Wydanie nr 215/2021, Wtorek 3.08.2021
imieniny: pokaż (5 imion)Nikodem, Nikodema, Szczepan, Lidia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dzierzgoń/Sztum: 1123 wnioski do Programu 500 +. Najczęstszy błąd – nie wpisywanie wszystkich dzieci i... małżonka – 8.04.2016

Dzierzgoń/Sztum: 1123 wnioski do Programu 500 +. Najczęstszy błąd – nie wpisywanie wszystkich dzieci i... małżonka – 8.04.2016 fot. MRPiPS
Pora na pierwsze podsumowanie Programu 500 Plus. Zgodnie z przewidywaniami pod biurami ośrodków pomocy społecznej ustawiają się długie kolejki. Ośrodki w Sztumie i Dzierzgoniu do końca 7 kwietnia przyjęły 1123 wnioski o dotację. W Sztumie 104 osoby złożyły formularze elektronicznie. W Dzierzgoniu przez internet wpłynęło ich tylko 17. Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podała na Twitterze, że w całej Polsce wpłynęło już 1 mln wniosków!

Od 1 kwietnia w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sztumie pracownicy mają pełne ręce pracy. Tylko pierwszego dnia przyjęto 235 wniosków, z czego 25 złożono drogą elektroniczną. Z powodu dużej liczby interesantów sztumski MGOPS był otwarty także w sobotę. 

Wniosek bez małżonka
Mimo soboty wpłynęło wówczas 45 wniosków (19 przez internet). W Sztumie nie spodziewano się, że tak wiele osób zdecyduje się na przesyłanie formularzy elektronicznych. Niestety wiele z nich wypełniono z błędami.   

- Od kwietnia pracownicy ośrodka pracują w wydłużonych godzinach pracy codziennie w godz. 7.30 - 17.00 oraz w soboty w godzinach 8.00 – 13.00 – mówi Julia Barnaś, koordynator realizacji działań zleconych MGOPS w Sztumie. - Wniosków wpływa bardzo dużo. Na koniec dnia 7 kwietnia (czwartek) przyjęliśmy 589 wniosków w wersji papierowej i 104 elektronicznej. Najczęstszymi błędami popełnianymi przy wypisywaniu formularzy elektronicznych jest wpisywanie niepełnego składu rodziny. Np. rodzic pomijał siebie albo wpisał tylko siebie i dziecko. Tymczasem należy wymienić wszystkich członków rodziny: wnioskodawcę, małżonka, i wszystkie dzieci. Zdarza się, że wpisywane jest tylko to dziecko, na które rodzic ubiega się o świadczenie. Wówczas nie wiemy czy jest to pierwsze czy może drugie dziecko, tymczasem ma to ogromny wpływ na wypłacenie świadczenia.    

Koordynator programu wymieniła jeszcze błąd, polegający na wpisywaniu przez osoby ubiegające się o świadczenie – bez podawania dochodów – na drugie i kolejne dziecko w Tabeli A - „dziecko”. Wówczas nie wiadomo czy chcą, a może rezygnują ze świadczenia na pierwsze dziecko?. 
Rodzice przesyłają drogą elektroniczną stosunkowo niewiele wniosków na pierwsze dziecko, a raczej drugie i kolejne. Zdarza się, że do wniosków dołączane są załączniki. Te jednak nie są w tej chwili analizowane. Będą dopiero przy ostatecznym wydawaniu decyzji o przyznanie dotacji.    


Przemyśl to co podajesz!
Także w Dzierzgoniu przyjmowanie formularzy z Programu 500 Plus poszło sprawnie. Nie obyło się jednak bez kolejek, które także teraz są niemałe. Do 4 kwietnia zostało przyjętych 250 wniosków. Na koniec 7 kwietnia przyjęto ich 430 (413 papierowych i 17 przez internet). 

- Spośród wszystkich wniosków tylko dwa wypełnione były błędnie – mówi Lidia Jankowska, koordynator Programu 500 Plus MOPS w Dzierzgoniu. - Pracownicy ośrodka obsługując wnioskujących w biurach na bieżąco poprawiali błędy. Najczęściej przypominaliśmy o konieczności wpisania siebie lub partnera. Mieli też problemy z wpisywaniem zysków i dochodów. Sporadycznie były trudności z wiedzą czy uzyskano dochód nieopodatkowany. Myślę, że podstawą jest dokładne zapoznanie się z formularzem przed jego wypełnieniem. Warto po uzupełnieniu rubryk jeszcze raz wszystko dokładnie przeczytać, przemyśleć i sprawdzić.
    
- Prosimy o zgłaszanie wszelkich uwag i niedogodności w sprawach dotyczących realizacji ustawy. Dołożymy wszelkich starań, aby przyjmowanie wniosków było jak najmniej uciążliwe dla Klientów – zachęca Danuta Komar-Bruniecka, dyr. MOPS Dzierzgoń
.


Trzy miesiące na złożenie 
Przypominamy również, że na złożenie wniosku zainteresowani mieszkańcy mają trzy miesiące. Osoby, które złożą wnioski do 1 lipca 2016 r. otrzymają świadczenie 
z wyrównaniem od kwietnia br. (ma to pozwolić uniknąć kolejek i zapewnić płynność wypłat).
Nie oznacza, to jednak, że do programu po tym terminie nie można przystępować. Przeciwnie - można dołączyć do niego w każdej chwili. W przypadku wniosków złożonych po 1 lipca 2016 r. świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.

Szczegółowe informacje na temat Programu Rodzina 500+ wraz ze wskazaniem terenowych punktów informacyjnych oraz godzin obsługi klientów można znaleźć na stronie internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sztumie www.mgopssztum.pl  w zakładce RODZINA 500+ oraz na tronach MOPS w Dzierzgoniu – http://xn--mopsdzierzgo-fdc.pl/

Dodajmy, że wnioski w dzierzgońskim MOPS można składać w:
poniedziałek i piątek: godz. 7.15 – 15.15
Środy: godz. 8.00 -16.00
Wtorek i czwartek: godz. 7.15 – 17.00

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.