Wydanie nr 217/2020, Wtorek 4.08.2020
imieniny: pokaż (8 imion)Alfred, Mironieg, Perpetua, Maria, Arystarch, Protazy, Dominika, Andrzej
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Waplewo Wlk. Protest rodziców i nauczycieli w obronie szkoły. Rada Gminy Stary Targ w miejsce szkoły chce utworzyć filię! - 12.10.2016

Waplewo Wlk. Protest rodziców i nauczycieli w obronie szkoły. Rada Gminy Stary Targ w miejsce szkoły chce utworzyć filię! - 12.10.2016 fot. W. Mocny
Rodzice z dziećmi, nauczyciele, a nawet wójt Gminy Starty Targ – wszyscy murem stanęli w obronie swojej szkoły. Radni Gminy Stary Targ wpadli na pomysł, by zreorganizować małą, wiejską placówkę. Pojawiły się wątpliwości czy pod wymienioną nazwą nie kryje się jej likwidacja. Dziś znana jest już decyzja, a raczej intencja radnych - szkoła w Waplewie ma funkcjonować jako fila Zespołu Szkół w Starym Targu.

Ale sprawa nie jest taka prosta. Uchwała dotycząca tej kwestii nie ma na razie mocy prawnej, bo jest to uchwała intencyjna.

Utrzymanie szkoły, nawet jeśli niesie ze sobą koszty, jest niezbędne, bo tego rodzaju instytucja integruje i spaja lokalną społeczność. Pełni też rolę kulturotwórczą i wreszcie – dzieci nie muszą dojeżdżać do oddalonych o kilometry szkół.

 

O sprawie została zaalarmowana Monika Kończyk, Kurator Oświaty z Gdańska. 18 października specjalnie przyjechała do Starego Targu, by wysłuchać opinii wszystkich stron sporu. Sprawa bardzo ją zaniepokoiła. Dziś odbyło się także spotkanie z radnymi poza obecnością mediów. W planach była także wizyta Pani kurator w szkole w Waplewie Wlk.

Dodajmy, że wedle obowiązującego prawa kurator może zablokować decyzję gminy o likwidacji danej szkoły.

 

Dlatego mieszkańcy spotkali się w ostatnią środę (12.10) i zaprotestowali przed budynkiem szkoły. Nie chcą filii placówki w Starym Targu. Chcą, by szkoła trwała nad pod tym samym imieniem patronackim – Rodziny Sierakowskich. Niestety nadchodząca reforma zakłada tworzenie placówek ośmioklasowych, co oznacza, że by pomieścić wszystkie dzieci Zespół Szkolno – Przedszkolny w Waplewie Wlk. należałoby rozbudować...

 

13 października podczas sesji Rady Gminy w Starym Targu, 10 radnych opowiedziało się za utworzeniem w miejscu obecnej szkoły filii dla klas I-IV z przedszkolem i zerówką (Obecnie funkcjonuje system I – VI – przyp. Red.). Na razie radni przegłosowali jedynie uchwałę intencyjną, ale jak widać już sam zamiar spotkał się z szerokim protestem.

Jak usłyszeliśmy od przew. Magdaleny Wasiewicz budynek małej szkoły generuje bardzo duże koszty utrzymania, stąd konieczność podjęcia pewnych kroków przez radę.

 

Likwidacja szkoły nie jest jednak dobrym pomysłem, patrząc na opinie wielu posłów partii rządzącej, opowiadających się za małymi szkołami.

 

 

ZAPIS WIDEO ZE SPOTKANIA MIESZKAŃCÓW, RADNYCH I ŚRODOWISKA SZKOLNEGO Z PANIĄ KURATOR PRZEDSTAWIMY W KOLEJNYM MATERIALE WIDEO

 


 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
pan ziotek
pan ziotek 21.10.2016, 16:25
a czyta liście najnowsze doniesienia? podobno nowareforma ma zostać przesunięta o rok. znavzyloby to, że gmina zyskalaby czas na wyremontowanej, św. rozbudowę szkoły w waplewi
Ziutek z Trop
Ziutek z Trop 19.10.2016, 06:05
………………Pani Min. Zalewska powiedziała, że Jej reforma nie będzie nic kosztowała. To chyba taka Min wie co mówi ? Macie barany tak to zrobić co by nic nie kosztowało. Jak się dzieci nie mieszczą to można przecież dostawić z tyłu Szkoły jakąś szopkę czy szałerek z czego tam popadnie, np. tektury, desek, eternitu czy blachy za darmo. W Waplewie takich obiektów jest sporo. Można podpatrzeć i powielić. Bezrobotni pierdykną taki obiekt w mig. I będzie co trzeba. Można……można ! Trzeba tylko pomyśleć !
Dzierzgonianin
Dzierzgonianin 18.10.2016, 21:59
Brawo Pani Kurator - taka decyzja jest z korzyścią dla dzieci. Tylko że część radnych jest dalej przeciwna. Pani jest tych mieszkańców ostoją i jedną z ostatnich desek ratunku. Część radnych się zbłaźniła na tym spotkaniu. A mieszkańcy Brawo. Pan Leszek Sarnowski bardzo dobrze powiedział.