Wydanie nr 270/2021, Poniedziałek 27.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Przedbor, Urban, Gaja, Amadeusz, Gajusz, Mirela, Adolf, Adolfa, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przetarg na nadmorskie parkingi sprawdzi Prokuratura i CBA? Powiat Nowodworski idzie w zaparte

  • Wydanie nr 270/2021
  • 2 czerwca 2017, 08:25
  • Sztutowo.com
  • Wiadomości
  • 20 komentarzy
Dochodzą do nas niepokojące informacje na temat organizacji parkingów w nadmorskich miejscowościach na sezon letni 2017. Informowaliśmy już, że Wojewoda Pomorski oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny stoją na stanowisku, że dzierżawa pasów dróg publicznych pod miejsca postojowe prywatnym firmom są nielegalne. Mimo to Zarząd Dróg Powiatowych w Nowym Dworze Gdańskim 12. maja 2017 ogłosił przetarg na dzierżawę dróg publicznych pod miejsca postojowe przy drogach dojazdowych na plaże w Sztutowie, Kątach Rybackich, Stegnie i Jantarze. Przetarg miał być rozstrzygnięty 31. maja 2017 o godz. 9:00.

Skandalicznym faktem jest to, że znalezienie informacji o przetargu było praktycznie możliwe tylko dla osób mających bezpośrednią informację od organizatora. Poprzednia informacja w BIP-e Zarządu Dróg Powiatowych datowana jest na czerwiec 2015 roku. Wcześniej przez 2 lata przetargi organizował Zarząd Powiatu. Na dziś wiemy że do przetargu zgłosił się tylko ten sam podmiot, który prowadził parkingi w latach poprzednich.

Działalność tego podmiotu w poprzednich dwóch latach zdaniem mieszkańców i turystów była skandaliczna. Ustalał on ceny wbrew Ustawie o drogach publicznych według własnego uznania w zależności od pogody i odległości od plaży. Dodatkowo miejsca tańsze były otwierane dopiero po zapełnieniu miejsc droższych (nawet 30 zł za dzień). Nie było możliwości płatności za faktyczny czas postoju, a tylko za cały dzień z góry. Firma nielegalnie blokowała drogi leśne i znakowała je taśmami. Pobierane były opłaty także w niedziele i święta, które ustawowo są zwolnione z opłat.

Według posiadanych przez nas informacji powyższa sprawa zostanie zgłoszona do organów ścigania - Prokuratury Rejonowej w Malborku oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego jako podejrzenie popełnienia przestępstwa, bowiem istnieje uzasadnione podejrzenie łamania prawa przez organizatora przetargu i prywatną firmę, która zamierza pobierać opłaty na drogach będących w Zarządzie Powiatu Nowodworskiego.

Warto dodać, że Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Andrzej Suszek na poniedziałkowej sesji powiatu nowodworskiego przedstawił radnym powiatowym nieprawdziwą informację o tym że miasto Gdańsk po wyroku WSA ponownie ogłosiło przetarg na dzierżawę dróg prywatnej firmie. Jest to całkowita nieprawda, bowiem miasto Gdańsk wycofało się z tych dzierżaw i nie zamierza ich kontynuować ani w obecnym, ani w kolejnym sezonie letnim (czytaj na trojmiasto.pl). Mało tego - od tego sezonu w Gdańsku parkowanie przy drogach dojazdowych na plaże będzie bezpłatne.

Wątpliwości co do działalności powiatu w kwestii legalności powyższego rozwiązania zwracali od 2 lat m.in. radni gminy Sztutowo, mieszkańcy oraz turyści. Pomimo wielokrotnych skarg i protestów działalność  podmiotu prowadzącego parkingi jest popierana przez starostę Zbigniewa Ptaka i Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Andrzeja Suszka i uznawana za całkowicie legalną.

Do tej sprawy będziemy jeszcze wracać.

Zdjęcie i treść artykułu za zgodą autora: Sztutowo.com

Czekamy na Państwa komentarze w tej sprawie.

Ile najwięcej zapłaciliście za parking nad morzem?

 

 

Sztutowo.com
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
zulawiak
zulawiak 06.06.2017, 22:15
co sie dziwic jak to dwaj kumple i szuszek i kuros kuros melexy u szuszka trzyma raczka raczke wiadomo co
Elemelerty45
Elemelerty45 05.06.2017, 15:03
Wy sobie nie wyobrażacie jakie to sa pieniądze. Z jednego bardzo małego parkingu można wyciągnąć 4tyś zysku w dzień. A co dopiero jesli ktos ma duży parking albo kilka dużych parkingów. To są takie pieniądze, że wystarcza na wszystko. Taka kasa, że w sezon możesz zarobić tyle aby kupić pensjonat nad morzem. Co tu się dziwić, ze ktoś się trzyma tego. Dobrze że prokurator to przeswietla.
Elederodvk345
Elederodvk345 04.06.2017, 19:07
"informacji o przetargu było praktycznie możliwe tylko dla osób mających bezpośrednią informację od organizatora"

Czyli co? Tylko jeden wiedział? Aha czyli tak to się robi w urzędach.
Bedek234
Bedek234 04.06.2017, 19:00
Janusz pakuj się. Tylko nie zapomnij zabrać szczoteczkę do zębów.

Krzyżak
Krzyżak 04.06.2017, 12:58
NARESZCIE !!!! ROZGONIC MAFIĘ !! I skoro soboty i niedziele wolne od opłat to może zwrot pieniędzy od pseudo biznesmena????? Stegna- upychanie aut w lesie na maksa ! A wyjazd z tego kotła na własną rękę. ...
Piotr
Piotr 04.06.2017, 13:15 (odpowiedź do Krzyżak)
Wyobrażasz sobie parkowanie w lesie bez kontroli? To dopiero będzie burdel