Wydanie nr 267/2021, Piątek 24.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Teodor, Gerard, Maria, Uniegost, Tomir, Gerarda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Atmosfera w malborskiej policji miała być zła. Jedyna zmiana na stanowisku rzecznika – 16.02.2018

Atmosfera w malborskiej policji miała być zła. Jedyna zmiana na stanowisku rzecznika – 16.02.2018 fot. Pixabay.com
Po ujawnionych przez naszą redakcję informacjach na temat możliwego mobbingu w malborskiej policji, w komendzie wszczęto procedurę antymobbingową. Oto nasze wciąż nieoficjalne ustalenia.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że procedura miała w głównej mierze polegać na wypełnieniu ankiet przez funkcjonariuszy na temat atmosfery panującej w jednostce. Badanie zostało przeprowadzone przez psychologa, a jego wyniki w tym tygodniu zaprezentował funkcjonariuszom wiceszef pomorskiej policji.

Z naszych ustaleń wynika, że ankiety miały wskazać na niski poziom zadowolenia ze służby w Malborku.
 

Policjanci domagali się zmiany kierownictwa

- Możecie wygrać ze mną jedną bitwę, ale całej wojny ze mną nie wygracie. Te słowa w trakcie jednej z odpraw mieli usłyszeć policjanci od swojego szefa.

W rozmowach z nami funkcjonariusze podkreślali, że aby sytuacja się poprawiła musi dojść do zmiany kierownictwa w komendzie. W akcie protestu praktycznie cały wydział prewencji udał się na zwolnienia. Po miesiącu od rozpoczęcia ich działań procedura powoli dobiega końca, jednak oczekiwania policjantów najprawdopodobniej nie zostaną spełnione.

Z naszych ustaleń wynika, że KWP w Gdańsku wydała zalecenia w celu poprawy sytuacji. Jeżeli w ciągu najbliższych miesięcy sytuacja w komendzie się nie zmieni, wtedy może dość do przeniesień funkcjonariuszy oraz kierownictwa do innych jednostek.

 

Wzrost postępowań dyscyplinarnych.

Policjanci wydziału prewencji informowali nas o licznych postępowaniach dyscyplinarnych, które miały być wynikiem niespełniania wymagań komendanta. Zaznaczmy, że od czerwca 2016 roku szefem malborskiej policji jest Michał Zapolski.

Komendę Powiatową Policji poprosiliśmy o zestawienie prowadzonych postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych z ostatnich 6 lat. Z danych wynika, że liczba czynności wyjaśniających wahała się, jednak działania dyscyplinarne drastycznie wzrosły w 2017 roku.

Ilość postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych wobec policjantów ZPI
w latach 2012-2017:

2012 - 9 postępowań wyjaśniających, 1 postępowanie dyscyplinarne;
2013 - 13 postępowań wyjaśniających;
2014- 16 postępowań wyjaśniających;
2015- 5 postępowań wyjaśniających;
2016 - 9 postępowań wyjaśniających;
2017 roku - 8 postępowań wyjaśniających, 12 postępowań dyscyplinarnych.

 

To kolejne zamieszanie wokół Komendanta Michała Zapolskiego.

Kilka lat temu w Prabutach podwładni Michała Zapolskiego stosowali przemoc wobec nietrzeźwych, których później w ramach kary wywozili do lasu. Po jednej z takich akcji pijany i pobity mężczyzna starając się wrócić do domu został śmiertelnie potrącony przez samochód.
W 2013 roku sam Michał Zapolski dokonywał zatrzymania na prywatnym gruncie w Sztumie. Sąd uznał te działania za nielegalne i bezzasadne.
W 2017 roku w malborskiej komendzie zaginęła broń sygnałowa za co komendant został ukarany naganą.

Podejrzenia o mobbing są kolejnym oskarżeniem wobec działań Michała Zapolskiego, jednak na oficjalne decyzje w tej sprawie musimy jeszcze poczekać.
 

 

Nastąpiła zmiana na stanowisku rzecznika KPP

Jedyna zmiana personalna do jakiej doszło w jednostce dotyczy rzecznika prasowego komendanta.

W trakcie nagłośnienia sprawy mobbingu Klaudia Piór była na zwolnieniu, a później urlopie. W obowiązkach zstępowała ją była rzecznik Katarzyna Marczyk. Decyzją szefa malborskiej policji Klaudia Piór została przeniesiona do innego wydziału, a na jej miejsce powołano Sylwię Kowalewską. Malborską komendę poprosiliśmy o uzasadnienie tej decyzji, jednak wciąż czekamy na oficjalny komunikat.

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Bolek
Bolek 17.02.2018, 16:29
Ha!Ha!
pies na emce
pies na emce 17.02.2018, 12:50
Czy tylko psy muszą się obrzucać publicznie błotem? Dlaczego trepy albo klawisze tego nie robią publicznie? Zastanówcie się panie i panowie trochę czy warto robić z siebie głupka. Jak ludzie mają wam zaufać jak się tak zachowujecie. Dziecinada. Pracowałem w tej firmie wiele lat i widziałem różne konflikty ale inaczej się je rozwiązywało. Firma sięga dna! Wstyd!
Obserwator
Obserwator 17.02.2018, 11:02
Olszewski się msci. Tylko co to za zemsta jak się nie ma argumentów.
gość
gość 16.02.2018, 20:48
Wygląda na to , że wszystkiemu winna pani (była już) rzeczniczka
Zygi
Zygi 16.02.2018, 20:43
Jeśli ktoś myśli że sprawa się zakończyła to życzę powodzenia.Ponoć kwidzyn kręci kolejny materiał na pana zapolskiego.A i UWAGA TVN robi mocny reportaż.Pozdrawiam ☺
pisfan
pisfan 17.02.2018, 12:20 (odpowiedź do Zygi)
Czyli kwidzyn robi ruchy wyprzedzające co by im go w ramach gwarancji nie zwrócili - można powiedzieć, że biją się o komendanta 2 komendy - żadna go nie chce - ale ubaw