Wydanie nr 89/2024, Piątek 29.03.2024
imieniny: pokaż (5 imion)Wiktoryn, Marek, Eustazy, Czcirad, Cyryl
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dzierzgoń: Największym skarbem gminy są mieszkańcy - 23.05.2016

  • Wydanie nr 89/2024
  • 23 maja 2016, 10:21
  • Rozmawiała Aneta Sucharzewska
  • Wiadomości
  • 8 komentarzy
Dzierzgoń: Największym skarbem gminy są mieszkańcy - 23.05.2016 fot. UM w Dzierzgoniu
Z Elżbietą Domańską burmistrz Dzierzgonia rozmawiamy o: nowych drogach, estetyce miasta, ale i potrzebie zachowania porządku; nowych szansach, które właśnie się otworzyły, ale i o wyzwaniach na przyszłość.

Minęło kilkanaście miesięcy odkąd objęła Pani urząd burmistrza Dzierzgonia. Jakimi inwestycjami może Pani się pochwalić?
- W tym czasie udało się zakończyć szereg ważnych przedsięwzięć. Realizacja ich miała na celu nie tylko poprawę jakości życia codziennego mieszkańców, ale także uatrakcyjnienie warunków inwestycyjnych dla potencjalnych przedsiębiorców.

Ale, które przedsięwzięcia z tego szeregu były najważniejsze?
- Sądzę, że te, które dostrzegają przede wszystkim zmotoryzowani albo podróżujący. Chodzi o remonty dróg, które w mojej opinii są jednymi z najważniejszych działań podejmowanych w celu poprawy jakości życia. W minionym czasie udało się w naszej gminie wyremontować kilka dróg. Jednymi z nich są tak zwane schetynówki, bardzo ważne połączenia lokalne. Dzięki takim inwestycjom, za 1/3 kosztów udało się całkowicie wymienić nawierzchnię oraz wybudować chodnik w Bągarcie. 
Remont następnych dwóch odcinków: ul. Wojska Polskiego oraz Budzisz – Kamienna Góra zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku przy pomocy Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Poprawi to jakość komunikacji w gminie. Udanym przedsięwzięciem okazała się przebudowa drogi w Pachołach, w której gmina partycypowała tylko w ok. 3 proc. kosztów, resztę dołożyła Agencja Nieruchomości Rolnych. Priorytetem dla gminy są drogi 515 i 527, łączące Dzierzgoń z Malborkiem, Iławę z Pasłękiem. Obecnie trwają rozmowy z marszałkami województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Po uzyskaniu wsparcia ze środków unijnych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zostaną wyremontowane drogi gminne: Litewki – Kuksy – Morany oraz Stanowo – Morany. 
Tereny inwestycyjne i mieszkaniowe na obrzeżach miasta będą w końcu łatwo dostępne dla potencjalnych nabywców.

A co z potrzebami mieszkańców?
- Dzięki naszym inicjatywom powstały możliwości, których wcześniej gmina nie miała. Ogromnym sukcesem było otwarcie Warsztatów Terapii Zajęciowej. Osoby z dysfunkcjami musiały wcześniej pokonywać kilkadziesiąt kilometrów do najbliższej jednostki. Aktywizowaliśmy społeczeństwo poprzez wsparcie wszelkich stowarzyszeń czy kół gospodyń wiejskich. To m.in. dla nich otworzyliśmy świetlicę w Jeziornie. Do tej pory nasze społeczeństwo nie mogło brać czynnego udziału w decydowaniu o zagospodarowaniu swojego miejsca zamieszkania. Dzięki inicjatywie Budżet Obywatelski Gminy Dzierzgoń, każdy z pełnoletnich mieszkańców mógł zgłosić swój projekt i zagłosować. Dzięki kampanii podjętej przez samorząd udało się zaangażować mieszkańców i wspólnymi siłami wygraliśmy plac zabaw - podwórko Nivea. Dzięki temu możemy spędzać aktywniej czas z rodziną. Dla fanów sportu planuje się budowę obiektu lekkoatletycznego, który zostanie zlokalizowany przy boisku Orlik. Na ten cel planujemy pozyskać środki z Ministerstwa Sportu.

Często Pani powtarza, że największym skarbem gminy są jej mieszkańcy...
- Bo to szczera prawda! Gmina bez obywateli, którzy są zadowoleni z władzy i działań przez nią podejmowanych, nigdy nie będzie mogła rozwijać się prawidłowo. Jeszcze w tamtym roku podjęliśmy działania oraz przyjęliśmy dwie strategie: rozwoju edukacji i rozwiązywania problemów społecznych w gminie Dzierzgoń. Nie muszę mówić, ile wart jest dobrze wykształcony obywatel, ale rozwiązywanie problemów społecznych jest tematem trudnym i wymagającym wiele czasu do uzyskania zadowalających efektów. Staram się wyjść naprzeciw potrzebom naszych mieszkańców.

Nie może Pani narzekać, społeczeństwo gminy Dzierzgoń jest nad wyraz aktywne, nie tylko uczestniczy w rozmaitych wydarzeniach, ale z chęcią je współtworzy... 
- Cieszą nas działania podejmowane przez różne ze wspomnianych stowarzyszeń czy inne podmioty. Sami również możemy pochwalić się pracą Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury, do którego codziennie przychodzi cała masa dzieci. Natomiast z oferty popołudniowej może skorzystać zarówno młodzież, jak i dorośli czy seniorzy. Cyklicznie odbywają się imprezy plenerowe, m.in.: spotkania z jazzem, Dni Dzierzgonia albo festiwal trzech kultur, na które gorąco zapraszamy. Dumna jestem z działań Młodzieżowej Rady Miejskiej, która  jest jedną z najprężniej działających młodzieżowych rad w woj. pomorskim. Liczne spotkania, na które są zapraszani w Gdańsku czy Warszawie, świadczą o ich wysokim profesjonalizmie. Często pomagają innym, organizują charytatywne zbiórki, koncerty, odwiedzają osoby niepełnosprawne...

- W Dzierzgoniu mieszka ponad połowa ludności gminy, więc naturalne jest to, że większość zadań koncentruje się w tym właśnie miejscu. Jakie działania podejmuje Pani w celu uatrakcyjnienia samego miasta?
Jako mieszkanka tego miasta ciągle zachwycam się jego urokiem, oczywiście są pewne niedociągnięcia, które staramy się likwidować bieżącymi działaniami. Czystość to podstawa pięknego miasta, dlatego dokładamy nieustannych starań w tym kierunku, także poprzez zakup nowych śmietników miejskich, ustawionych nawet w najdalszych zakątkach Dzierzgonia. Dobre oznakowanie, to także ważna rzecz. Przygotowaliśmy nowe tabliczki z nazwami ulic oraz instytucjami. Planujemy także modernizację terenu z targowiskiem miejskim, które stanie się bardziej funkcjonalne i zachęci do korzystania z niego na co dzień. Jesteśmy również w trakcie przygotowań do opracowywania gminnego planu rewitalizacji zakładającego analizę centrum miasta i teren nadrzeczny. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia gminy Dzierzgoń. Piękne tereny miejsko-wiejskie i bogata oferta agroturystyczna pozwolą na spędzenie wolnego czasu z dala od zgiełku dużego miasta. 

Rozmawiała Aneta Sucharzewska
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
mnm
mnm 23.05.2016, 19:16
elka kadzić to ty umiesz, wykończyłaś pomysły jolki i kazika i na tym koniec nic od siebie nawet plac zabaw nivea to nie twoja zasługa wyluzuj
drdr
drdr 23.05.2016, 22:08 (odpowiedź do mnm)
Ojej. ..Ale bez tych twoich idoli da się żyć i wg mnie dzieje i robi się dużo więcej w naszym miasteczku. Także też weź wuluzuj. Brak n epotyzmu nie jest zły.
www
www 24.05.2016, 18:47 (odpowiedź do drdr)
chyba że sukcesem jest brudne miasto i zmiany na stanowiskach ale z miernym skutkiem żadnego projektu z dofinansowaniem a jola znowu załatwiła pieniądze dla krainy dolnego powiśla
pstryk
pstryk 25.05.2016, 20:50 (odpowiedź do www)
Do załatwiania to ONI byli dobrzy , a jeszcze lepsi w załatwianiu dla SIEBIE
bizu
bizu 26.05.2016, 00:48 (odpowiedź do pstryk)
Super! !! W samo sedno!! Taka prawda.
xsjsnzkanz
xsjsnzkanz 23.05.2016, 20:33 (odpowiedź do mnm)
A remont ulicy Wojska Polskiego i tamta siłownia na Orliku to dzięki głosom mieszkańców na projekt obywatelski.
Podpis
Podpis 25.05.2016, 13:59 (odpowiedź do xsjsnzkanz)
a przypomnij mi jakie to wcześniej inwestycje robiono z budżetu obywatelskiego ?
No własnie.