Wydanie nr 170/2021, Sobota 19.06.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Michalina, Borzysław, Gerwazy, Odo, Protazy, Julianna, Eurydyka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum: Uchwalone przez powiat dyżury aptek nie funkcjonują. Matka 5-latka nie mogła kupić leku w nocy! - 02.03.2017

Sztum: Uchwalone przez powiat dyżury aptek nie funkcjonują. Matka 5-latka nie mogła kupić leku w nocy! - 02.03.2017 fot. W. Mocny/nadesłane do redakcji
Z redakcją telewizji www.TVSztum.pl skontaktowała się matka 5-letniego dziecka, które bardzo źle się poczuło 18 lutego o godz. 3.00 w nocy. Udała się do apteki, która tego dnia powinna pełnić dyżur całodobowy. Niestety spotkała ją niemiła niespodzianka. Nie mogła zakupić potrzebnego leku przeciwgorączkowego. Zamiast tego przeczytała kartkę o takiej możliwości w aptece w... Malborku.

AKTUALIZACJA 03.03.2017 godz. 10.18:

2 marca br. Pani Paulina złożyła skargę do starosty sztumskiego  na postępowanie Apteki Centralnej w Sztumie. Zdjęcie podbitego dokumentu zamieszczamy w załączniku. 

Dodajmy, że opisana w artykule sytuacja prawna jest taka sama zarówno w powiecie sztumskim, jak malborskim, nowodworskim i każdym innym w Polsce.

 

 

Przesłano nam maila następującej treści:

 

„Myślę, że warto abyście zainteresowali się dyżurami aptek w Sztumie. Mam tu na myśli aptekę CENTRALNĄ. Za każdym razem,gdy ma dyżur (teoretycznie) umieszcza informację, by udać się do Malborka. Jest to niedopuszczalne! Trwa to co najmniej od tamtego roku...nie wiem czy nie dłużej. Jak kobieta z chorym dzieckiem o 3 rano ma się dostać do Malborka? ?!! Przy okazji zachęcam zainteresowanych tym postem o składanie pisemnych skarg do starostwa. Dziś poinformowano mnie,ze to jest najskuteczniejsza forma zaprzestania tego absurdu. Tak więc zachęcam bo to jest "nasz wspólny interes".”

 

Paulina Miłosz Stachurska (widz TVSztum.pl)

 

 

Apteka prowadzi specyficzny typ usług – ratujących zdrowie, a czasem życie. Najwygodniej jest potraktować tego typu usługi, jako zwykłe komercyjne. Tak jednak nie jest, dlatego powiaty są zobowiązane do opracowania listy dyżurów aptek. Niestety starostwo nie ma narzędzi do ich egzekwowania. Do starostwa może wpłynąć skarga, którą starosta może przekazać do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Farmaceutycznego.

 

 

A co mówi na ten temat obowiązująca uchwała powiatowa?

 

 

W uchwale dotyczącej dyżurów aptek jest wyraźnie napisane, że prócz dni powszednich dyżury odbywają się również w soboty oraz niedzielę, święta, dni wolne od pracy oraz w porze nocnej. Wydaje się jednak, że te reguły nijak się mają do pracy Apteki Centralnej w Sztumie przy ul. Mickiewicza 50 (przy supermarkecie naprzeciwko UMiG w Sztumie), bo jak nam powiedziała jej właścicielka – punkt ten nie prowadzi dyżurów całodobowych.

Pod artykułem zamieszczamy najważniejsze punkty uchwały.

 

 

W ostatni wtorek jak widać na zdjęciu na drzwiach Apteki Centralnej, podano adres dyżuru całodobowego apteki w Malborku (przy ul. Kościuszki 16). Na fotografii widnieje nawet nr telefonu. Z uchwały wynika jednak, że jeśli dana apteka nie może pełnić wyznaczonego dyżuru, to powinna go przejąć kolejna według listy z uchwały powiatowej...

 

- 18 lutego był inny adres: Kałdowo. Sprawdziłam też dyżury aptek w Malborku – pisała pani Paulina Miłosz Stachurska. - 28 lutego pełni ta podana z kartki (na nadesłanym zdjęciu – dop. red.). Tak więc sprawdzają sobie, która w dany dzień ma i taką podają.

 

 

Sprawa wydała nam się na tyle poważna, że skontaktowaliśmy się autorką maili.

 

 

- 18 lutego (sobota) moje dziecko bardzo źle się poczuło i potrzebowałam o godz. 3.00 odpowiedniego leku – mówiła pani Paulina. - Mąż udał się do apteki, a tam była ta kartka! Z chorym dzieckiem nie ma żartów, dlatego bardzo mi zależało żeby mu pomóc. Widniała na niej informacja o dyżurowaniu innej apteki, tymczasem właśnie ta powinna funkcjonować w tym czasie. Musiałam męczyć się z chorym 5-letnim dzieckiem całą noc. Taka sytuacja zdarzyła się nam już kilka razy, także kolega męża był zmuszono jechać do Malborka po niezbędny lek, gdy ten punkt nie funkcjonował. (…) Na pewno złożę skargę pisemną na uchylanie się od dyżurów tej apteki. W sztumskim starostwie powiedziano mi, że nie jestem pierwszą osobą, która narzeka na ten problem...

 

- Apteki w Sztumie prowadzą dyżury do godz. 22.00 i starosta został poinformowany o tym fakcie, jednak ustalono dyżury całodobowe, wbrew opinii środowiska aptekarskiego i negatywnej opinii Izby Aptekarskiej - stwierdza Krystyna Dudek, właścicielka Apteki Centralnej. - Tak naprawdę nie ma potrzeby dyżurować całodobowo. Na zebraniach (aptekarzy – dop. red.) było ustalone, że dyżurujemy do godz. 22.00. Uchwała radnych powiatowych została uchwalona wbrew opinii środowiska aptekarskiego i Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Radni uzyskali te opinie, ale się do nich nie odnieśli.

 

 

Argumentem dla właścicielki Apteki Centrlanej jest fakt, że apteki nie mają leków ratujących życie.

 

 

- Najczęściej pacjenci przychodzą po środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a przecież te preparaty można dostać na każdej stacji benzynowej – dodaje. - Leki ratujące życie można tak naprawdę dostać dopiero na oddziałach szpitalnych. Jeżeli prowadzimy dyżur do godz. 22, zawsze zamieszczamy informację, gdzie można uzyskać pomoc np. w Malborku oddalonym o ok. 15 km.

 

Jednak w uchwale Rady Powiatu nie ma mowy o tym, by dyżur miała pełnić któraś z aptek malborskich. Przeciwnie, jeśli w Sztumie dla danego punktu jest to niemożliwe, powinien ten obowiązek przejąć kolejny lokalny.

 

- W aptece pracuje ograniczona liczba osób, trudno zorganizować pracownika z dnia na dzień, który pracowałby całą noc. Nie ma nawet takiej możliwości. Za każdym razem dyżurujemy do godz. 24.00 w zimie, a w okresie letnim do godz. 22. Nie jest tak, że w ogóle rezygnujemy z dyżurów.

 

Zapytaliśmy jakie warunki muszą być spełnione, by były prowadzone przez AC dyżury całodobowe usłyszeliśmy:

 

- Nie pełnimy dyżurów całodobowych. To nie jest tak, że tylko nasza apteka tak funkcjonuje. Proszę wziąć pod uwagę, że ratownikom pogotowia z NFZ i budżetu powiatowego te dyżury są opłacane. Tymczasem każdy farmaceuta musi pokrywać dyżury z własnych środków. Kiedy okaże się np. po zmianie prawa, że starostwa muszą opłacać dyżury nocne i w dni wolne farmaceutów, powiaty zaczną się liczyć ze zdaniem farmaceutów i Naczelnej Rady Aptekarskiej, gdzie te dyżury są rzeczywiście niezbędne.

 

Starosta poinformował nas, że można zgłosić skargę do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Gdańsku, bo oni wydają koncesję na prowadzenie aptek.

 

- Jako Rada Powiatu mamy obowiązek ustalania dyżurów aptek, ale aptekarze ich nie przestrzegają – rozkłada ręce Wojciech Cymerys, starosta sztumski. - Konsekwencji nie ma żadnych. Wielokrotnie przekazywaliśmy skargi na Aptekę Centralną. PWIF w Gdańsku jednak nie cofnął koncesji. Apteki na ul. Morawskiego i na Sienkiewicza pełną ustalone w uchwałe dyżury. Kiedyś prosiłem policję o kontrolę dyżurów punktów aptecznych, ale mi odmówiono takiej pomocy. Wszystkich niezadowolonych klientów zapraszam do składania skarg, a my je będziemy kierować dalej.

 

Zdaniem starosty W. Cymerysa kierowanie klientów aptek do Malborka jest ryzykowne dla samych aptekarzy, bo w razie niebezpiecznej sytuacji (coś stałoby się pacjentowi) można później wytoczyć im sprawę z powództwa cywilnego.

 

- Moim zdaniem uchylanie się od dyżurów to nieuczciwe postępowanie – dodaje starosta. - Kiedyś była jedna apteka w Sztumie i potrafiła ona sprostać zapotrzebowaniom mieszkańców. Teraz mamy ich sześć i jest to niemożliwe! Sztumskie apteki chcą zarabiać, ale już niekoniecznie chcą zaopatrywać mieszkańców w leki w sytuacjach nagłych poza standardowymi godzinami pracy.

 

Jeśli jedna apteka wyłamie się z systemu dyżurów cały harmonogram się sypie. Szkoda, że część sztumskich farmaceutów nie stosuje się do przepisów prawa lokalnego. Można sobie zadać pytanie czy w sprawie całodobowych dyżurów aptek prawo polskie (lokalne uchwały powiatowe) jeszcze obowiązuje?

 

CZEKAMY NA PAŃSTWA OPINIE I KOMENTARZE W TEJ SPRAWIE

 

 

 

APTEKI SZTUMSKIE PEŁNIĄ DYŻURY CAŁODOBOWO!

 

W Załączniku nr 1 do Uchwały Rady Powiatu Sztumskiego z 30 sierpnia 2016 r. oprócz listy aptek z dyżurami, które obejmują także pracę w weekend Apteki Centralnej w Sztumie (w styczniu: 14 i 29, w lutym: 18, w marcu: 5, 25), innych punktów czytamy:

 

Poza określonymi wyżej godzinami pracy, apteki ogólnodostępne działające na terenie miasta Sztum i miasta Dzierzgoń pełnią dyżury całodobowe w dni powszednie, niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy, zgodnie z ustalonym harmonogramem.

 

3. Apteki ogólnodostępne w mieście Sztum pełnią dyżury w systemie całodobowym – dyżur zaczyna się od godziny otwarcia danej apteki do następnego dnia rana.

 

4. Apteki ogólnodostępne w mieście Dzierzgoń pełnią dyżury w systemie dziesięciodniowym - każda apteka pełni dyżury po dziesięć dni całodobowo.

 

5. W przypadku zawieszenia działalności lub likwidacji którejkolwiek z aptek, a także wskutek zaistnienia innych nieprzewidzianych okoliczności uniemożliwiających aptece pełnienie dyżuru w ustalonym w grafiku dyżurów terminie, obowiązek dyżurowania przejmuje kolejna apteka ujęta w harmonogramie dyżurów.

 

JAK JEST Z DYŻURAMI APTEK W SZTUMIE, MALBORKU I NOWYM DWORZE GDAŃSKIM

- CZEKAMY NA PAŃSTWA KOMENTARZE

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
ola
ola 06.03.2017, 12:43
pamiętajmy o tym ,że przy wyborze danego wykształcenia już godzimy się na takie niedogodności jakie niesie za sobą wykonywanie danej pracy. Uważam że farmaceuta podejmując studia posiada wiedzę i świadomość że praca w aptece to nie praca w biurze od 7-15. Chyba od zawsze były dyżury nocne aptek - więc niech nie narzeka pani farmaceutka a jak się jej nie podoba to niech idzie do pracy w banku - tam nie ma dyżurów nocnych !!!!
Farmaceuta
Farmaceuta 17.03.2017, 20:50 (odpowiedź do ola)
Myślę że farmaceuci nie mają problemu z pracą w nocy, jednak za pracę należy się zapłata, to chyba normalne?
MP
MP 07.03.2017, 15:56 (odpowiedź do ola)
Ale nie za darmo i nie za karę. Jeśli odejdzie do banku, jako pacjentka pocałujesz klamki aptek. Tego chcesz? Zrozum(cie) wreszcie, że lekarze, wojsko, policja lub straż pożarna maja płacone za gotowość do pracy. Czyli ich dyżur jest zapłacony niezależnie czy drzemią, czy jest klęska żywiołowa, pożar, itp. Płaci im państwo czyli Ty z Twoich podatków. W przypadku apteki za dyżur płaci apteka, ale gotowości chce państwo czyli Ty. To nie apteki przychodzą do starostwa po słusznie im należną zapłatę. To starostwo, radni i pacjenci ŻĄDAJĄ darmowych usług aptek.
GK
GK 13.03.2017, 23:13 (odpowiedź do MP)
Straż ,policja , wojsko to placówki budżetowe a apteki raczej prywatka więc dlaczego ma starostwo płacić za dyżury nocne .Jeżeli tak ciężko dyżurowac w nocy w aptece to proponuję zmienić branżę , może na spożywczą tam nie trzeba pełnić dyżurów.
Farmaceuta
Farmaceuta 17.03.2017, 20:42 (odpowiedź do GK)
Jeśli to "prywatka", to dlaczego władze żądają dyżurów, jeśli żądają to niech płacą, apteka to nie instytucja charytatywna.
Skandal krzyczy !!
Skandal krzyczy !! 04.03.2017, 20:26
Skandal ,że dziennikarze TVSZTUM .Pl nie siedzią w biurze cały czas . To chyba ich obowiązek mieć takie dyżury i zbierać na gorącą wiadomości ? A w starostwie ???!!! Następny skandal , nie ma tam dyżurów nocnych a te podatki co na ich pensje idą .... to co ????? Mi się należy móc skontaktowac sie z władza kiedy tego potrzebuję !!!!
Ja
Ja 04.03.2017, 23:15 (odpowiedź do Skandal krzyczy !! )
zacznij brać leki zgodnie z zaleceniami lekarza
Młoda
Młoda 04.03.2017, 08:02
………………czepiacie się emerytki która pisze prawdę. Tak jest Apteka przy Rossmannie jest najtańsza. Dlatego często są tam kolejki.
Farmaceuta
Farmaceuta 03.03.2017, 23:04
Po 1 pani mając 5 letnie dziecko winna być przygotowana na takie sytuacje jak bóle i gorączki te leki mają długie terminy ważności i mogą stać w domu. Po 2 chcielibyście siedzieć w niedziele i święta czekać na zakup syropu za 8zl albo pojemnika na mocz za 1zl bo komuś się o 2 w nocy przypomniało że rano ma badania i to za darmo??? Albo za dzień wolny w tyg. A święta zamiast z rodzina to w pracy?? Ludzie zastanówcie się i pomyślcie trochę o innych...
Gk
Gk 13.03.2017, 23:19 (odpowiedź do Farmaceuta )
Idąc tym torem to pani w kasie PKP też całą noc siedzi w okienku i nie ważne czy ktoś przyjdzie kupić bilet czy nie kasa musi być czynna .Zawsze można zmienić pracę chyba nikt nikogo na siłę nie trzyma .?
Farmaceuta
Farmaceuta 17.03.2017, 20:44 (odpowiedź do Gk)
Ale dostaje za to siedzenie pieniądze, nie robi chyba tego za darmo?
zwykły ludź
zwykły ludź 06.03.2017, 19:50 (odpowiedź do Farmaceuta )
Drogi farmaceuto czy słyszałeś kiedyś o SŁUŻBIE ZDROWIA i dodam Ci tylko "Służba nie drużba" , a dalej myśl co chcesz wszak reprezentujesz zawód zaufania publicznego.pozdrawiam.
Farmaceuta
Farmaceuta 17.03.2017, 20:47 (odpowiedź do zwykły ludź)
Apteka to prywatne przedsiębiorstwo, poza tym nawet jeśli mówimy o szpitalach państwowych, to jest to raczej system opieki zdrowotnej a nie "służba zdrowia". Oczywiście zawód farmaceuty wymaga pewnych zachowań, ale nie oznacza to że ma pracować za darmo, nawet lekarze tego nie robią.
xxx
xxx 04.03.2017, 13:17 (odpowiedź do Farmaceuta )
wybierając pracę wiesz jakie ona niesie konsekwencje! Ojeju, teraz będzie jacy ci aptekarze biedni, zapracowani, poniżani......
ewa
ewa 03.03.2017, 14:35
A pan starosta chciałby czekać całą noc na tą panią za darmo? No przepraszam, zarobiłby może z 8 zł marży za leki tej pani i może jeszcze jednego zabłąkanego klienta za 10 godzin pracy w nocy:)
8ZŁ ZA 10 GODZIN PRACY W NOCY! Podajcie mi przykład innego zawodu, który nie dostaje wynagrodzenia za pracę. Dobrze, że w ogóle dyżurują, bo mogliby zamykać apteki o 20.00 i iść do domu.