfekowana, gdy nie podlega recyrkulacji oraz gdy odpływ wody ze zbiornika następuje w krótkim czasie, maksymalnie kilku godzin. W przypadku gdy zbiornik tego rodzaju wykorzystywany jest jako brodzik (co nie powinno mieć miejsca) do wody mogą przenikać bakterie i grzyby będące składnikami mikroflory powłok ciała, w tym S. aureus i dermatofity.

3. Woda w fontannach charakteryzuje się niską barwa i mętnością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest potocznie za wodę czystą o jakości bezpiecznej dla zdrowia, podczas gdy w rzeczywistości nie jest ona intencjonalnie przeznaczona do spożycia ani do kąpieli. Wykorzystywanie fontann z otwartymi zbiornikami jako basenów czy brodzików nie powinno mieć miejsca, ponieważ woda w tego typu urządzeniach nie jest uzdatniana i dezynfekowana analogicznie jak w przypadku pływalni, a jakość jej nie podlega systematycznej kontroli.

4. Na czystość mikrobiologiczną wody będącej w obiegu tych obiektów wpływają między innymi: jakość materiałów instalacyjnych, ich podatność no tworzenie biofilmu, obecność osadów, korozja, temperatura wody. Istotną rolę w zanieczyszczeniu wody w fontannach odgrywają również źródła zewnętrzne takie jak: zanieczyszczenie mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty itp.) oraz ludzi.

5. Innego typu zagrożenia mogą wiązać się z fontannami, których elementem jest ogólnodostępny zbiornik wody, do którego powraca woda z wyrzuconego pod ciśnieniem strumienia. Pozostając w otwartym zbiorniku, może ona podlegać skażeniu fekalnemu mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych miedzy innymi : E. coli, enterokoki jak również w wodzie mogą być obecne wirusy ( enerowirusy, norowirusy) oraz pierwotniaki i pasożytnicze (Giardia,Cryptosporidium). W przypadku fontanny z systemem recyrkulacji wody nie poddawanej jednocześnie uzdatnianiu ani dezynfekcji mogą one być obecne również w strumieniu wody fontanny.

6. Fontanny są źródłem aerozolu wodnego, który może nieść za sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Istotnym zagrożeniem może być występowanie w aerozolu bakterii z rodzaju Legionella, które w przypadku inhalacji mogą prowadzić do zachorowań na legionellozę (przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac). Zakażenie następuje drogą wziewną, zagrożenie stwarza wiec samo przebywanie w pobliżu źródła aerozolu. Skażenie aerozolu wodnego jest wynikiem kolonizacji przez bakterie Legionella instalacji wodnej fontanny, czemu sprzyja temperatura wody wynosząca 25 – 45ºC, nie stosowanie dezynfekcji wody, brak kontroli narastania biofilmu na wewnętrznej powierzchni instalacji. Czynnikiem sprzyjającym zakażeniu jest aerozol wodny o średnicy kropel 2.0 - 5.0μm, które łatwiej osiągają dystalne odcinki dolnych dróg oddechowych.. Ryzyko zakażenia skutecznie minimalizuje okresowa kontrola stanu instalacji wodnej, połączona z usuwaniem ewentualnego biofilmu, utrzymanie temperatury wody na poziomie poniżej 20ºC , dezynfekcja wody (związki chloru, promieniowanie UV). Właściwe zaprojektowanie fontanny powinno zapewniać także laminarny (nie turbulentny) wypływ wody.

 

 

Problem dotyczy także Sztumu, Nowego Dworu Gdańskiego jak i welu innych miast.

 

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Koko
Koko 03.08.2018, 10:47
patologia,niedługo przyjdą tam gacie prać
anna
anna 30.07.2018, 07:48
co jak co ..ale czemu tam puszczaja NAGIE DZIECI?? ZA TO NIE POWINIEN BYC MANDAT ?? NIE MAM OCHOTY NA TO PATRZEC NIEWYCHOWANI RODZICE
Manien
Manien 27.07.2018, 14:35
Denerwuje mnie to, że zamiast oglądać w spokoju fontannę, muszę słuchać wrzaskow dzieci.. Chyba nie o to w tym chodzi?
Iwona
Iwona 27.07.2018, 07:55
Fontanna powinna być ogrodzona, służyć jako piękna atrakcja, a nie jako kapielisko dla dzieci
Kamila
Kamila 27.07.2018, 06:40
Co to w ogóle za pomysł kąpać się w fontannie? Jest mi wstyd że nasze służby nie potrafią zrobić z tym porządku i to przez tyle lat.