Wydanie nr 262/2021, Niedziela 19.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcemir, Teodor, Wilhelmina, Marta, Alfons, Trofim, Konstancja, Festus, January, Zuzanna, Arnolf, Arnulf
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat sztumski: Wiele zniszczeń po ulewnej nawałnicy. Zerwany dach w Jasnej i odcięty dopływ prądu do zakładu w Czerninie... - 01/02.08.2017

Wczorajsza noc od ok. północy obfitowała w dziesiątki interwencji strażaków z komendy powiatowej, jak i okolicznych OSP. Wszystkiemu winna była jak zwykle burza z nawałnicą, która po obfitych upałach przeszła przez sztumskie Powiśle. Do najdramatyczniejszego zdarzenia doszło w Jasnej w gminie Dzierzgoń, gdzie wichura zerwała dach.

Skutki zerwania dachu usuwały trzy jednostki OSP: Żuławka Sztumska, Dzierzgoń i Bągart. Strażacy mieli utrudniony dostęp do miejsca zdarzenia, gdyż najpierw zmuszeni byli udrożnić sobie dojazd usuwając ok. 8 powalonych drzew. Jak nas poinformował jeden ze strażaków OSP Bągart, przez to dojazd ich jednostce zajął ok. 2 godzin.  

W przypadku tego zdarzenia pojawił się nawet komunikat Urzędu Miejskiego w Dzierzgoniu, w którym burmistrz Dzierzgonia Elżbieta Domańska informuje:

„Dzisiejszej nocy nad naszą gminą przeszła nawałnica, która spowodowała szereg zniszczeń i utrudnień w ruchu na naszych dogach. Najbardziej ucierpiała rodzina z Jasnej gdzie burza zerwała nowy dach. Skutkom kataklizmu w pierwszej kolejności dzisiejszej nocy stawili czoła nasi Strażacy z gminnych OSP, za co Składam Im serdeczne podziękowania. Poszkodowanej rodzinie zapewniam pomoc materialną i finansową. Swoją pomoc zadeklarował również przewodniczący Rady Miejskiej p. Zbigniew Przybysz.”


Do innej niebezpiecznej sytuacji doszło w sołectwie Czernin (gmina Sztum), gdzie nawałnica pozbawiła dopływu prądu do okolicznej chlewni. Jak informuje jeden z mieszkańców dość szybko pojawiła się jednostka straży pożarnej z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sztumie, która także zajęła się odblokowaniem drogi Czernin – Ramzy. Znajdowało się tam powalone drzewo i sterta konarów, co zresztą widać na załączonych zdjęciach.   
Pracownicy Energa, którzy przybyli na miejsce dokonali szybkiej naprawy, zabezpieczając dopływ prądu w zakładzie.

W nocy w sołectwie Postolin rozdzwoniły się telefony alarmowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Postolinie. Jak się dowiedzieliśmy nocne wyjazdy po nawałnicy dotyczyły m.in. miejscowości Michorowo, gdzie konieczne było zapewnienie przejezdności zablokowanych wiatrołomami dróg na odcinku Michorowo – Polaszki. Zresztą sporo pracy kosztowało sztumskich strażaków także uporządkowanie szosy ze Sztumu do Postolina, gdzie pojawiło się wiele połamanych konarów. Nad ranem kierowcy na całej długości tego odcinka mogli zauważyć pocięte na poboczu konary i grube gałęzie drzew.  

Także w sąsiadującej z powiatem sztumskim gminie Susz dochodziło do wielu działań służb. Ok. godz. 5.30 ochotnicy usuwali obłamany konar drzewa z drogi w miejscowości Kamieniec na DW 515. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pocięciu i usunięciu konaru z drogi za pomocą pilarki do drewna. Zadysponowano tam OSP Susz.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.