Wydanie nr 330/2024, Poniedziałek 25.11.2024
imieniny: pokaż (4 imiona)Erazm, Katarzyna, Tęgomir, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gm. Sztutowo: Brytyjski następca tronu książę William i księżna Catherine zwiedzili Muzeum Stutthof - 18.07.2017

Gm. Sztutowo: Brytyjski następca tronu książę William i księżna… fot. Muzeum Stutthof/W. Mocny
Ich Królewskie Wysokości– książę William i księżna Catherine Windsor we wtorek odwiedzili Muzeum Stutthof. W chwili przyjazdu ich kolumny pojazdów uprzywilejowanych, parę witały tłumy mieszkańców oraz turystów. Wszyscy chcieli pozdrowić księcia i księżną. Wizyta miała charakter prywatny. Obowiązywał rygorystyczny protokół, dlatego książęca para pozdrawiała tłum jedynie z zamkniętej limuzyny. Jak się dowiedzieliśmy początkowo nawet ok. 200 m brukowanej ulicy do bram KL Stutthof miało być wyłączone z ruchu.

Trudno dziwić się niechęci członków rodziny królewskiej do wyjścia do mieszkańców, bo Muzeum w Stutthofie nie jest zwykłym miejscem, tylko szczególną, tragiczną pamiątką cierpień i śmierci tysięcy ofiar. Książęcą parę przywitał wójt gminy Sztutowo - Jakub Farinade. Opowiedział nam też o tym co zwiedzali dostojni goście.

 

„Bardzo poruszyła nas wizyta w Stutthofie, w miejscu które było sceną tak strasznego bólu, cierpienia i śmierci.

Ta wstrząsająca wizyta przypomniała nam o przerażającym mordzie na 6 milionach Żydów z całej Europy, którzy zginęli w odrażającym Holocauście.” - to fragment pisemnego oświadczenia wydanego przez książęcą parę.

To także przypomnienie o kosztach wojny. A także o Polsce, która straciła miliony swoich obywateli podczas brutalnej okupacji.

 

Wszyscy czujemy ciężar odpowiedzialności, chcemy być pewni, że wyciągnęliśmy wnioski z horroru, który się wydarzył. Że nie zostanie zapomniany i nigdy się nie powtórzy.”

 

- Książęca para w ogromnym skupieniu zapoznała się nie tylko z historią obozu i znacznie dłużej niż było to przewidziane rozmawiała z dawnymi więźniami z Polski i Wielkiej Brytanii. Z ich strony padły także pytania dotykające istoty człowieczeństwa czy mechanizmów które doprowadziły do tego, że człowiek potrafił zbliżyć się do granic absolutnego zła – mówi Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof oprowadzający książęcą parę po terenie obozu.

 

Oprócz zwiedzania obozu książęca para spotkała się także z piątką byłych więźniów KL Stutthof. Wśród nich było dwóch obywateli Wielkiej Brytanii. Marek Dunin-Wąsowicz, jeden z byłych więźniów po raz pierwszy od czasów pobytu w obozie miał ze sobą osobistą pamiątkę, potajemnie wykonany w obozowych warsztatach sygnet z jego inicjałami, MDW.”

 

 

Tekst i Fot. Muzeum Stutthof

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.