Wydanie nr 270/2021, Poniedziałek 27.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Przedbor, Urban, Gaja, Amadeusz, Gajusz, Mirela, Adolf, Adolfa, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zasnął i uderzył w sztumski korek! Kontrole kilkudziesięciu pojazdów. Sprawdzano busy, ciężarówki i auta osobowe. Raport weekendowy sztumskich służb mundurowych – 31.07.2017

Zasnął i uderzył w sztumski korek! Kontrole kilkudziesięciu pojazdów. Sprawdzano busy, ciężarówki i auta osobowe. Raport weekendowy sztumskich służb mundurowych – 31.07.2017 fot. Fot. Archwium TVSztum.pl
Sztumscy policjanci w ostatni weekend w godz. 6.00-22.00 prowadzili działania „Prędkość”. Akcję ukierunkowano na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganie dozwolonej prędkości. Funkcjonariusze skontrolowali ponad 80 pojazdów. Ujawnili 61 kierujących, którzy poruszali się z niedozwolona prędkością. Sprawdzano także trzeźwość prowadzących, stan techniczny pojazdów i posiadanie wymaganych dokumentów.

Nadmierna prędkość jest główną przyczyną zdarzeń drogowych. Policjanci kontrolowali prędkość w różnych rejonach powiatu z uwzględnieniem wskazanych przez mieszkańców miejsc na Krajowej mapie zagrożeń bezpieczeństwa.

 

Wyniki policyjnych działań

Kontrole przeprowadzano przy pomocy urządzeń pomiarowych oraz samochodu z videorejestratorem. Działania policjantów mają na celu poprawę bezpieczeństwa oraz przypomnienie użytkownikom dróg o stosowaniu się do ograniczeń prędkości na poszczególnych odcinkach, a także wyeliminowaniu tzw. „piratów drogowych” stwarzających niebezpieczne sytuacje na drogach.

 

Dążąc do poprawy bezpieczeństwa, policjanci będą cyklicznie powtarzać tego typu akcje. Przypominamy, że kierowanie pojazdem z nadmierną prędkością w terenie zabudowanym, wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy na okres trzech miesięcy. Natomiast kierowanie autem pomimo zatrzymania uprawnień, skutkuje ponownym egzaminem sprawdzającym kwalifikacje kierowcy.

Stróże prawa podczas kontroli nie tylko będą wyciągali konsekwencje wobec kierujących, ale także informowali uczestników ruchu, czym jest i w jaki sposób działa „Mapa zagrożeń”.

 

 

27 lipca sztumscy policjanci przeprowadzili na terenie powiatu działania - „TRUCK & BUS”. Celem było podniesienie poziomu bezpieczeństwa w transporcie drogowym, świadczącym usługi w zakresie przewozu osób i rzeczy. Wzmożona reakcja policjantów na wykroczenia popełniane przez przewoźników, którzy nieprawidłowo zachowują się na drogach powodują zagrożenia.

 

Funkcjonariusze „drogówki” tym razem skupili się na kontrolach: busów, autobusów i pojazdów ciężarowych. Podczas akcji sprawdzono 16 samochodów ciężarowych i autobus. W trakcie kilkunastogodzinnych działań policjanci zakwestionowali stan techniczny 11 pojazdów, które nie odpowiadały wymaganiom, a 3 samochody nie zostały dopuszczone do dalszej drogi. We wszystkich tych przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne. Mundurowi za ujawnione wykroczenia nałożyli na kierujących sześć mandatów, a dodatkowo jeden z kierowców został ukarany za nieprawidłowe zabezpieczenie ładunku.

 

 

Zaśnięcie za kierownicą i wypadek

19-letni mieszkaniec Sztumu został ukarany przesz policjantów z drogówki mandatem karnym za spowodowanie kolizji drogowej na terenie miasta. Młody mężczyzna, prowadzący osobowe audi ze zmęczenia zasnął za kierownicą i uderzył w stojące w korku auta.

Do pisanego zdarzenia doszło 26 lipca ok. godz. 12.15. Dyżurny policji odebrał zgłoszenie, że na drodze krajowej 55 na ul. Sienkiewicza w kierunku centrum Sztumu, doszło do zdarzenia drogowego z udziałem kilku samochodów. Oficer dyżurny natychmiast wysłał na miejsce policjantów oraz powiadomił pozostałe służby ratownicze. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że 19-latek kierujący audi zasnął za kierownicą i najechał na tył stojącego przed nim mercedesa, który uderzył w stojący przed nim samochód osobowy marki Dacia, a ten następnie uderzył w Volkswagena. Na szczęście nikt uczestników tego zdarzenia nie odniósł żadnych obrażeń.

19-letni kierowca audi został ukarany mandatem. Policjanci apelują, by zasiadając za kierownicę pojazdu pamiętać o byciu wypoczętym. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.Zmęczenie można porównać do prowadzenia samochodu po niewielkiej ilości alkoholu. Zmęczony kierowca często zasypia „za kółkiem" na kilka lub kilkadziesiąt sekund. Jest to chwila, która może zaważyć na życiu wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.

 

--

RZECZNIK PRASOWY KPP SZTUM

mł.asp. KAROLINA GASTOŁ-ZAWICKA

 

 

Do najpoważniejszej akcji strażaków doszło 24 lipca na skutek awarii łodzi motorowej, na której znajdowało się starsze małżeństwo z dziećmi. W sumie na ewakuację czekało pięć osób. Łódź utknęła na mieliźnie na Wiśle w połowie drogi do śluzy. W tym dniu Wisła miała wyjątkowo niski stan – zaledwie 30-40 cm. Znamy już szczegóły akcji.

 

Działania wdrożono na skutek powiadomienia przez osobę sterującą łodzią motorową (z częścią sypialną). Był to dziadek, który podróżował z wnukami. Załoga stanęła na mieliźnie w środkowej części tego odcinka Wisły. Użytkownicy szlaków wodnych informowani są o niebezpiecznie niskim stanie wody, ale mimo to niektórzy decydują się na podróż w takich warunkach. Strażacy mieli trudności by zbliżyć się do jednostki. Mielizna była rozległa, ale w końcu udało się znaleźć głębię, po której podpłynięto blisko oczekującej pomocy załogi. Najpierw ewakuowano trójkę dzieci na brzeg. Następnie ściągnięto mężczyznę i kobietę. Byli to mieszkańcy Gdańska, który mieli rodziny w okolicy. Akcja ratunkowa trwała ok. 2 godzin.

 

Kolejne akcje sztumskich strażaków:

 

26 lipca ok. godz. 12.18 doszło do kolizji w Białej Górze (gm. Sztum). Na miejsce zadysponowano jednostkę JRG.

 

W dniach 28 lipca strażacy trzykrotnie podejmowali akcję w związku z zagrożeniami jakie dla ruchu drogowego stwarzały drzewa (Dzierzgoń, Zajezierze, Waplewo).

 

28 lipca w Gościszewie ok. godz. 17.54 dyżurny straży pożarnej zadysponował JRG Sztum do zlikwidowania gniazda owadów, które znajdowało się blisko jednego z domów w Gościszewie (gm. Sztum).

 

9 lipca w Jurkowicach (gm. Stary Targ) usuwano plamę oleju ok. godz. 18.15.

30 lipca w Białej Górze i Sztumskiej Wsi (gm. Sztum) podejmowano kolejne interwencje w związku z zagrożeniami stwarzanymi przez gniazda owadów.

 

 

--

RZECZNIK PRASOWY KP PSP SZTUM

st. kpt. DARIUSZ TREĆ

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.