Wydanie nr 213/2021, Niedziela 1.08.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Alfons, Justyn, Nadzieja, Piotr, Brodzisław, Rudolf, Rudolfina, Konrad, Rudolfa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak po bitwie... Powalone drzewa blokowały drogi gminne i powiatowe. Weekendowy raport sztumskich służb mundurowych – 03.07.2017

Jak po bitwie... Powalone drzewa blokowały drogi gminne i powiatowe. Weekendowy raport sztumskich służb mundurowych – 03.07.2017 fot. Archiwum
Na skutek ulewnych deszczów i nawałnic, które w minionym tygodniu przeszły przez powiat sztumski, nagromadzenie interwencji strażackich było ogromne. Szczególnie niebezpieczne były powalone drzewa, które na szczęście sprawnie usuwano, by nie blokowały tras. Z kolei sztumska policja odnotowała kilkanaście interwencji. Dotyczyły zazwyczaj nieporozumień rodzinnych i sąsiedzkich.


Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w minionym tygodniu podejmowali mnóstwo interwencji związanych ze skutkami nawałnicy, która przeszła także przez powiat sztumski.

28 czerwca o godz. 20:30 usuwano plamę oleju na odcinku ok. 2 km.

29 czerwca o godz. 15.44 na drodze woj. nr 519 na odcinku ok. 10 m usuwano obłamane gałęzie, które częściowo zablokowały drogę.


29 czerwca o godz. 15.55, JRG Sztum usuwała z drogi gminnej konar drzewa. Do podobnej interwencji doszło o godz. 15.56, gdy wiatr przewrócił drzewo.
Wiatrołomy pojawiły się tego dnia na drogach powiatowych ok. godz. 16 jeszcze w co najmniej pięciu miejscowościach.

29 czerwca po południu na wysokości ok. 7-8 m pod wpływem silnego wiatru obluzował się maszt anteny zbiorczej, która znajduje się nad przewodem energetycznym doprowadzającym energię elektryczną do budynku. Strażacy byli zmuszeni zabezpieczyć urządzenie, gdyż sytuacja stwarzała realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców.    

1 lipca ok. godz. 7.51 przy ul. Kochanowskiego zauważono złamane drzewo, stwarzające zagrożenie dla pieszych. Wezwana na miejsce straż pożarna sprawnie zabezpieczyła zagrożenie.   

Niestety zagrożenia związane z nawałnicą i silną ulewą nie ustąpiły także 2 lipca, gdy ok. 9.21 wiatr złamał konar drzewa rosnącego przy drodze powiatowej 3114G. Konar zablokował ruch na drodze o konieczna była interwencja jednostki straży pożarnej.

--
RZECZNIK PRASOWY KP PSP SZTUM
st. kpt. DARIUSZ TREĆ

 

W niedziele 2 lipca policjanci Ruchu Drogowego o godz. 12.00 w sztumskiej wsi zatrzymali do kontroli kierującego VW. Okazało się, że 49-latek zgodnie z postanowieniem sadu ma orzeczony zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów do 20 lipca 2018r. Mężczyzna za złamanie postanowienia odpowie przed sądem.

W piątek w Sztumie odbyły się wspólne ćwiczenia funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Mundurowi przyjęli, jako teoretyczną sytuacje nielegalny przerzut narkotyków. Przeprowadzone ćwiczenia miały za zadanie wypracowanie i doskonalenie procesu wydawanych decyzji do działania w sytuacjach kryzysowych.

Ćwiczono m. in. umiejętność planowania działań policyjnych oraz współdziałania i doskonalenia zespołowego w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Sprawdzono także współdziałanie pomiędzy służbami. Podstawowym zadaniem było wypracowanie i doskonalenie procesu wydawanych decyzji do działania w sytuacjach kryzysowych, w tym przewidywania i dokonywania oceny skutków zagrożenia i wyboru optymalnego sposobu ich likwidacji.

Ćwiczenia można zaliczyć do udanych. Służby zadziałały sprawnie w sytuacji kryzysowej, a wszyscy obecni w podsumowaniu akcji wyrazili chęć i potrzebę uczestnictwa w kolejnych działaniach, by w obliczu realnego zagrożenia wspólnie podejmowane czynności były równie szybkie i skuteczne.


Wakacje to także wzmożony ruch na drogach. Stąd akcja sztumskiej policji bezpieczne wakacje. Na drogach pojawia się w tym okresie więcej niż zwykle pojazdów. Część osób podróżuje własnymi autami, inne wyjeżdżają na wypoczynek autokarami. Podobnie jak w latach ubiegłych, w ramach działań "Bezpieczne wakacje". Przed wakacjami, funkcjonariusze przypominają również o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą i konieczności uważania na swoje rzeczy, bo podczas wakacji złodzieje wcale nie odpoczywają.

Policjanci w czasie wakacji w szczególny sposób troszczą się o bezpieczeństwo i robią wszystko, aby zapewnić bezpieczny wypoczynek – na obozach, koloniach lub w miejscu ich zamieszkania.  Mundurowi zwracać będą szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów, zwłaszcza manewrów wyprzedzania oraz stanu technicznego pojazdów, szczególnie pojazdów realizujących przewóz osób w ramach komunikacji zbiorowej.
Przypominamy, że każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Ważne jest także aby do nikąd się nie spieszyć, a na drodze pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach kultury. Pamiętajmy także o pasach bezpieczeństwa dla dorosłych i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci, bo one, gdy dojdzie do wypadku, mogą uratować życie.

Mundurowi także będą m.in. systematycznie odwiedzać miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży ze zwróceniem szczególnej uwagi na ich bezpieczeństwo. Funkcjonariusze podczas spotkań realizować będą działania profilaktyczno-edukacyjne, skierowane do dzieci, rodziców, opiekunów lub organizatorów wypoczynku letniego. Powyższe działania będą realizowane zarówno w stosunku do dzieci i młodzieży, przebywających na obozach i koloniach, jak i tych, którzy przebywają w miejscach swojego zamieszkania.
--
RZECZNIK PRASOWY KPP SZTUM
mł.asp. KAROLINA GASTOŁ-ZAWICKA

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.