Wydanie nr 211/2021, Piątek 30.07.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Ubysław, Ubysława, Ludomiła, Julita, Maryna, Abdon, Julia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

W podróż dookoła świata z obrazami Franciszka R. Mazurka – 6.05.2016

 W podróż dookoła świata z obrazami Franciszka R. Mazurka – 6.05.2016 fot. Wawrzyniec Mocny
Z okazji 600-lecia nadania praw miejskich Sztumowi, Sztumskie Centrum Kultury w swoich salach wystawienniczych, gościło F. R. Mazurka - autora niezwykłych pejzaży. Artysta podczas wernisażu 6 maja, zaprezentował 40 swoich olejnych płócien.

Wystawę otworzył Adam Karaś, dyrektor SCK słowami: „za chwilę będziemy mieli możliwość obcowania z prawdziwą, dobrą i wielką sztuką”. Dodajmy, że cykl pejzaży nosi tytuł „ Z plenerów w magicznych zakątkach świata”. 

Sam artysta podczas wernisażu opowiadał o plenerach w malowniczych krajach, gdzie powstawały jego obrazy. A były to m.in. Jordania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wietnam czy Puerto Rico. Jak nam zdradził F. R. Mazurek na wystawę przygotował 100 olejnych obrazów pejzaży, jednak nie był w stanie ich wszystkich przedstawić. Te, które goszczą w SCK są pełne kolorów, rozbłysków i cieni, a jednocześnie niezwykle realistyczne. Malarz zdradził gościom wernisażu, że tworząc pejzaże nie wyciera pędzla. Nie odrzuca też pewnych obrazów, jako nieudane, ostateczną ocenę pozostawiając widzom.
     
Franciszek Ryszard Mazurek urodził się w 1951 r. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego prace znajdują się w muzeach: Polski, Ukrainy, a także w zbiorach prywatnych m.in. w: Kanadzie, Francji, Danii, Szwecji, Holandii i Stanach Zjednoczonych.

Twórczość artysty cechuje malarstwo realistyczne - głównie pejzaże. Franciszek Mazurek wierzy, że sztukę można wykorzystywać w konkretnym celu tak by nawiązać kontakt z widzem.
W swoich pracach podkreśla piękno natury poprzez doskonale dobraną kolorystykę i odwzorowanie szczegółów. Tematem prac jest przyroda przedstawiona taką, jaka rzeczywiście jest - bez żadnych ingerencji.

Wystawa będzie czynna do 31 maja br.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wernisaże


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.